Tarvitsisin neuvoja farkkujen ja muidenkin housujen suhteen. Kiitos etukäteen.
Olen hoikka/normaali, ei siis ylimääräistä rasvaa (ihan vähän alavatsalla) eikä luutkaan mistään pönkötä. Peppuni on liikunnasta johtuen pyöreä, mutta ei iso. Farkkujeni koko on n 27 ". MUTTA en ole vielä koskaan löytänyt farkkuja, jotka sekä istuisivat pepusta että haaroista hyvin.
Tässä mm. hyvin haaroista istuvat farkut. Monilla on onni sellaiset löytää.
https://stockmann.com/fi/naiset/vaatteet/housut-farkut-ja-shortsit/farkut/only-farkut
Jos siis löydän farkut, jotka istuvat pepusta hyvin, eivät ole liian isot tai pienet, vaan sopivan napakat, niin aina, ihan aina, ne ovat löysät edestä haaroista. Vähän tuohon tyyliin:
http://www.esprit.fi/naisten-farkut/paikkasomisteiset-stretchfarkut-026CC1B023_902
Jos farkut istuvat edestä, haaroista hyvin, niin ne ovat aivan liian tiukat pepusta, eli laittavat pepun ihan linttaan ja kiristävät myös lantiolta.
Mitä tehdä, minne mennä farkkuja ostamaan? Onko kenelläkään samanlaista ongelmaa ja oletko löytänyt sopivaa farkkumerkkiä? Haluaisin siis ihan kunnon farkut, en "sukkahousufarkkuja" - sorry, nimi hukassa.
Joudun yleensä myös kaventamaan farkkuni vyötäröltä, vyötärönympärys 60 cm.
Kiitos neuvoista! :)
Pepusta sopivat, haaroista isot farkut???
5
1190
Vastaukset
- Isopienifarkku
Vielä varalta kerron, että tuossa toisessa kuvassahan farkut ovat kokonaan löysät, mutta omat farkkuni ovat kaikkialta muualta istuvat, ihossa kiinni, mutta ei haaruksista, vaan niistä ovat löysyydeltään tuota luokkaa. Mahdan olla omituisen mallinen keholtani.
Kauan selasin nettiä, mutta en löytänyt kuvia, jossa jollakin olisi samanlainen tilanne. - Isopienifarkku
Tältä näyttää, mutta muuten tiukemmat.
http://www.boozt.com/fi/fi/desigual...337?navId=4346&group=listing&position=1900000 - shoppaaja
Element denim, myös Lewis reidestä väljä malli. Olen aina ollut hoikka, vanhemmiten hiukan väljemmät tuntuvat mukavimmalta. Ehkä tämä ei ollut mitä hait, mielestäni farkkujen ei kuulukaan kiristää.
- Isopienifarkku
Kiitos sinulle shoppaaja. Googletin haulla element denim jeans. Löysin kivan näköisiä farkkuja.
Alla linkissä näkyy mun farkkujen ongelma, mutta tosin pidän tiukempia farkkuja kuin kuvan mallilla, mutta silti jää lähes tuollainen löysyys jää farkun etuosaan. Kumma juttu.
Toivottavasti tämä linkki aukeaa. https://www.junkyard.fi/jeans-kay-girlfriend-1 - Samaonglma
Kannattais ehkä lukea tuo. Uskon että farkkujesi koko ei ole oikea.
http://www.rantapallo.fi/fastforlove/2011/07/23/meri-lomalla-farkkuopas/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202273Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3041234- 65949
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31716Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642