Kokemuksia Suomi24-treffeistä?

SinkkuKotikissa

Juuri hetki sitten loin profiilin tuonne kaverini innoittamana.

7

568

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://keskustelu.suomi24.fi/t/14280223/suomi24-deittisivusto-#comment-84598297

      Tuossa jo toisessa ketjussa vähän kertoilin omia kokemuksiani s24 treffeistä. Olettaisin nimimerkistäsi että olet nainen. Palstan ja omien havaintojeni mukaan naisille yleisesti tuppaa tulemaan yhteydenottoja rurkasti. Valtaosa kuulemma on sisällöltään huttua ja tökeryyksiä. Mutta mikäli näuden seasta jaksat kaivaa ne aidot rehelliset aloitukset, niin ainakin treffeille pääsy pitäisi olla helppoa. Ei toki kaikilla.
      Miehien osalta omaa aktiivisuutta pitää olla reippaasti ja kärsivällisyyttä, sillä vastausten saaminen voi olla kiven takana ihan asiallisiin viesteihin jonka kohde sopii sinulle ja sinä hänelle, profiilin mukaan.

      Kaikenkaikkiaan sanoisin, että elä oleta tuolta löytyvän sen paremmin seuraa kuin live elämästäkään. Raaempaa karsimista pienimpien seikkojen saralla tuolla netissä. Tästä huolimatta kohtuu positiivisena tuolta katselen mitä eteen tulee.

    • ulos_vaan

      Helpoiten saa seuraa lähtemällä baanalle...ei tuolla 24 treffi saitilla mitään aitoa seuraa saa. Vielä turhempaa jos seksiä hakee. Baarista iskee naisen...niin itsekin tein ja yhdessä ollaan. Ja nyt saa sitten sitä seksiäkin ja vielä samalta...ei tarvii eri reikiä tökkii.

      • "Helpoiten saa seuraa lähtemällä baanalle"

        Oma kokemukseni on että eipä tuolta 'baanalta' sen paremmin seuraa löydy. 22v-27v aikana mukaan lähti homo tai bi-mies, jolle tarjosin yösijaa kun tuota pyysi, jottei tarvitsisi mennä siskonsa kämpille jossa sikonsa oli baaripokan kanssa.


    • ainoatapalivenä

      Mitä olen kuullut tuttujen ja tutun tuttujen kokemuksista niin netin kautta kumppanin löytyminen on harvinaista. Yksi syy on, että molemmin puolin ladataan liikaa odotuksia ja vaatimuksia.
      Itse olen tavannut pitkäaikaisen rakkaani aivan perinteisellä tavalla, eli tanssiravintolassa.
      Kun kohtaa tuntemattoman ensi kerran, niin voi päätellä ja aistia paljon ensi tuntumalla: Ulkonäkö monipuolisesti, siisteys, pukeutuminen ( missä kunnossa kengät jne) kun pääsee juttelemaan, kuulee toisen puhetavan ja äänen. Tanssiessa tuntee ja aistii paljon aina ominaistuoksusta lähtien, jos ei ole liikaa hajustanut itseään...Enemmän jutellessa aistii huumorintajun, älykkyyden jne...Näkee kävelytyylin ym ym...Kukin taaplaa tyylillään, mutta nettitreffit sopivat harvoille ja niiden kautta löytyy sopiva elämänkumppani harvoin.

    • Hyi-olkoon

      Luin s 24 naisten haku profiileja, en hämmästy yhtään jos ovatkin hakemssa vuodesta toiseen samat kiukkuiset naamat. on meinaten todella törkeitä suustaan ja ei yhtään kestä kritiikkiä saati rakentavaa kannan ottoa ja mihistä hakevat kuin koiraa pantoineen naruunsa ja tietty fyrkkaa pitää löytyä.

      Enemmistönä korkea koulutettut naiset. jotka piilouuu plus treffi nappien taaksee kuin linnoitukseen ikään.

      • katopas

        sinäkin vuodesta toiseen


    • pippelipomo

      Seiskan naiset hakevat liian usein kympin miestä

      Sinkkujen jatkuvasti kasvava määrä johtuu osin miesten ja naisten epärealistisista odotuksista kumppaneille.

      Rakkausvalmentajat Mia Halonen ja Mervi Makkonen ovat siitä yhtä mieltä. Suomalaissinkkuja on aika vähän herätellä. Kaksikon mukaan toiselta vaaditaan hirveästi erilaisia juttuja, mutta ei ollenkaan katsota täytetäänkö itse ne kriteerit.

      Näin kärjistäen sanottuna seiskan naiset hakevat kympin miestä ja päinvastoin.

      Kuulostaa ihan hirveän pinnalliselta, mutta nämä ulkonäköjutut ovat monelle tärkeitä. Nyt tuntuu siltä, että ihmiset eivät hallitse itsetuntemusta kovin hyvin, Halonen toteaa.

      Yksi esimerkki on se, että kirjoitetaan toiveita siitä unelmien kumppanista. Siinäkin näkyy usein todella kovat odotukset. Eräskin kuvaili jopa tarkkaan, millaiset samettihousut hänen unelmakumppanillaan on.

      http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/297898-deittigurut-seiskan-naiset-hakevat-liian-usein-kympin-miesta

      Deittigurut: Seiskan naiset hakevat liian usein kympin miestä

      Mervi Makkonen ja Mia Halonen olivat kurssikavereita heidän opiskellessaan rakkausvalmentajaksi. Nyt he auttavat suomalaisia löytämään rakkautta. Johanna Erjonsalo

      RAKKAUS???Epärealistiset odotukset ja haave jalat alta vievästä rakkaudesta pitää yhä useamman sinkkuna.

      Sinkkujen jatkuvasti kasvava määrä johtuu osin miesten ja naisten epärealistisista odotuksista kumppaneille.

      Rakkausvalmentajat Mia Halonen ja Mervi Makkonen ovat siitä yhtä mieltä. Suomalaissinkkuja on aika vähän herätellä. Kaksikon mukaan toiselta vaaditaan hirveästi erilaisia juttuja, mutta ei ollenkaan katsota täytetäänkö itse ne kriteerit.

      –?Näin kärjistäen sanottuna seiskan naiset hakevat kympin miestä ja päinvastoin. Kuulostaa ihan hirveän pinnalliselta, mutta nämä ulkonäköjutut ovat monelle tärkeitä. Nyt tuntuu siltä, että ihmiset eivät hallitse itsetuntemusta kovin hyvin, Halonen toteaa.

      Seiskan naiset hakevat kympin miestä.”

      Sekä Halonen että Makkonen ovat vuosia auttaneet ihmisiä löytämään rakkauden rakkausvalmentajina. Samalla heille on muodostunut käsitystä siitä, että mikä menee pieleen. Halosen mukaan nykykäsitys romanttisesta jalat alta -rakkaudesta on liian ahdas.

      –?Kuka vielä 30 vuotta sitten ajatteli niin, että puolison tulee viedä heti jalat alta. Tällainen romanttis-seksuaalinen hullaantuminen on ihan viime vuosikymmeninä tullut juttu, joka johtuu paljon Hollywoodista ja meille myydyistä unelmista.

      –?Muualla maailmassa länsimaalaisia pidetään ihan hulluina, kun ajattelemme tekevämme sen elämämme tärkeimmän päätöksen sen perusteella kuka kiinnostaa eniten baarissa kello yhden aikaan yöllä.

      Deittivalmennuksilla on kysyntää. Makkonen kertoo käyvänsä usein luennoimassa ja pitämässä kursseja työväenopistossa. Asiakkaita hänellä on vuosien mittaan ollut satoja.

      –?Asiakkaat ovat eronneita, pitkäaikaisia sinkkuja tai jopa pariskuntia. Joskaan en tee pariterapiaa, vaan valmennan ainoastaan toista osapuolta. Yhteistä kaikille on, että he ovat omaan elämäänsä kyllästyneitä ja haluavat muutosta.

      Makkonen aloittaa uuden asiakkaan kanssa aina kartoittamalla asiakkaan elämäntilanne ja menneisyys. Mitä on tapahtunut ja mistä mahdolliset ongelmat voisivat johtua.

      –?Yksi esimerkki on se, että kirjoitetaan toiveita siitä unelmien kumppanista. Siinäkin näkyy usein todella kovat odotukset. Eräskin kuvaili jopa tarkkaan, millaiset samettihousut hänen unelmakumppanillaan on.

      Usein tuntuu, että ihmistä skannataan päästä varpaisiin ja sitten tehdään päätös.”

      Makkonen neuvoo parisuhdetta haluavia lähtemään liikkeelle isoista kokonaisuuksista, kuten arvoista. Molemmat kehottavat ihmisiä olemaan rohkeampia ja keskustelemaan enemmän, vaikka toinen ei heti sytyttäisikään.

      –?Usein tuntuu, että ihmistä skannataan päästä varpaisiin ja sitten tehdään päätös. Miksi ei voisi jutella 15 minuuttia ja katsoa lähteekö se juttu liikkeelle. Ylipäätänsä sinkkujen suurimpia syntejä on pelko tehdä aloitteita. Sen purkamista yritämme valmennuksessakin tehdä.

      Ps.jos tänne asti jaksoit lukea...katso peiliin ja mieti oletko seiskan nainen vai alle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      373
      1486
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      80
      1015
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      920
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      702
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      53
      668
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      598
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      594
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      50
      545
    15. 32
      531
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe