Millä ohjelmalla saisi mp3 tiedostoja pienemmäksi? Siis jos on vaikka 256 kbps mp3 tiedosto, niin miten sen saisi esim 128 kbps:ksi muunnettua?
mp3 pienemmäksi
Tero
3624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No jos tarkkoja ollaan niin saahan sen ämpäri-kolmosen pakattua uudelleen pienemmällä bittinopeudella, mutta kenellekkään en suosittele tekemään tuollaista kaksinkertaista pakkausta, nimittäin laatu putoaa aika paljon. Miksi ihmeessä hyvälaatuiset kolmoset pitäisi muuntaa ei-niin-hyvälaatuisiksi? Jos jostain vehkeestä tila loppuu, niin ei kai ensimmäiseksi tingitä laadusta? Tilaa saa pikkurahalla lisää.
Pakkaat vaikka mp4 muotoon. 128 bitrate riittää tuossa ja äänenlaatu yhtä hyvä kuin esim 256 kbps mp3 tiedostossa..
Itse käytän Acoustica MP3 to Wave Converter -ohjelmaa. Lisäksi olen kuullut joidenkin ihmisten suosittelevan dbPowerAMPia sekä MP3 Workshoppia.
"Ei voi eikä ainakaan kannata" -haihattelijoille tiedoksi, että riittävä laatu ensinnäkin on subjektiivinen asia. Vielä enemmän kuitenkin riittävä laatu on riippuvainen käyttökohteesta. Itse muutan tiedostoja pienempää bitrateen, jotta voin käyttää niitä kännykän soittoääninä, ilman että ne ahmaisevat älyttömiä määriä tilaa. Se on aivan sama onko se bitrate 96 vai 256, muunnettu pakatusta vai alkuperäisestä, ei se taskun pohjalla kännykän kaiuttimesta sen hienommalta kuulosta. Pakatusta tiedostosta muunnoksen saa aikaan helposti muutamalla painalluksella, ilman että täytyy alkaa kahlaamaan läpi osittain jopa kaappeihin varastoituja cd-levyjä, koska noita tulee enää nykyisin harvemmin käytettyä. Kotona voi soittaa koneelta stereoiden kautta, matkalle mukaan mp3-soitin.