Yhteen vai ystävinä 25v. erossaolon jälkeen?

Teinirakkaus

Tässä pohdin epävarmana mitä tekisi. Seurusteltiin n. 24v. sitten teineinä yksi kevät-kesä ja nyt ollaan lähennytty FB kautta. Vuosien varrella aina ystävinä kirjoiteltu ja vaihdettu kuulumisia, muttei minulla mitään tunteita sinä aikana ollut, kunhan tuttuina kirjoiteltiin. Nyt sattumalta tavattiin muuten vaan pitkästä aikaa, mutta taisin ihastua häneen uudelleen. Niin hänkin omien sanojensa mukaan ja ollaan pidetty tiivistä yhteyttä siitä lähtien. Pelottaa sössinkö tässä hyvän ystävyyden ja vertaistuen vai voiko tässä olla jotain suurempaa. Kummallakin epäonnistunut avioliitto takana ja molemmilla teini-ikäisiä lapsia ja samoja haasteita ollut elämässä. Molemmilla lähes identtiset elämät takana perheineen ja opiskeluineen. Siksi on ollut kiva keskustella ja vaihtaa kokemuksia elämän iloista ja pettymyksistä.

Haluaisin saman tilanteen kokeneilta mietteitä ja kokemuksia. En vain saa häntä mielestä, että pitäisikö ottaa askeleita eteenpäin vai jättää tuttavuus nyt siihen missä se on?

Myös linkkejä samanlaisista tarinoista kiinnostaa, jos joku tietää.

3

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teinirakkaus

      Otsikossa piti olla 24v. eikä 25v.

    • varmuusennen

      Varmistua ensin onko todellakin eronnut. Vai Kertooko säälittävää tarinaa. Vaikka oisit tuntenut sen kauan kaikki ei ole miltä näyttää. Mutta jos todella molemmat vapaat eikö kokeilla vaan onnistuuko!

    • Ensirakkaus

      Kyllä hän ainakin sinkku on. Hänen exä muuttanut muualle uuden kumppamnin kanssa jo 3v. sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8821
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4393
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3944
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3636
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3590
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3212
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2395
    Aihe