Rich Piana opettaa miten treenata rinnan eri osaa

https://www.youtube.com/watch?v=1smhmx3ZfnY
Kohdasta 5:37

Menikö tuo Pianalla nyt ihan oikein?
779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hyvä todiste, että kehonrakennuksessa ei tarvita mitään osaamista tai edes tietoa miten treenata, geenit roina riittää. Pianakin menestynyt ammattilavoilla paremmin kuin kukan suomalainen ja näyttää olevan ihan hukassa perusasioissakin.

Äänestä
  • Korjaan, Savolaisella taitaa olla paremmat meriitit.

    Äänestä

  • Valdellarides kirjoitti:

    Korjaan, Savolaisella taitaa olla paremmat meriitit.

    Niin ei Piana ole koskaan ammattilavoilla kilpaillutkaan.

    Äänestä

  • Aivan, Piana on sanonut ettei koskaan saanut pro-korttia.
    Joten ammattilaiskisoissa hän ei ole kilpaillut.

    Äänestä

Niin. Tämä todistaa myös personal trainerien höpinät ilmanaikuisiksi tyhjiksi lätinöiksi. On aivan sama, miten pumppaa varsinkin roinaajilla ei pienintäkään merkitystä treenityylillä. Eikä kyllä totta puhuen natullakaan. Kyllä se lihas rasittuu, kun sitä harjoittaa, ei se tiedä millä korkeudella penkissä istutaan, missä kulmassa kyynärpäät ovat.

Äänestä
  • Joo, välillä huvittaa kun joku PT opettaa aloittelijalle miten ottaa taka olkapäähän ja kun vähän asentoa muutetaan niin ottaa enemmän trapeziukseen.

    Ison rintalihaksen eri osia on täysin mahdotonta treenaa erikseen. Piana näemmä osaa treenata alarintaakin erikseen, pisteet siitä. Ylärinta näyttääkin olevan pumpattu täyteen jotain öljyä tms. On totta, että vinopenkki kasvattaa enemmän rinnan yläosaa, mutta se ei ota millään tavalla enemmän isoon rintalihakseen. Vinopenkissä joutuu käyttämään enemmän pientä rintalihasta joka käsittääkseni nostaa kehittyessään rinnan yläosaa. Siinä mielessä oikein, mutta väärällä teorialla.

    Myöskään hauiksen ns. piikkiä ei voi treenata erikseen, se on sen muotoinen kun geenit soi eikä tule siitä muuttumaan vaikka kuinka roinaisi, öljyllä toki saa korkeutta lisää niin paljon kuin haluaa.

    Äänestä

Ihan sama, mutta hyvältä näyttää kroppa ja hilloa ihan sikana, eikä tarvitse elämää nuhjata paskapajan oravanpyörässä..RIIISPEEEKT

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neilikankukka kirjoitti:

https://www.youtube.com/watch?v=1smhmx3ZfnY
Kohdasta 5:37

Menikö tuo Pianalla nyt ihan oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu