Tietääkö kukaan, mistä kenkäkaupasta Tampereella saisi Italialaisia miesten kävelykenkiä? Siis aitoja italiassa valmistettuja, ei ainoastaan siellä suunniteltuja mutta kaukoidässä kyhättyjä kertakäyttökenkiä.
Miesten kävelykengät?
9
985
Vastaukset
- fere_solo_tuomo
Tuonne on listattu kaikki laatukenkien myyjät suomessa, ja listaa päivitetään aktiivisesti:
http://tyyliniekka.fi/laatukenkien-ostospaikat-suomessa/
Lähinnä Feressä (Helsingissä) myydään Salvatore Ferragamon kenkiä, jotka ovat huippulaadukkaita. Kannattaa tulla helsinkiin sovittamaan ja ostamaan, junamatka on lyhyt ja edullinen.
Astetta halvempia ja huonompia italiassa valmistettuja kenkiä on Solossa (Roberto Morelli) ja Tuomossa (Mario Fagni), ja Tuomon vieressä vielä X-Tra outlet jossa on n. satasella vielä onnettomampia italiassa valmistettuja halpakenkiä vielä huonommista materiaaleista. Italiassakin valmistetaan hyvin monentasoisia kenkiä.
Tampereella on lähinnä Juhlagalleria jossa on Barkerin ja Loaken kenkiä. Voi sieltä ehkä kysyä jos tilaisivat myös italialaisia Santonin, Ferragamon, tms. laatukenkiä.- puoleen_hintaan_kenkiä
Feressä on koko toukokuun ollut -30% alennukset kun liike muuttaa uusiin tiloihin Esplanadille, mutta tänään alennus on jo -50% ja koskee myös Ferragamon kenkiä.
Junalipun Tampereelta todellakin säästää moninkertaisesti, verrattuna että tilaisi samanlaiset kengät netistä.
- eeeqqe
Ja paskat. Juhlagalleriassa esillä, siis sovitettvaissa olevat, olevan määrä on naurettava. Eikä myyjien asiantuntemuksellakaan voi kehua. Jos jalka on kapea 42, jotakin voi löytyä.
- brittilesti_leveä
Loaken kengissä on brittiläistyyppinen leveä ja matala lesti. Istuvat leveään räpyläjalkaan hyvin.
Italialaisissa kengissä puolestaan on etelä-eurooppalaiseen jalkaa sopiva kapea ja jalkapöydän kohdalta korkea lesti. Jos jalka on kapea niin yleensä parhaiten sopii italialaiset kengät ja espanjalaiset (Carmina).
Loaken lestit puolestaan ovat paljon jalkaterää leveämpiä, ja silti nauhoituksen yläosasta ihan liian matalia, joka haittaa varsinkin oxford-mallisissa kengissä joihin tulee liian leveä V. - eeeqqe
Aivan. Mutta kun lähtökohta jallal on 12/H, ei ihan sovittamatta viitsi ostaa. Pitäisivät edes perusvalikoimaa noista eri lesteistä, sen perusteella kyllä sitten olisi yksinkertaista tilata sitä mitä haluaa. Tuo Loaken V-ongelma muuten on tuttu. Eikä toki tukipohjallinen, joka on pakko kenkään tunkea, paranna asiaa.
- pohjalliset_pois
Kannattaako tukipohjallista käyttää? Loaken kengissäkin kuitenkin on välipohjassa korkkikerros, joka painuu ja muotoutuu jalkapohjan muotoiseksi kun kenkiä on jonkin aikaa ehtinyt käyttää. Tukipohjallista, tai mitään muitakaan pohjallisia käyttämällä välipohjasta ei tule omaan jalkaan sopivaa.
Kengät on suunniteltu ja tarkoitettu käytettäväksi ilman pohjallista. - eeeqqe
No kyllähän sitä joka mies mieluummin ilman tuollaisia jalkatukia olisi. Mutta kun sattuu olemaan niin helkkarin täydelliset lättäjalat, että on vähän pakko. Muuten tuon vireasennon tuntee turhan nopeasti. En halua koko pohjanpituisia jalkatukia, vaan sellaisen 2/3 pituisen.
- stockalta_löytyy
Stockmannilla myydään italialaisia kenkiä, mm. Sand, Hugo Boss, Canali.
Kengissä selvästi lukee "made in italy", eli mitä tahansa bossin tai sandin kenkiä ei kannata hankkia. Lähinnä malliston kalleimmat kengät ovat italiassa valmistettuja ja kohtalaisen laadukkaasta italialaisesta vasikannahasta.- Filanto
Kiitos kaikille tosihyvistä vastauksista. Täytyy nyt aluksi suunnistaa Tampereen Stockalle katsastamaan tarjontaa ja jos ei sieltä löydy, niin rautatieasemahan on siinä ihan vieressä.
Kiinnostukseni nimenomaan italialaisiin kenkiin johtuu paristakin eri seikasta: ensiksikin, omistan viisi paria ko. saapasmaan tuotteita ja ollut niihin erittäin tyytyväinen. Esim. vanhimmat parit ovat ihan normaalit, yli 10 vuotta arkikäytössä olleet ruskeat Filantot, (alkuperäiset Made in Italy, nyt nekin taidetaan tehdä Portugalissa tai ehkä ei enää sielläkään....) ja ne ovat olleet erittäin sopivalestiset jalkaani ja kestäneet erinomaisesti, toki nyt alkavat jo hieman antaa elämälle periksi. Lisäksi minulla on kolmet muut italiaanot Sidin pyöräilykengät.
En siis etsi mitää juhla- tai snobbailukenkiä, vaan ihan tavallisia miesten arkijalkineita. Meillä täällä Suomessa vain tahtoo olla niin, että miesten arkijalkineet ovat yleensä ne puhkitallotut lenkkarit tai crocksit ja sitten kun mennään tuolle nahkakenkä -osastolle, puhutaan aina "juhla" tai "puku"kengistä.
Mutta kiitos kaikille hyvistä vastauksistanne!!!!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204