En löytäny mitään sopivampaa palstaa joten kysyn nyt täältä. Eli ku oon laivalla talvisin niin iskee usein se merisairaus.Nii ja sieltä neuvolasta kuulemma saa jotain lääkkeitä,mut ei saa sit juoda alkoholia.Nii tarkoittaaks se et ei saa juoda koko iltana, vaan 1-2 tuntia sen lääkkeen ottamisen jälkeen? Onko kellään tietoa?
Merisairaudesta..
pahoinvoiva
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo, valitettavasti keskushermostoon vaikuttavien lääkkeiden kanssa ei saa käyttää alkoholia ja se tarkoittaa koko lääkkeen vaikutusajan ajan eli ainakin puoli vuorokautta on hyvä varoaika. Muuten voi mennä pää/vatsa aivan sekaisin.
Selvitä vähän tarkemmin.
"Nii ja sieltä neuvolasta kuulemma saa jotain"
Mistä neuvolasta? Oletko raskaana?
Vai tarkoititko laivan neuvontapistettä?
Neuvonnasta laivoilla saa matkapahoinvointiin pillerin. Se täytyy ottaa HETI laivaan tullessa.
Ohjeet saat neuvonnasta ,alkoholin käytöstä lääkkeen kanssa.
Jos olet kovin taipuvainen matkapahoinvointiin, niin käy lääkärissä ja hanki sinulle sopivat pahoinvointi lääkkeet.
Alkoholin käyttö noin yleensä lääkkeiden kanssa on ei ollenkaan tai hyvin hillitysti.
Ei saa nauttia koko iltana. Luullakseni lääke vaikuttaa keskushermostoon ja voi saada aikaan vakaviakin yhteisvaikutuksia alkoholin kans. Mun kaveri joi pullon siideriä ku oli ottanu pahoinvointilääkkeen ja laattas seuraavat kuus tuntia.