eli olen 15 vuotias, mitat 160,60kg..
haluaisin pois sellaset 5kg.. ja perseestä puolet, reisistä puolet, ja litteän vatsan.. nyt on sellasta löllöä..
harrastan liikuntaa.. harkat 3 kertaa viikossa pallopelejä sekä ratsastusta.. syön vähän herkkuja, paljon viiliä sekä juustoa, en juo limua, ja juon paljon maitoa sekä syön vähän vihanneksia.
mitä voisin tehdä jotta saisin kropan kuntoon, ja nuo 5kg pois.. alan olla epätoivoinen ja haluaisin tuloksia mahd nopeesti..
ajattelin ruveta tekemään 300 vatsaa joka ilta ja jätän aamupalan väliin, mutta syön koululounaan ja päivällisen..
muita vinkkejä??
auttakaa
haluaisin pois sellaset 5kg.. ja perseestä puolet, reisistä puolet, ja litteän vatsan.. nyt on sellasta löllöä..
harrastan liikuntaa.. harkat 3 kertaa viikossa pallopelejä sekä ratsastusta.. syön vähän herkkuja, paljon viiliä sekä juustoa, en juo limua, ja juon paljon maitoa sekä syön vähän vihanneksia.
mitä voisin tehdä jotta saisin kropan kuntoon, ja nuo 5kg pois.. alan olla epätoivoinen ja haluaisin tuloksia mahd nopeesti..
ajattelin ruveta tekemään 300 vatsaa joka ilta ja jätän aamupalan väliin, mutta syön koululounaan ja päivällisen..
muita vinkkejä??
auttakaa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä jätä aamupalaa pois, se on päivän tärkein ateria!! Puuroa, myslejä tai muroja joka aamu joku hedelmä, se auttaa laihtumaan, koska kuidut saavat ruoansulatusjärjestelmän toimimaan.
Muutenkin joka ruokailun yhteydessä kannattaa syödä ruisleipää ja kasviksia. Kilot siis karisee kuituja syömällä!!
Niin ja juuston syöntiä kannattaa vähentää. Laihdutusjuustossakin on sen verran rasvaprosentteja ettei sitäkään kannata ihan hirveitä määriä syödä. Puhdas rasva lihottaa.. tosin tietty määrä rasvaa pitää toki saada -kohtuudella!!!
ilman hiilihydraattien apua.
Jos tiedät jonkun joka käy painonvartijassa niin kannattaa kysyä häneltä pisteluetteloa lainaksi, eli se tarkoittaa paljonko pistettä on vaikkapa bananissa. Sitten voi myös ajatella että sinä saat syödä 15 pistettä päivässä (ei tietoa miten monta pistettä sinulle, mutta ca). Tällä tekniikalla voidaan laskea paljonko pisteitä olet syönyt ja paljonko saat syödä päivässä.
Esim. kannattaa syödä paljon salaattia ja hedelmiä, hedelmiä kumminki kannattaa rajoittaa...banaanissa, omenoissa ja viinirypäleissä on aika paljon hedelmäsokeria (joka ei vähennä kiloja)..mutta tietenkin nämä on paremmat kun karkit, suklaat, rasvaset ruuat. Appelsiineja saa syödä melkein rajoitetusti.
Lämpimä ruoka on sitten se tärkein: kannattaa katsella pakkaukset..esim. jauheliha rasvaa 7% on paljon vähemmän kun se tavallinen jauheliha. Tästä voit vaikka laittaa peruna keittoa. Voit myös laittaa hyvää keittoa pelkästä perunoista ja vihanneksistä (lisää lihaliemikuutio + mausteet). Juusto ja maitoa kannattaa ostaa vähemän rasvaisena. Voit myös syödä youghorttia 0 % rasvaa. Jos tykkäät kaalikeitosta niin kannattaa syödä. Muista kumminkin että älä lisää rasvaa näihin ruokiin.
Joskus kun laihuttaa liikunnalla niin se kestää paljon kaummein että kilot lähtee, mutta kun aloittaa syödä terveellisemmin niin kilot lähtevät paljon helpommin. Kannattaa kumminki pysyä liikunnan parissa jos tykkää että se on hauskaa (ulkona liikkuminen on parasta, saa myös puhdasta ilmaa).
No toivottavasti joku idea on hyvä! Onnea matkaan
kiitos näistä.. katsotaan miten laihduttaminen lähtee nyt alkuun.. kiitos vastauksista..
tossa oli nyt tosta syömispuolesta mutta mites lihaskunnon tekeminen kotona??
tykkään ite vähintään 4 kertaa viikossa (mielellään joka päivä) polkea stepperillä kotona puoli tuntia, samalla on tosi näppärä kattoa vaikka telkkaria, ja lihaskuntoa tulee treenattua joka toinen päivä, eli ne perinteiset kyykyt, koirankusetusliikkeet, varpailleen nousut ja lantion nostot jalat lattiaa vasten polvet koukussa. ja toki vatsa- ja selkälihakset. ja paljon venyttelyä! ulkona ois ihana liikkua pyöräillen, mutta kun kelit on mitä on.. :( pyöräilyt aloitan heti kun säät sallii! uiminen on kuulemma tehokasta mutta ite en ole koskaan tykänny.
ja muista juoda paljon vettä! kaksi litraa päivässä auttaa varmasti laihtumista.
Jätä ehdottomasti ruokavaliostasi pois juusto. Vaikka söisit vain vähärasvaista juustoa, sen rasvat ja kalorit kerääntyvät varmasti elimistöösi. Aih. myös ummetusta.
Kaalia ja porkkanaa sekä tietty ananasta kannattaa syödä niin paljon kuin pystyy. Älä kuitenkaan mokaa kuten minä aikoinani eli syö niitä niin paljon, että tulee kammo.
Muista juoda paljon vettä. Aamupala on päivän TÄRKEIN ateria, siinä sivussa menee helposti puoli litraa vettäkin. Katsothan, ettet juo ehtoolla enää liikaa...
Syö pieniä annoksia, noin kolmen tunnin välein. Ja juo vettä... Kärjistän nyt veden juontia , sillä se puhdistaa elimistöä kuona-aineista ja saa sinut tuntemaan olosi täydemmäksi. Kun pystyt muutaman viikon syömään vähemmän kuin yleensä, vatsalaukku kutistuu ja et enää pian edes tunne oloasi niin nälkäiseksi. Äläkä syö ehtoisin kuin jotain kevyttä, esim. porkkanaa, omenan tms...
Muista kuitenkin syödä hyvin tarpeeksi. Vihanneksia, kalaa jne... Mutta vältä kaikkea rasvasta ja suolasta.
Toivottavasti onnistut!