tuttavan kielitaidon vaillinaisuus ja työn etsintä

diana369

Tilanne on siis omalta kannaltani varsin kiusallinen. Olemme yhden tuttavani kanssa suunnitelleet lähtevämme ulkomaille töihin (Tätä projektia on suunniteltu jo vuoden päivät). Lähinnä siis englanninkieliset maat kiinnostavat ensisijaisesti. Tuttavani osaa omien sanojensa mukaan englantia puhua suhteellisen hyvin, kirjallinen kielitaito sekä luetun ymmärtäminen on huomattavasti heikompaa.

Ongelmaksi muodostuu siis se että, tuttavani ei kykene itsenäisesti verkosta etsimään työpaikkoja/kirjoittamaan hakemuksia. Itselleni työpaikkojen etsintä/hakemusten tekeminen ei ole haasteellista. Sanomattakin on siis selvää, että emme voi yhdessä lähteä mikäli hän ei heikon kielitaitonsa vuoksi kykene tehokkaasti etsimään töitä.

Minulle on tarjottu useampaakin duunia, koska olen laatinut itsestäni cv:n useammallekin rekrysivulle.

Voisin tietenkin lähteä kokeilemaan onneani yksinkin, mutta taloudellisista syistä olisi järkevää lähteä jonkin toisen kanssa, jotta esim asumiskustannukset voisi jakaa, enkä myöskää tässä iässä haluaisi enää lähteä jakamaan asuntoa ventovieraiden kanssa. Kaiken lisäksi olen nainen ja tuttavani on mies.
Jos on pakko jakaa asunto jonkun toisen kanssa, haluaisin kämppikseni olevan nainen.
Kuinka voisin kohteliaasti sanoa, etten haluakaan lähteä tämän miespuolisen tuttavani kanssa, koska kielitaito ainakin työnetsinnän kannalta ei ole riittävä ja muutenkin naisena haluaisin mieluummin naispuolisen kämppiksen?

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GoodRiddance

      Tuttava, ei edes ystävä? Tuttava ja sen perusteella olet alkanut tekemään suunnitelmia, joihin sisältyy mm. yhdessäasuminen?

      • diana369

        Ei aleta pilkkua raiskaamaan, kyseessä on ystävä,jonka olen tuntenut vuosien ajan.


    • beentheredonethatx

      Esim. Walesissa, jossa olin vuoden, sairaala järjesti asuntolasta oman huoneen (oli soluasunto, oma huone ja yhteinen keittiö/oleskelutila), joten ei sen asuinkumppanin raahaaminen mukanaan ole välttämätöntä. Ja ihmeen hyvin tuollainen yksi pieni huonekin ajoi asiansa ja toimi ihan kivna "kotina", kun tiesi sen väliaikaisuuden.

      Ja ihan huonolla kielitaidolla ei kannata ajatellakaan lähtevänsä. Jos töihin aikoo mennä, on osattava itsenäisesti vieraalla kielellä avta itselleen pankkitili, tehdä mahdolliset internet ja puhelinliittymät ja solmia sähkösopimukset sun muut käytännön asiat. Toki kilelitaito myös kehittyy sitä käyttäessä, mutta kyllä jo lähtiessä täytyy olla sellaisnen pohja, ettei ihan myydyksi tai huijatuksi tule ja käytännön asiat pystyy hoitamaan, puhumattakaan työnteosta vieraalla kielellä.

    • älähaeasiakaspalveluun

      Voit sen kertoa hänelle vain yksinkertaisesti avaamalla suusi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9522
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7722
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      155
      5319
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4983
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      139
      4205
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      174
      2064
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      1965
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      292
      1686
    Aihe