Ilmestyskirja ja sen symboliikka on avautunut nyt lopunaikana ja sitä voidaan ymmärtää.
https://www.youtube.com/channel/UCzi2gP1960yr981F2jCuw5g
https://www.youtube.com/channel/UCzi2gP1960yr981F2jCuw5g
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Luulin aloituksen olevan pilaa, mutta Flink on ilmeisen tosissaan.
19 tuntia ennustuksia, nyt ensimmäiset 12 kpl eli 6 tuntia ilmaiseksi. Noista 12 ensimmäisestä ei täyttä 6 tuntia ole jaksanut katsoa kukaan ja esim toinen on katsottu 18 kertaa, joista yksi olen minä kun klikkasin sitä, vaikka en sitä katsonutkaan.
Loput 26 kpl on ilmeisesti ostettavissa, mutta päätellen noiden ilmaistenkin heikosta suosiosta voitaneen olettaa, ettei nuo mitään hittituotteita ole.
En ole katsonut yhtään
mutta
vaikuttaa osta niin myyjä rikastuu
myymälältä.
On otettava huomioon, että Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan Pyhää Raamattua ei ole koskaan ollutkaan kirjoitetussa muodossa JA SEN VUOKSI JEESUKSEN SANOTAAN LÄHETTÄNEEN PYHÄN HENGEN OMILLEEN TUEKSI.
Varmaa on, että käytössä olleet raamatut ovat Paavalin ja sen oppikunnan kirjoittamia ja Paavali, yhtenä kristinuskon perustajana oli oman ilmoituksensa mukaan rikollinen ja katu saatanaa jumaloimistaa ero rukoilemalla sen osoittaen mutta ei koskaan sitä eroa saanut. Ja jo siltä pohjalta tiedämme, että raamattu ei ole muuta pyhyyttä edustavaa kuin mitä sen kirjoittaja edusti.
Paavalin työtä jatkoin Lutheri jonka oppi tunnetaan tarkemmin ja historiankin pohjalta osoittaa tarkalleen samaa linjaa mitä Paavali sai aikaan oppikuntineen, ja mitä edelleen saa aikaan kuten suomen kielineeen tehdyt muutokset osoittavat, mm Jumalan asettaman ja Jeesuksen vahvistaman 10-käskyn muutokset.
Kun tuollaista muunnettu totuutta edustetaan, niin väitetään ihmisten kielellinen ilmaisu muuttuu ja seksi raamatun kieli asua pitää muttaa mutta ei se ihmisten kieli niin paljoa muutu, että älä tee huorin käskystä tulee älä tee aviorikosta käsky. Joten sitä raamatun sisältöä muutetaan ohjaamaan ihmisiä pois niistä opeista joita Jumalan ja Jeesus on raamatun mukaan ihmisille antanut ja muutoksia on tehty kohta ellei enemmänkin niin noin 2000 vuotta UT:n osalta.
Eli selvästi on todistettavissa, että raamattu ja sitä käyttävä lahkot ovat rikollisuutta eri muodossa mm kaupallisesti kuten vaikkuttaa olevan aloituksen kirjoittaneenkin antaman tiedon mukaan. Ennemmin tai myöhemmin totuus paljastuu ja ihmiskunta maksaa kalliisti rikollisesti heitä hyväksi käyttäville.
Ihmetyttää, ettei 2000 tuhannenkaan vuoden aikana/kuluessa, ole sen vertaa sivitystä miekka sivityksen rikollisuuden lopettamiseksi saatu aikaan, että ihmisyys ja sen terve järkinen tietous sais olla käytössä ja vaikuttamassa niin kotona kuin kouluissa lastekaan suhteen. Lapsethan ovat Suomen Lain mukaan suojattuja uskonvapauden suhteen mutta se Laki ei vaikuta olevan edes sen musteen arvoinen jolla se on kirjoitettu. Eli jo siinä vaiheessa, rikollisuudelle annetaan Lailla suojattu oikeus olla rikollinen. Mitä järkeä sellaisessa Lakien asetteluissa on, että annetaan oikeus omaan uskonvapauteen ja annetaan oikeus sen oikeuden pois ottamisesta!
Sopii miettiä miksi tuollaista rikollisuutta sallitaan ja oikein Lain voimalla sen toimintaa turvataan ja kansalla maksatetaan kaikki olit uskossa oleva uskovainen tai et!
Eikö olis jo aika alkaa tarkemmin miettimään asioita?
Emme elä enään miekka sivistyksen aikaa...
Eikö olis aika antaa lapsille ne oikeudet jotka Laki on ilmoittanut antavansa?
Se lapsiakin psyykkisesti ja fyysillisesti raiskaava rikollisuus tulisi Lailla kieltää eikä oikein Lain turvin pitää sitä valtion kirkon maineessa vaikka se turmelee valtion kansalaisia tietoisesti.
Kansan kirkon olemassa olemisen hyödyä puolustellaan usein myös vanhusten ja etenkin yksinäisten vanhusten auttamiseksi, ja heidän omaisuuden kirkolle tai jopa sen henkilökunnalle luovuttamisista perikunnan suureksi ihmeeksi. Ja vaikuttaa siltä, että hanhusten suhteen ei oteta huomioon vanhuksen mielen tilan sairauden syynä olevan usein nimen omaan sairaaksi aivopeseminen, jo lapsuudesta asti aivopestään usein kontona mutta viimeistää kouluissa josta sitten iän karttuessa vanhuksena lopullisesti sairastuu ja uskoo asioita joita rikollisuus uskottelee.
En tiedä kuinka sairas poliitikkojen kaardi on, ettei edes olla halukkaita puuttumaan kansalaisia tarpeettomasti rasittamalla rikollisuudella. Vai ovatko hekin uhreja!!!
"Koodien avaajia" on kauan ollut ihmiskunnan rikollisuudessa.
usko on usko ja tieto on ja pysyy tietona!
Jotta varsinainen totuus voidaan tuntea
niin
pitää tuntea sen "totuuden" oma historia.
jbgvrcexw kirjoitti: "usko on usko ja tieto on ja pysyy tietona!"
Tämä on hyvä pointti, mutta kysyisin sinulta kun nyt vaikutat olevan niin varma siitä että tieto on tietoa, niin mitä on tämä "tieto" ? ja mistäs tiedät että tieto jota väität tiedoksi on todella tietoa siinä mielessä että se antaisi luotettavan kuvan tai tiedon todellisuudesta,tai edes tiedon luonteesta? ja että miten voit tehdä eron uskon ja tiedon välillä, sillä eikö väite tieto on ja pysyy tietona sisällytä uskonvaraisen olettamuksen siitä että tieto on jossain mielessä uskoa parempaa tai varmempaa?
Miten määrittelet uskon kun kerran oma väittämäsi kuitenkin edellyttää uskonvaraisesti omaksuttua uskoa siihen että tieto on tietoa mutta usko ei?
Eikö myös se että väittää tiedon olevan tietoa edellytä uskoa siihen että tieto voi olla luotettavaa?
Hyvä ja hyvä...
En ole toisten mielen manipuloija / aivopesijä mutta katson maailaa omia silmin, ilman uskontunnustusta ja sen vaikutusta....
Katsos, asian on niin, että kaiken mitä omilla silmillä näet luonnossa, on TOTUUS!
TOTUUS ei ole välttämättä kirjoissa, ei puhujan mielipiteessä jne
mutta
niin kauan, kun ihminen on syntymästään alkaen saanut pitää syntyessään saamansa Jumalan Valtakunnan kaltaisuuden (ei oikea kuvaus mutta helpottaa keskustelua) niin sellaisilla aikuistuneilla on OMAN, MANIPULOIMATON arki kielellä AIVOPESEMÄTÖN lahja käytössään, he tietää totuuden ja totuuden niistä mitä pidetään totuutena mutta eivät ole todistettavissa totuudeksi; nk. usko / uskomus / toive ajattelu jne... viisaina ( huono nimitys) he eivät pidä meteliä siitä mitä tietävät puhumattakaan, että kertoisivat mitä "aavistavat" totuudeksi (vaikka se olisi esim. Pyhän Hengen antama tuki) niin vaikenevat ymmärtäväisinä. Heille ei ole tärkeää osoittaa "minä tiedän kaikki" vaan heille riittää mitä he teitävät ja mahdollisesti jakavat asian hyvin läheisen, luotettavan kaltaisensa kanssa... Siitä syntyy vähitellen ehkä hiukan suurempi ryhmä jotka jakavat tiedoja keskenään ja eivät pyri ratkomaan aavistuksia vaan antavan ajan osoittaa mitä niihin kätkeytyy. Hengellisen aavistuksen selityksen "pakko ratkaisu" on usko ja siihen ei saa totuutta etsivän syyllistyä tai jos niin tekee niin silloin eksyy pois totuuden linjalta / tieltä.
totuus uskomuksiin
ei ole sama
kuin totuus faktoista
totuutta voi ajatella faktana
silloinkin se totuus muuttuu faktana totuutta pitäjän tahdon mukaiseksi, siis epäluotettava
uskonnollisesti totuus on uskoa
ja usko ei ole tietoa
ja sen vuoksi
mm kristityillä on maailmassa yli 3500 eri suunta
koska
heiltä puuttuu tootuus
vaikka jokaisella lahkolla on sen omasta mielestä "totuus"
ja
sen vuoksi usko ei ole tietoa vaan uskomuksista, valheellisuuksista jne luotu sosiaalisesti ryhmää/seurakuntaa kokova uskomus esim. "vain me pelastumme" joka pitää ryhmän koossa vaikka totuutta ei ole.
Tuon yllä pitäminen on vaikeaa kokomaailmallisesti, siksi valheellisuuden laumat hajoaa, samaa väärennetyn raamatun tekstiä kristityt lukevat eri tavalla, kaikki yli 3500 lahkossa... koska totuus puuttuu...
HUOM!
kristitytkin, uskontunnustuksen antaneina, etenkään jos ovat vielä pappislupauksen antaneet esim. ev.l. :lle, niin heille totuus on usko. Siis itsepetos ilmiö. kristitty ei ole esim. Jumalaa tai Jeesusta palveleva uskovainen,
vaan uskoo Jumalan ja Jeesuksen Nimessä lahkonsa / uskonsuuntansa herraa palvelevaan herra jumalaan/jumaliin.
Sen vuoksi se on usko / uskoa eikä Jumalallisuuden tietoa vaan olettamus, luulo, että palvelee Jumalanaa ja Jeesusta.
Siis uskontunnustuksen kaltaiseksi aivopestyltä/manipuloitulta on psyykkisesti (voisi olla hengellisesti) kouluttaja, pappi jne ottaneet kaikki oman tiedon ja tahdon pois. Tosi uskovaista, paimen taluttaa vaikka kaivoon, tai jopa tapattaa seurakuntalaisia ja heidän lapsia todellisen herransa helevetin tulessa noitarovioilla. jne.
Toisaalta, on niin, että osa uskovaisista esimerkiksi raamattua lukiessaan EI OSAA ASETTAA ESIM. JEESUKSEN KÄYTTÄÄ "USKO" SANAA OIKEIN vaan sotkeen sen herra jumalaan uskomiseksi
koska
raamattu on rikollisen kristinuskon käsikirjaksi laadittu.
ja
USEIMMITEN KUN JEESUS ON KÄYTTÄNYT SANAA "USKO/USKOA" NIIN SE OIKEA ILMAISU OLISI OLLUT "TOTELLA" TAI "NOUDATTAA."
mutta
uskontunnustuksen antanut eksytetty ei osaa noin tulkita...
Ei pahalla...
mutta
niin se vaan on mieleltään sairaaksi manipuloitujen/aivopestyjen suhteen....
Tuki itse ja ota selvää mihin tämä aivopesu ohjelman esimerkki johtaa:
Uskontunnustuksen kaltainen papisto kouluttaa (Lue: aivopesee) kaltaisekseen.
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
=================
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
Luopumalla Heistä "YHDESTÄ" loupuu "HEISTÄ"
Pilkkaamalla Heistä YHTÄ, pilkaa HEITÄ.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
3:28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
=================
jatkuu....
--
ja mistäs tiedät että tieto jota väität tiedoksi on todella tietoa siinä mielessä että se antaisi luotettavan kuvan tai tiedon todellisuudesta,tai edes tiedon luonteesta?
###
Vaikea todistaa miten sen vahvistas...
Kun ei omaa ennakkoon asetettuja asenteita, niin tulee vaan oma uteliasuuden, tiedon tarve ja kun yhdistää asiaan liittyviä kokonaisuuksia yhteen niin "näkee" asioita kuin toisiinsa sopivina kokonaisuuksia ilman poikkeuksia. Jotku viisaammat kutsuu sitä "matemaattiseksi" kyvyksi mutta en tiedä itse olisko se sitä...
Uskon asiossa on tavallaan helppoa. Asialle jolle ei ole todellisuuden näyttöä ei ole tietoa.
Joten joka uskossa olevana tietää, on aivopesty uskomaan oikeaksi todistamatonta tietoa todeksi.
ja että miten voit tehdä eron uskon ja tiedon välillä, sillä eikö väite tieto on ja pysyy tietona sisällytä uskonvaraisen olettamuksen siitä että tieto on jossain mielessä uskoa parempaa tai varmempaa?
###
uskominen tekee valheellisen tiedon uskontunnustuksen kaltaiseksi aivopestyssä (valheelliseksi) tiedoksi.
###
Miten määrittelet uskon kun kerran oma väittämäsi kuitenkin edellyttää uskonvaraisesti omaksuttua uskoa siihen että tieto on tietoa mutta usko ei?
###
Ehkä tästä selviää paremmin kuin mitä osaa itse kirjoittaa...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Usko
"Usko tarkoittaa 1) tietoon perustumatonta käsitystä jostakin, luuloa, 2) luottamusta jonkin olemassaoloon, toteutumiseen, arvoon tai muuhun, 3) uskonnollista vakaumusta, uskontoa: ihmisen vakaumusta jumalan tai muun yli-inhimillisen mahdin olemassaolosta ja tähän turvautumista[1]."
Siis usko ei ole sama kuin varma tieto / totuus.
Ei uskontunnustusta antaneelle, usko sana kertoo tietämättömyydestä tai/ja ymmärtämättömyydestä. Tutki uskontunnustuksen aivopesu / mielen manipuloimisen sisältö.
Kukaan ei synny uskontunnustuksen kaltaiseksi, sen vuoksi uskontunnustus aivopesuna /mielen manipuloimis ilmiönä on totuus.
###
Eikö myös se että väittää tiedon olevan tietoa edellytä uskoa siihen että tieto voi olla luotettavaa?
###
Jos asettelee uskomuksen ja tiedon välille olettamuksia, ei ole rehellinen itselleen.
Siis jos ei tietä niin on viisainta olla uskomatta. Vain itseään harhaan johtajat turvautuu uskoon.
###
nukkumaan.......
Ihan samanlaista tuubaa, kuin muutkin fundisten tekeleet.
Mitään totuutta yleisenä totuutena ei ole olemassakaan. On vain yksilön kokema totuus joka on jokaisella omanlaisensa. Ja se perustuu aina ja poikkeuksetta luuloon. Ainakin näissä uskon asioissa. Ilmestyskirja tuntuu mielipuoliselta jos ei siinä ole sitten senaikaista poliittista viestiä salakielellä.
Hyvin outoa on sekin, että Ilmestyskirja ei osannut ennustaa, että tulevaisuudessa ei ole enää olemassa niitä seitsemää Aasian seurakuntaa, joille ilmestys oli tarkoitettu.
Sekin vielä!
Pitäisikö sage8 tämä sinun lausumasi ottaa sitten universaalina totuutena siitä että mitään totuutta ei ole vaan ainoastaa yksilön omana pitämänsä asiat ovat totuuksia hänelle.? Eikös tämä ole itsensäkumoava logiikka?
No ainakin uskon asioissa on monta totuutta, jokaisella omansa. Siksi kai uskontoja ja niiden eri haaroja onkin niin valtavasti.
Luepa nyt uudestaan ajatuksen kanssa kirjoitukseni ja ota kantaa sitten.
Turha vaiva: ei nuo osaa lukea ajatuksen kanssa.
Ei näköjään, narsisteja taitaa olla kaikki. Tai yksi ja sama joka nikkejä muuttaa. Ei kai nyt montaa täyttä narsistista typerystä ja tarkkaavaisuushäiriöistä mahdu samaan foorumiin.
Tarkoitin kyllä pelkästään fundisten mustavalkoisia tulkintoja, Ilmestyskirjan pystyy kyllä tulkitsemaan, mutta se pitää tulkita moniulotteisen symbolistisesti.
Rikollisen kristinuskon uskontunnustuksen kaltaiset uskovaiset pappislupauksen herra jumaliille antaneine paimenineen vihaavat Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Henkeä. Osoittavat sen mm HEIDÄN PYHÄÄN NIMEEN herra jumaliaan palvelevina!
saatanallisuuden käsikirjaksi väärennetyn raamatun ja rikollisen kristinuskon herrojen johdolla ihmisyydestään luopuneet rikollisuuden uhrit euvät ymmärrä....
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
12:30 Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
uskontunnustus ja sen kaltaisuudesta....
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
=================
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
Luopumalla Heistä "YHDESTÄ" loupuu "HEISTÄ"
Pilkkaamalla Heistä YHTÄ, pilkaa HEITÄ.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
3:28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
=================
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
TUOLLAISISTA koulutetaan pappeja....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
Joten kuulutte uskontunnustuksen antaneina saatanaa jumaloivien rikollisuuteen...
TÄRKEÄ OPPIA JA MUISTAA....
Jeesusta seuranneet KRISTILLISET eivät Jeesusta ristille asettaneet vaan kristityt joiden oppi elää edelleen ja nyt ei pilkata kuninkaaksi vaan Jeesusta elukkana teurastamisen opein.
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
Siis kristityt ja kristilliset ovat eri ryhmiä:
Kristityt = Paavalin perustamien seurakuntien uskovaisia apostoleineen ja herra jumalineen joilla ei ole Jeesuksen perustamia seurakuntia eikä Jeesuksen opetuslapsia opettajina. Kristitty on ikuisesti Jumalasta ja ihmisyydestä luopunut järjetön, ymmärtämätön syntinen perisyntinen paimenen eksyttämänä pakanojen apostoleineen.
Kristilliset = Jeesuksen perustamien seurakuntien Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppien järkeviä ja ymmärtäviä ihmisiä; seurakuntalaisia opetuslapsineen.
Näistä, Jeesuksen perustamista seurakunnista ei ole yhtään rikollisten kristinuskon kristittyjen seurakuntia vaan ne ovat kristillisten ihmisten seurakuntia:
Ilm. 2:1-29
Pergamos
Tyatira
Sardes
Smyrna
Filadelfia
Efeso
Laodikea
-----------------
LOPETTAKAA EKSYTETTYINÄ VALEHTELEMASTA!!
OLETTE EKSYTETTYJÄ....
USKOTTE, EKSYTETTYINÄ KUN JEESUS KIELTÄÄ USKOMASTA!
TEILLE, YMMÄRTÄMÄTTÖMINÄ EI KELPAA JUMALALLISUUDEN TIETOUS JOTA VIELÄ ON JÄLJELLÄ:
JEESUKSEN evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:24 "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan;
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
8:43 Minkätähden te ette ymmärrä minun puhettani? Sentähden, että te ette kärsi kuulla minun sanaani.
8:45 Mutta minua te ette usko, sentähden että minä sanon totuuden.
8:47 Joka on Jumalasta, se kuulee Jumalan sanat. Sentähden te ette kuule, koska ette ole Jumalasta."
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
JNE
pappislupauksen herraa palveleville herra jumalille antaneet EIVÄT SAA teille edes Jeesuksen evankeliumia opettaa ja silti esiinnyt JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMEEN saatanaa palvelemaan eksytettyinä uskovaisina!
hävetkää jos edes sen verran omaatte ihmisyyttä!
Vihje...
Älä unohda, että raamattu ei ole Jumalan ja Jeesuksen sanaa oppeineen!
Se on kautta aikojen tehty saatanallisuuden käsikirjaksi JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMEEN toimivana eksytyksenä!
EHKÄ JUURI SEN VUOKSI
JEESUS
LÄHETTI PYHÄN HENGEN TUEKSI OMILLEEN, VALITUILLEEN....
Mieti sitä rauhassa....
Lopeta tuo sekava postaus!
Se totuusko tekee kipeetä?
Kristit ovat noin 2000 sovanneet Jumalaa ja Jeesusta herra jumaliaan palvelevina uskontunnustuksen kaltaisina sairaiksi aivopestyinä ja jos joku kertoo totuuden siitä ja laittaa esiin pitävää näyttöä niin jo ollaan solvaamisesta valittamasta!
Ei Jeesusta seuranneet Jeesusta ristille asettaneet vaan kristityt joiden oppi elää edelleen ja nyt ei pilkata kuninkaaksi vaan Jeesusta elukkana teurastamisen opein.
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
Lopunajan ennustuksia:
http://jeesus-on-herra.com/?page_id=1435
Monta asiaa selvisi.
Selvisi ja selvisi. Joskus on sanottu, ettei kaikkea kannata uskoa.
Mitä pahaa Jeesus on sinullekkin tehnyt, että pilkkaat Jeesusta herraksi?
herra ei ole sama kuin Jumala tai/ja Jeesus vaan herra on mm. tämä jumalaksi uskottu:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
herran uskovaisilleen antama käsky:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
Siis Jumala on Jumala, Jeesus on Jeesus, Pyhä Henki on Pyhä Henki ja herra on herra.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herra
Herra on suomen kielessä esiintyvä saksalaisperäinen lainasana, jota keskiajalla käytettiin ritareiden ja pappien arvonimenä.
Sittemmin (1800-luvun lopulla) herra-sanan merkitys on laajentunut tarkoittamaan mitä tahansa arvostettua tai vaikutusvaltaista miespuolista henkilöä, tai yksinkertaisesti aikuista miespuolista henkilöä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herra
Herra on suomen kielessä esiintyvä saksalaisperäinen lainasana, jota keskiajalla käytettiin ritareiden ja pappien arvonimenä.
Jo vuosi kymmeniä sitten minun iso-isäkin tiesi, että kun kävi saunassa niin tuli uudeksi syntyneeksi ja sielukin puhdistu!
Väärennettyyn raamattuun uskovat ovat uskovaisia, ei Jeesuksen Lakia ja oppeja kunnioittavia. Kreikan kielen kaste on pestä, peseytymistä jota ette usko vaikka Jeesus itse sen todisti TEOILLAAN;
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.
Uskovaiset uskoo väärennetyn raamatun tekstiä eksytettynä ja tässä on väärennetyn raamatun todiste kaste oppinne eksytyksistä.
Jeesuksen evankeliumia Johannes mukaan:
3:22 Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi.
4:2 2 vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
10:16 Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja siunasi heitä.
Jeesus ei käskenyt kastaa ketään, lapsiakaan; lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuteen jäseniksi, uskovaisesksi tai edes uhri lampaiksi pedofiilienkään uhrianttareille!
Jeesuksen evankeliumia Luukkaan mukaan:
17:2 Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
18:6 Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
Joten uskominen on eksyttäjän oppeihin uskomista ja Jeesuksen kieltämistä!
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
12:38 Ja opettaessaan hän sanoi: "Varokaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla
12:39 ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,
12:40 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion."
Tuosta https://suomiprofetiassa.wordpress.com/norjalaisen-naisen-naky-vuodelta-1968/ selviää lopunajat.
Erään naiset ennusteluistako?
Peto on islam. Se käsitys minulle vaan vahvistuu kun seuraa islamin otteita ja katsoo sen historiaa.
Niin ja kohta minulle on turha tulla sanomaan että peto olisi joku muu kuin islam.
Mitään petoa ei ole olemassa kuin joidenkin mielikuvituksissa.
Noh, olkoompa petoa tai/ja petoja tai ei niin jotakin viitteitä siihen suuntaan on olemassa, vai mitä???
Ei Jeesusta seuranneet Jeesusta ristille asettaneet vaan kristityt joiden oppi elää edelleen ja nyt ei pilkata kuninkaaksi vaan Jeesusta elukkana teurastamisen opein.
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
herra on herra epäjumala jonka ensimmäistä käskyä ei ole raamatussa.
herra kieltää itseensä uskovia palvelemasta muita kuin häntä jumalana.
HUOM!
Siis luterilainen EI saa palvella Jumalaa ja Jeesusta!!!
herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan;
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
JEESUKSEN NIMEEN VALEHTELMINEN:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9520950/47306902
"kaste kirja n. 350 luvulta
teuta 22.12.2010 22:17
Pappedella on tärkeä merkitys sakramentin oikein toimittamisessa , Papilla ei ole omia ansioita , vaan Kristuksen antama virka . "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9955763
Jeesus on tie
1.7.2011 20:09
Jokainen bedofiili toiaan saa syntinsä anteeksi, jos hän antaa Jeesuksen sovintoveren virran puhdistaa sydämensä, hallelujaa kiitos Jeesus!
Jos parannusta ei tule, niin sinun raukan käy huonosti.
Keneltä, kysyi yksi mäntti?!!!
Jumalalta!
OLISKO JEESUS SYYLLINEN?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9944923
"teuta
21.6.2011 18:31
KIITOS VAAN TARJOUKSESTA , MUTTA SULTAHAN JO LOPPUI
KOKONAAN TUO PAHNA TUSKA ., KUN TULI KESÄ JA KÄRPÄSET,
AIVAN OIKEIN OLET KOPIONUT JP :N ASIAN .Mat. 5:43-48
SE ON JOKAINEN PEFOFIILI SAA SYNTINSÄ ANTEEKSI , JOS
HÄN KATUU TEKOAAN JA TAHTOO TEHDÄ PARANNUKSEN .
JA ANOO ANTEEKSI /TEKEE RIPIN."
Ja tottakai pitää itseään rikollisten mainostaa suojeltujen rikollisia määrillä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9817522#comment-57826957
"teuta
22.4.2011 22:35
Ok !se on sillälailla että Es/Lestois on 2tiedossa joista toinen on sen verran vanha että on jo kerinnyt tuomionsa kärsinyt .
sitten salassa n.7-13,
VL:n on n.100 joista 30 käsitellään , salassa n.100-400.
En tiedä mitä varten pitäisi vielä muuta tietää."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
Suomen Laki:
11 § (24.7.1998/563)
Rikoksentekijän suojeleminen
Joka saatuaan tietää rikoksen tehdyksi edistämällä rikoksentekijän pakoa tai hävittämällä todisteita estää tai yrittää estää rikoksentekijän saattamista vastuuseen rikoksesta, on tuomittava rikoksentekijän suojelemisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Mitä 1 momentissa säädetään, ei koske rikokseen osallista eikä 10 §:n 2 momentissa mainitussa suhteessa rikoksentekijään olevaa henkilöä, eikä rikosta, josta ei säädetä ankarampaa rangaistusta kuin kuusi kuukautta vankeutta."
KERTOKAA;
Mitä rikoksia saa nk. uskonvapautta koskevan LAIN tuella rikollisuus tehdä???
Lainattua tekstiä:
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)
FAKTAT VOITTE TARKISTAA
-järjettömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
-Ymmärtämättömyydenne:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
-ero JUMALASTA; herra saatanasta herra jumalineen uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
järkiintykää
Te, uskovaiset....
Katsokaan, ja rehellisesti yrittäkää tutkia, KUINKA PALJON LAPSIAKIN TAPPANEEN, TAPATTANEEN, RAISKANNEEN JNE RIKOLLISUUS käyttää veronmaksajien rahoja todistaakseen, ehkä tavallisimman perisynnin, siis lapsi kaste rikoksen Jeesuksen antamien tietojen kumoamiseksi VAIKKA RAAMATUSSA EI VIELÄ OLE EDES LAPSIKASTE SANAA!!!
http://concordia.fi/second/2012/06/02/lapsikaste-uudessa-testamentissa-osa-2/comment-page-1/#comment-186
-----
KASTEESTA....
Jeesuskaan ei käskenyt saarnata ja opetta paavalilais-luterilaisuuden väärennettyä raamattua vaikka siinä on Jeesuksen; noin jopa 18:sta evankeliumeista NELJÄ JA NEKIN TÖRKEIN VÄÄRENNÖKSIN JA LAHKOISSA VÄÄRIN TULKITTU EKSYTYKSEN AIKAAN SAAMISEKSI.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille."
Jäljellä olevaa Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan tietoa (osittain väärennettynä) löydät raamatun UT:n:
-Matteuksen evankeliumista
-Markuksen evankeliumista
-Luukkaan evankeliumista
-Johanneksen evankeliumista
SIIS wikipedia ei anna laittaa "kaste" sivulle Jeesuksen evankeliumin kaste oppia tai sitten vain kirkolle on annettu oikeus olla sivun herra!
Tätä tietoa ei saa laittaa/julkaista wipipediassa:
####
Kaste:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
HUOMATKAA SANA "PESTÄ" JOKA KÄYTÄNNÖSSÄ TARKOITTAA MYÖS "PESEYTYMISTÄ."
Tämä pelastaa "kaste pelastaa" päivittäin tuhansia mm sairaaloissa...
Johanneksen evankeliumi:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.
###
Siis JEESUS teoillaan, pesemällä opetuslapsiensa jalat; todisti raamatun väärennökseksi!
Ellei pestä/peseytyminen ole oikea Jeesuksen tarkoittama oppi, niin MIKSI SE PELASTAA TÄNÄÄNKIN SATOJA TUHANSIA ELLEI MILJOONIA MM SAIRAALOISSA?
Ei uskossa ollut kastamaton ryöväri on paratiisissa vaikka rikollinen kristinusko ei häntäkään pelastanut!
Jeesus ei kastanut lapsia VAAN JEESUS SIUNASI LAPSIA JA TOISIN LAPSIA KOHTELEVILLE ANTOI MYLLYNKIVIEN KÄYTTÖOHJEET OPIKSI VERTAUSKUVALLISESTI.
Ja tässä kirkkoviinien vaikutuksissa kirjoittaneiden raamatun väärentäjien naurettava juttu.:
Joh. 3:22 "Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi."
Joh. 4:2 "Vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa."
SIIS SAMASSA TILAISUUDESSA JEESUS KASTOI JA EI ITSE KASTANUT!
Se selvyys ei sovi kirkolle ja wikipedialle ja kirkon hallitsemalle wikipedialle!
TOISAALTA, OLKAAMME varauksella ILOISIA SIITÄ, ETTÄ RAAMATUN SISÄLTÖ TODISTAA ITSE ITSESTÄÄN MUTTA ENNEN KAIKKEA RIKOLLISUUDESTA JOTA IHMISKUNNAN TULEE VAROA!
--------------
Lapsikaste, on MYÖS Suomen Perustuslain vastainen rikos.
Siis surullisen kuuluisa valtion kirkko saa uskonvapauden nojalla, rikollisesti kastaa lapsia vaikka se RIKKOO IHMISEN; LAPSENKIN OMAA OIKEUTTA USKONVAPAUTEEN:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
Rikkomalla yhtäkään Suomen Perustuslain 1§ > 10§ ei ole LAILLINEN 11§ uskonnollinen uskonvapaudesta nauttiva järjestö vaan on laiton ja usein selvää rikollisuutta.
Jos Aatamilla ja Eevalla oli IHMIKUNNALLE perisyntiä ANNETTAVANA, NIIN SE LOPPUI VIIMEISTÄÄN SIINÄ VAIHEESSA KUN JUMALA ANTOI ARMON NOOALLE JA HÄNEN PERHEKUNNALLE JA SIUNASI HEIDÄT.
JUMALA EI SYNTIÄ SIUNAA... ( Se ollenee herra jumalan jumalllisuutta...)
JOTEN JOKAINEN IHMINEN SYNTYY PERISYNNITTÖMÄNÄ
mutta
SITÄ SYNTIÄ SAA RIKOLLISEN KRISTINUSKON LAHKOLAISUUDESSA LUKEMATTOMILLA ERI TAVOILLA, ESIMERKKINÄ SIITÄ ON LAPSIAKASTE.
JATKUU...
NÄIN SYNTYY PAPIN ANTAMAN OPIN MUKAAN PERISYNTI:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11977916
"Hei Mirka,
Kaste ilman kirkkoonliittämistä ei ole mahdollista.
Kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa.
Sallikaa lasten tulla Jeesuksen opetuslapsiksi ja Taivaan Isän lapsiksi kasteen kautta!
t. Maarit-pappi"
Tuossa, herra jumalalle pappislupauksen antaneen uskontunnustuksen kaltaisen papin tekstistä on NELJÄ TÖRKEÄÄ VALETTA ja Jumalallisuutta nahoissaan omaavat löytävät useampia saatanallisuuksia....
LAPSIKASTE RIKOLLISUUS ON VAKAVA ASIA.
PERISYNNIKSI SE MUODOSTUU KUN KASTETUN TULEE KASTATTAAN PAPIN ANTAMAN TIEDON MUKAAN OMAT LAPSENSA JNE JNE JNE.....
Jumala ja Jeesus ei ole käskenyt ketään, LAPSIAKAAN; kastaa lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuteen jäseniksi, uskovaisiksi tai edes seurakuntien jopa pedofiili papistonkin uhrilampaiksi!!!
http://yle.fi/uutiset/katolisen_poikakuoron_jasenia_raiskattiin_ja_hakattiin_vuosikymmenia__tutkimus_kolminkertaisti_uhrimaaran/8581727
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1386125004700
jne...
Siis uskontunnustuksella tehdään selväksi mitä uskominen todellisuudessa on, IHMISYYDEN VASTAISENA saatanallisuuden RIKOLLISUUTENA IHMIKUNNALLA ITSEMURHAA TEETTÄVÄNÄ JÄRJETTÖMYYTENÄ SAIRAAKSI AIVOPESTYJEN PERISYNTISYYTTÄ JOSSA EI OLE JUMALALLISUUTTA TAI EDES IHMISYYTTÄ KUTENV TÄSTÄ SELVIÄÄ...
Uskontunnustuksen kaltainen papisto kouluttaa (Lue: aivopesee) kaltaisekseen.
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
=================
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
Luopumalla Heistä "YHDESTÄ" loupuu "HEISTÄ"
Pilkkaamalla Heistä YHTÄ, pilkaa HEITÄ.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
3:28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
=================
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
JÄRKEVÄT LASTEN VANHEMMAT, ANTAVAT LAPSILLEEN IHMYYDEN ARVON JA OIKEUDEN JOKA SUOMEN PERUSTUSLAISSAKIN ON LASTEN SUOJELEMISEKSI ASETETTU.
USKONVAPUTTA KOSKEVA LAKI, EI ANNA OIKEUTTA RIKKOA MUITA LAKEJA.
Sivistyneiden valtioiden käyttämä Lakien hierarkia suomalaisittain:
Jumalan ja Jeesuksen Laki = korkein Laki
Suomen Perustuslaki = ei saa olla ristiriidassa yllä olevan Lain suhteen.
suomen kirkkolaki = ei saa olla ristiriidassa YLLÄ OLEVIEN LAKIEN SUHTEEN
OPETELKAA YMMÄRTÄMÄÄN, ETTÄ
kaiken perisyntisyyden perustana on useiden valheiden luoma perisyntisyys jotka perustuu JUMALAN JA JEESUKSEN NIMEEN annettuihin valheisiin.
Ilman perisyntiä rikollinen kristinusko tuhoaa itse itsensä, järjettömien uskovaisten tuki on heille ainoa mahdollisuus olla olemassa!
jatkuu
Muutamia "saatanallisuuden kauniita valheita" JUMALAN JA JEESUKSEN NIMEEN... perisyntiidenkin pimeässä valossa....
-"Jumala on avioliiton asettanut" on vale, Jeesuskaan ei sitä asettanut vaikka oli Kaanan häissä. Siihen hää tilaisuuteen ei tarvittu Jumalan, Jeesuksen, fariseuksien, papiston tai edes luterilaisuuden edustajaa.
-"älä tee aviorikosta" on väärennetty 1992 vuoden raamattuun "älä tee huorin" käskyn tilalle jotta uskovaiset irstailisivat itsensä pois Jumalallisuudestaan.
-"kastekäsky" on väärennetyn raamatun tekstiä. Kreikan kielen "kaste" merkitsee peseytimistä kuten Jeesuskin teki itselleen ja opetuslapsilleen mm pesemällä heidän jaltat. Se "kaste" / peseytyminen pelastaa maailmassa päivittäin todennäköisesti satoja tuhansia ihmisiä mm sairaaloissa.
-"lapsikaste" jota ei raamattu tunne on rikollisen lisäys.
-"kummi" sanaakaan ei edes väärennetty raamattu tunne.
-"hätälapsikaste" valheellinen oppi.
-"ehtoollinen" Jeesuksesta ulostusta tekevien pilkkaus rituaali.
-"kolminaisuusoppi" on eksyttäjän oppi; ks. Johanneksen evankeliumi 10:30
-"perisyntiä" ei raamattu tunne vielä mutta ehkä jo seuraavassa raamatun väärennöksessä sekin on.
-"rakkauden kaksoiskäsky" ei ole Jumalan ja Jeesuksen oppia.
-"rippi" sanaa ei ole raamatussa, rikollisten oma epäjumalallinen rituaali.
-"rippisalaisuus" ei ole raamatussa, sillä suojataan lahkojen sisällä olevien rikollisia joutumasta maallisen oikeuden eteen, mm kirkon pedofiilit ovat tukea saaneet.
-"ristiäiset" sanaa ei ole raamatussa. Se on lasten oikeuksia rikkova rituaali jossa lapsi "tapetaan" hengellisesti ja asetetaan hengellisesti kuolleen merkki Jumalan Valtakunnan kaltaisen lapsen otsaan.
-sakramentit ei ole Jumalan ja Jeesuksen asettamia. Törkeää valetta.
-"tuomiosunnuntai" ei ole raamatullinen eikä evankeliumin oppia niinkuin ei "tuomiokirkotkaan" joita omistavat seurakunnat jotka eivät ole Jeesuksen perustamia.
-uskontunnustus lutherille ei ole edes väärennetyn raamatun oppia ja uskontunnustuksen kaltaisuus on Jumalasta ja ihmisyydestä luopumisen aivopesu oppi!
Jos etsitte totuutta
niin
sen löytäminen uskontunnustuksen kaltaiseksi aivopestyille voi olla vaikeaa, ellei suorastaan mahdottomuus.
mutta jos
järkiinnytte sen verran, että ANNATTE LAPSILLENNE SEN OIKEUDEN JOTA SUOMEN PERUSTUSLAKIN TUO JULKI
niin nousee suomeen sivistyksen siemen jota suomessa oli ENNEN RIKOLLISUUDEN MIEKKA SIVISTYSTÄ JOKA SUOMALAISIA PITÄÄ RIKOLLISUUDEN ORJUUDESSA JA MAKSATTAA MAAILMAAN KATTAVIA KUSTANNUKSIA RIKOLLISUUDESTAAN MM LÄHETYSTYÖ RIKOLLISUUTENA jota uskovaisetkin rahoittaa itselleen taivaspaikkaa helevetistä ostamalla!!!
Uskonvapaus on Lailla suojattu oikeus.
mutta
usko rikollisuuden käyttöön ihmiskunnan turmelemiseksi on perkeleestä!
Pistää hiukan miettien... ja uskontunnustuksen antaneinakin älkää pahastuko sillä en ole teikään luokkaamassa vaan puolusta mielestäni lasten oikeuksia olla ihmisiä eikä uskontunnustuksen kaltaisia.....
Ei rikollisuuden lahkoista löydy Jumalan Valtakuntaa herra saatanan ja sen herra jumalien helevetistä.
SE ON JOKAISELLA SYNTYISSÄÄ ELLEI SITÄ OPPIEN, AIVOPESUJEN KERA IHMISELTÄ OTETA RIKOLLISESTI POIS.
TÄMÄ EI OLE SUOMALAISUUTTA EIKÄ SUOMALAISTEN KANSANPERINNETTÄ:
Lainattua tekstiä:
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)
herralta rauhaa sitä janoaville...
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
10:14 Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta.
OPPIKAA LAPSISTANNE TAI ANTAKAA AINAKIN LASTEN OLLA OMAA ITSEÄÄN-
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
18:4 Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa
SE, MITÄ RIKOLLISUUDESTA ETSITTE EI OLE SIELLÄ VAAN.... ELLEI SIITÄ OLE LUOPUNUT USKONTUNNUSTUKSESSAAN, AIVOPESU KOULUTUKSIN JNE.....
Luukkaan evankeliumi:
17:21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä."
...USKONVAUTTA TÄYDELLISENÄ ON SE, ETTÄ SAA OLLA IHMISEN SELLAINEN KUIN ON SYNTYNYT... se ei ole uskoa vaan Luojan suomaa elämää rikastuttavaa sielullisuuden rehellisyyttä jokaiselle ihmiselle joka ihmisenä myös elää itselleen ja toisilleen.....
Ilmestyskirjaa ovat mm. adventistit pitäneet eniten esillä:
”Sen kanonisuudesta keskusteltiin vielä 1000-luvulla, nuori Luther piti sitä kaanonin reuna-alueelle kuuluvana kirjana ja nykyään monet kristityt ovat jättäneet sen kokonaan syrjään lukemistostaan. Toiset liikkeet puolestaan pitävät sitä Raamatun tärkeimpänä kirjana ja aikuisen kristityn "ruisleipäkirjana".”
Ja aina kun sitä yritetään tulkita tästä ajasta eli salattuja ennustuksia avata, selityksen vaihtelevat sen mukaan:
”Kun lopun ajat alkavat, lukittu kirja avautuu ja sen selittäjät ymmärtävät sen siihen asti salatuksi jääneen sanoman.”
”Tämän tulkintalinjan kannattajat ovat nähneet teoksessa ennustuksia mm. television keksimisestä, luottokorteista, ydinaseista, taisteluhelikoptereista, kommunismin valtakaudesta Neuvostoliitossa v. 1917-1997, Tsernobylin ydinvoimalaonnettomuudesta, Euroopan unionista ja parhaillaan menossa olevasta Irakin kriisistä.”
http://www.karikuula.com/59
Muistelen kuulleeni että mm. YK olisi tuo peto. Vaan kaikki ovat arvailuja tai hyvin omintakeisia ennusteluja.
Myös Euroopan Unionia on pidetty Ilmestyskirjan petona. Simelius pitää islamia, joten tuo "peto" on saanut monen mielikuvituksen laukkaamaan.
Niin, se vaihtuu aina sen mukaan mikä milloinkin tuntuu pahalta ja peloittavalta.
Se vaihtuu pedoksi toisia osoittavista.
Ei peto itseään osoita vaan aina tosia, petoja voi olla useampia.
Peto/pedot voisi suurella toden näköisyydellä on niiden joukoissa, jotka toisia osoittaa pedoksi ja siten uskoo voivansa salata oman petomaisuuden esiintymällä valkeuden enkelinä kuten on hyvin tavallista rikollisen kristinuskon lahkoissa. Oman kilven kiillottajaksi heitä myös olen kuullut kutsuttavan...
wikipediasta...
”Peto” eli Antikristus, Ilmestyskirjassa esiintyvä, Saatanan lähettämä Jeesuksen vastustaja...
Hyväksyisin petomaisuudeksi myös rikollisen kristinuskon. Voisin perustella sitä satojen miljoonien ihmisten, lapsten tappajana, tapattajana, raiskaajana ja tälläkin miekka sivityksen sivistymättömyydellä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kannibalismi
"Historiallista kannibalismia
Kannibalismia on tiedetty harjoitetun ensimmäisen ristiretken aikana. Joidenkin ristiretkeläisten tiedetään syöneen kuolleiden vihollistensa ruumiita Ma'aratin valloituksen jälkeen. Sitä harjoitettiin myös marssilla Jerusalemiin. Kyseessä oli luultavasti nälän ja kuumeisuuden yhdistelmä, mahdollisesti myös halu terrorisoida vihollista. Jotkut kieltäytyivät syömästä kristittyjen toveriensa lihaa, mutta söivät tapettujen muslimien ruumiita"
luder/luther ei viellä 1000 luvalla... tai jo usko on uskoa!
Jahah, nyt sitten kristitytkin ja kristinusko on peto... voihan.
Niin on, uskovaisineen...
Ei Jeesusta seuranneet Jeesusta ristille asettaneet vaan kristityt joiden oppi elää edelleen ja nyt ei pilkata kuninkaaksi vaan Jeesusta elukkana teurastamisen opein.
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9461899/46725910
"Kiva kun olit tarkkana
teuta 13.11.2010 14:18
Tuo yks joka hilluu nyt suuna päänä , ei ole löytänyt tuotakaan oikesta kirjasta
Mä hain vanhan Rippikoulu katekismuksen , ja siinä se on aivan oikein ."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9955763
Jeesus on tie
1.7.2011 20:09
Jokainen bedofiili toiaan saa syntinsä anteeksi, jos hän antaa Jeesuksen sovintoveren virran puhdistaa sydämensä, hallelujaa kiitos Jeesus!
Jos parannusta ei tule, niin sinun raukan käy huonosti.
Keneltä, kysyi yksi mäntti?!!!
Jumalalta!
Onko mummomuorikin lapsena raiskattu rikollisuudelle väärennetyn raamatun ohjeiden mukaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9944923
"teuta
21.6.2011 18:31
KIITOS VAAN TARJOUKSESTA , MUTTA SULTAHAN JO LOPPUI
KOKONAAN TUO PAHNA TUSKA ., KUN TULI KESÄ JA KÄRPÄSET,
AIVAN OIKEIN OLET KOPIONUT JP :N ASIAN .Mat. 5:43-48
SE ON JOKAINEN PEFOFIILI SAA SYNTINSÄ ANTEEKSI , JOS
HÄN KATUU TEKOAAN JA TAHTOO TEHDÄ PARANNUKSEN .
JA ANOO ANTEEKSI /TEKEE RIPIN."
Ja rikollisuus saa mainostaa itseään suojeltujen rikollisten määrillä lapsia uhraavana rikollisuutena, näin sitä perustuslain noudattamista kierretään:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9817522#comment-57826957
"teuta
22.4.2011 22:35
Ok !se on sillälailla että Es/Lestois on 2tiedossa joista toinen on sen verran vanha että on jo kerinnyt tuomionsa kärsinyt .
sitten salassa n.7-13,
VL:n on n.100 joista 30 käsitellään , salassa n.100-400.
En tiedä mitä varten pitäisi vielä muuta tietää."
Ehkä mommomuorin rakastaa tulla herra jumalan hoitoon...
herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
IHMISTEN MIELESTÄ TÄMÄ ON PETOJEN SAATANALLISUUTTA JOTA mummomuori ilmeisesti rakastaa....
Lainattua tekstiä:
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)
Eikö lopun aikoja ole ollut jo 2000 vuotta?
Heti maailman syntymisestä lähtien on alkanut lopun aika.
Mitä kauemmas siitä mennään, sitä lähemmäs loppua tullaan. Siinä valossa joka päivä on yhä enemmän lopun aika.
Turhaa sitä on miettiä, milloin se viimeinen päivä tulee. Tärkeintä on oivaltaa, että se tulee, ja että siihen kannattaisi olla valmistunut. Sinun kohdallasi se voi olla jo tänään. Tämä olisi koko ajan hyvä pitää mielessä.
Niin, uskon että kyllä sellainen tulee, mutta emme me saa tietää milloin. Toisaalta siitähän koko kristinusko sai alkunsa, että Jeesuksen odotettiin palaavan hyvin pian.
Amen, Jeesus tulee pian noutamaan omansa!
Nuo selitykset ovat pääosin adventismia, ei raamatullisia.
Totta, adventistien uskon keskeinen perusta on ennustelu lopun ajoista.
Lopunajat ja Jeesuksen paluu on koko Raamatun keskeinen opetus. Onko tullut luettua evankeliumeita, Ilmasetyskirjaa ja Raamatun viimeistä jaetta ollenkaan?
Kun sitä "keskeistä opetusta" on vielä 1000 vuoden päästäkin, eli odotetaan ja odotetaan, niin otaksun kristinuskon olevan silloin hyvin pieni uskontokunta. Eli tyhjää täynnä koko kristinusko.
kuules mummomuori,
odatatte Jeesusta, tällä kertaa elukkana piltaen teurastettavaksi opeillanne.
Olisit edes rehellinen rikollinen....
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
"Totta, adventistien uskon keskeinen perusta on ennustelu lopun ajoista."
Ja sama juttu on helluntailaisillakin.
Ei siis ole pohjaa Raamatussa.
Paavali sanoi Jeesuksen tulevan omana elinaikanaan ja myös Jeesuksen sanoiksi Raamattuun laitettuna sanotaan sen tapahtuvan kyseisen sukupolven aikana.
Silloin kirjoitettaessa elettiinkin vihan aikaa, joka päättyi Jerusalemin tuhoon 70, eli Jeesuksen odotettiin tulevan pelastamaan tuosta meneillään olevasta vihanajasta.
Johanneksen evankeliumia kirjoitettaessa tiedettiinkin, ettei Jeesus tullut luvattuna aikana ja teksti muutettiin toiseksi.
Ilmestyskirja onkin sitten myöhemmin kirjoitettua mielenvikaista skeidaa.
Totta. Toisaalta Jeesus varoittelee meitä siitä, ettei kukaan tiedä ajankohtaa.
Mark. 13:32
Mutta siitä päivästä tai hetkestä ei tiedä kukaan, eivät enkelit taivaassa, eikä myöskään Poika, vaan ainoastaan Isä.
Maailmanlopun ennustelijat ovat samaa porukkaa kuin helvetillä peloittelijat. Tärkein pointti on uhkakuvilla käännyttää ja kerätä sitten hienovaraisesti herkkäuskoisilta rahat pois.
Ilmestyskirjan symboliikkaa on "avattu" jo vuosisatoja eikä se vaan "avaudu" koska se on kuten sanot mielenvikaista skeidaa. Jos koko Raamattu on ristiriitaista ja jae toista jaetta kumoavaa niin ilmestyskirja ja on yhtä hullunmyllyä.
Jos on rikolliseksi koulutettu niin omistaa koulutuksestaan saamaa oppia, valehtelijanakin.
Uskontunnustuksen kaltainen papisto kouluttaa kaltaisekseen.
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
=================
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
Luopumalla Heistä "YHDESTÄ" loupuu "HEISTÄ"
Pilkkaamalla Heistä YHTÄ, pilkaa HEITÄ.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
3:28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
=================
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
Se, että kristitty on elämänsä loppuun asti syntinen (kristittyjen perisyntiin kastettu puolustus kyvyttömänä lapsenakin) ei tarkoita, että IHMISYYDESTÄÄN luopumaton olisi heidän kaltainen.
Se tarkoittaa sitä, että lapsikasteessa lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuden perisyntiseksi pakkokastetut EI OLE PERISYNTISIÄ ELLEIVÄT ITSE SUOSTU SITÄ SYNTIÄ LEVITTÄMÄÄ ETEEN PÄIN JÄLKELEISIINSÄ JOLLOIN SE LAPSIKASTE PERISYNTI SYNTYY; KUTEN RIKOLLISUUS HALUAA:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11977916
"Hei Mirka,
Kaste ilman kirkkoonliittämistä ei ole mahdollista.
Kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa.
Sallikaa lasten tulla Jeesuksen opetuslapsiksi ja Taivaan Isän lapsiksi kasteen kautta!
t. Maarit-pappi"
Tuossa papin tekstissä on neljä tosi törkeää saatanallisuutta oikein "taivaan isän" nimeen valehtelemalla. Se, että:
"vanhempien on kastatettava lapsensa" on perkeleen perisynnin jatkuvuuden vaatimus. Siis kirkko ja sen papisto eivät ota vastuuta lapsiakaste rikoksesta vaan siirtävät se vastuun lasten vanhemmille perisynniksi jotta heidän lapsetkin olisivat velvollisia rikollisesti pakko kastattamaan lapsensa lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuden aivopestyksi rikolliseksi.
Tuo, perisynnin muoto on vain yksi monista perisynneistä, joita rikollisesti väärää todistusta opettavilla on useita valheellisuuksina.
jatkuu
Tässä pieni listaus perisynti rikollisuuden muistakin tavallisimmista valheista:
-"Jumala on avioliiton asettanut" on vale, Jeesuskaan ei sitä asettanut vaikka oli Kaanan häissä. Siihen hää tilaisuuteen ei tarvittu Jumalan, Jeesuksen, fariseuksien, papiston tai edes luterilaisuuden edustajaa.
-"älä tee aviorikosta" on väärennetty 1992 vuoden raamattuun "älä tee huorin" käskyn tilalle jotta uskovaiset irstailisivat itsensä pois Jumalallisuudestaan.
-"kastekäsky" on väärennetyn raamatun tekstiä. Kreikan kielen "kaste" merkitsee peseytimistä kuten Jeesuskin teki itselleen ja opetuslapsilleen mm pesemällä heidän jaltat. Se "kaste" / peseytyminen pelastaa maailmassa päivittäin todennäköisesti satoja tuhansia ihmisiä mm sairaaloissa.
-"lapsikaste" jota ei raamattu tunne on rikollisen lisäys.
-"kummi" sanaakaan ei edes väärennetty raamattu tunne.
-"hätälapsikaste" valheellinen oppi.
-"ehtoollinen" Jeesuksesta ulostusta tekevien pilkkaus rituaali.
-"kolminaisuusoppi" on eksyttäjän oppi; ks. Johanneksen evankeliumi 10:30
-"perisyntiä" ei raamattu tunne vielä mutta ehkä jo seuraavassa raamatun väärennöksessä sekin on.
-"rakkauden kaksoiskäsky" ei ole Jumalan ja Jeesuksen oppia.
-"rippi" sanaa ei ole raamatussa, rikollisten oma epäjumalallinen rituaali.
-"rippisalaisuus" ei ole raamatussa, sillä suojataan lahkojen sisällä olevien rikollisia joutumasta maallisen oikeuden eteen, mm kirkon pedofiilit ovat tukea saaneet.
-"ristiäiset" sanaa ei ole raamatussa. Se on lasten oikeuksia rikkova rituaali jossa lapsi "tapetaan" hengellisesti ja asetetaan hengellisesti kuolleen merkki Jumalan Valtakunnan kaltaisen lapsen otsaan.
-sakramentit ei ole Jumalan ja Jeesuksen asettamia. Törkeää valetta.
-"tuomiosunnuntai" ei ole raamatullinen eikä evankeliumin oppia niinkuin ei "tuomiokirkotkaan" joita omistavat seurakunnat jotka eivät ole Jeesuksen perustamia.
-uskontunnustus lutherille ei ole edes väärennetyn raamatun oppia ja uskontunnustuksen kaltaisuus on Jumalasta ja ihmisyydestä luopumisen aivopesu oppi!
jne....
Jeesuksen perustamien KRISTILLISTEN seurakuntien opeissa ei ole kristittyjen oppein saatanallisuuksia.
Kristityt = Paavalin perustamien seurakuntien uskontunnustuksensa kaltaisia uskovaisia apostoleineen ja herra jumalineen joilla ei ole Jeesuksen perustamia seurakuntia eikä Jeesuksen opetuslapsia opettajina.
Kristilliset = Jeesuksen perustamien seurakuntien Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppein ymmärtäväisiä järkeviä seurakuntalaisia Jeesuksen opetuslapsineen.
Näistä, Jeesuksen perustamista seurakunnista ei ole yhtään rikollisten kristinuskon kristittyjen seurakuntia vaan ne ovat kristillisten ihmisten seurakuntia:
Ilm. 2:1-29
Pergamos
Tyatira
Sardes
Smyrna
Filadelfia
Efeso
Laodikea
Siis kristitty ei ole Jumalan ja Jeesuksen palvelija
vaan
Jumalan ja Jeesuksen Nimeen eksytettyjä saatanan palveljoita...:
1.Korinttolaiskirje:
15:9 Sillä minä olen apostoleista halvin enkä ole sen arvoinen, että minua apostoliksi kutsutaan, koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos
2 Korinttolaiskirje 12:
7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.
Paavali ei raamatun mukaan saanut eroa saatanasta ja se sama saatana on pääpiru edelleen kristittyjen yli 3500 lahkossa maailmalla kuten historia todistaa.
Jos on kristitty rikollinen perisyntinen niin sekin on omalla tavallaan luvallista. Ei saatanaa jumaloiminen ole tietääkseni kielletty.
mutta
törkeäksi rikollisuudeksi se muodostuu mm Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen Nimeen toiminnallaan, Suomen Perustuslain vastaisella toiminnallaan esimerkiksi lapsikaste rikollisuus on sitä.
jne
Toivoisin, että rikollisuuden perisyntiset kirjoittelevat lopettaisivat Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen pilkkaamiset HEIDÄN NIMISSÄ saatanaa palvelevina syntisinä.
Siis rikollisuudessa RIKOS muuttuu muka SYNNIKSI!
RIKOS ON AINA RIKOS VAIKKA SITÄ KUTSUTTAISIIN TOISELLA NIMELLÄ.
Ja kummallisuus ilmenee joskus oikeuden käynneissä. Korkea virkalija tekee virkavirheen mutta ylinopeutta hiukan ajanutkin on Lain rikkonut rikollinen.
Toisaalta, maalaisjärki on viranomaisten järkeä INHIMILLISEMPI, "nauris varasta ei hirtetä."
FAKTAA
Lapsi kasteet ovat kansalaisten uskonvapautta suojaavan Lain rikkomista:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
HUOM!
"Kukaan ei ole velvollinen " on myös lasten oikeus!
JA
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
11 §
Uskonnon ja omantunnon vapaus
Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.
Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen.
HUOM!
Uskonvapautta suojaa Laki EI ANNA OIKEUTTA RIKKOA MUITA LAKEJA!
JOTEN
LAPSIKASTE ON MAALLISEN LAIN VASTAISTA TÖRKEÄÄ RIKOLLISUUTTA.
ja
Se rikkoo JEESUKSEN EVANKELIUMIN OPPIA, jonka mukaan Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsia kohtelevilla antoi myllynkivien käyttöohjeet.
Tosin, uskontunnustuksen kaltainen ja pappislupauksen herra jumalalle antaneet eivät saa Jeesuksen evankeliumia saarnata ja opettaa. Eli, se on tavallaan saatanan ja sen palveluksessa olevien herra jumalien jumalaiksi tunnustamista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
Niin, pelon avulla halutaan käännyttää ja sitten tarjota "pelastus" noilta ihmisten luomilta uhkakuvilta. Tämä on piirre josta en juuri pidä ja siksi kritisoin näitä.
Näissä ohjelmissa on paha henki, koska ne elää synnissä, Tässä linkssä on Pyhän Hengen vaikutus. http://www.tv7.fi/vod/player/?program=47062
>> Ilmestyskirja ja sen symboliikka on avautunut nyt lopunaikana <<
Ilmestyskirjan symboliikka on avattu jasitten hylätty jo niin monta kertaa, että niihin pitäisi liittää mukaan viimeinen käyttöpäivämäärä.
Sivullinenkin tietäisi mikä on se juuri nyt voimassa oleva Ilmestyskirjan tulkinta ja mikä jo kuukausia sitten vanhentunut.
Vaivaakin säästyisi, kun ei turhaan sekoitettaisi jo vanhentunutta Venäjän hyökkäystä vielä käyttökelpoiseen islamisaatioon (vai onko senkin viimeinen käyttöpäivämäärä jo mennyt ohi).
Eli pistäkää niille torvenne töräyksille päivämäärät, kiitos.
Eiks toi sarja ole adventistien tekemä??? eli päin mäntyä.
Onks olemassa jokin yks virallinen taho, jolla on yksinoikeus Ilmestyskirjan tulkintaan?
Tällä palstalla ainakin jokaisella fundiksella on omat maailmanlopun visionsa eli eikö siihen soppaan mahdu yks adventistienkin versio mukaan.
No jos ne uskoo pedon merkin olevan se että vietetään sapattia Sunnuntaisin... Niin ei ne tajua mistään mitään.
Pedon merkki on oikeasti käteen tai otsaan otettava asia. Mikrosiru nykyisen käsityksen mukaan.
Ei kai kukaan vakavissaan usko tuohon mikrosirujuttuun?
Sehän on yhtä epätodennäköistä ja absurdia kuin se, että alienit tulee hallitsemaan maata.
"Näissä ohjelmissa on paha henki, koska ne elää synnissä,"
Kun tuollaisia esittää, pitää myös perustella.