Outo jumitus Samsungin laitteissa

outojumiSamsung

Meidän kohta puoli vuotta palvellut Samsung smart tv käyttäytyi tänään tosi oudosti. Käynnistin DVD-soittimen, lähdevalikossa jumitti YouTuben kohdalla ja DVD-ruudussa vain pikaisesti vilahti kun yritin sitä valita. DVD-levy lähti päälle vasta kun käytin luukkua auki. Seuraava ongelma oli sitten se, että äänenvoimakkuuden säätäminen ei onnistunut ollenkaan. Ei soittimen eikä telkkarin kaukosäätimellä, molemmat Samsung. Samat ongelmat tv:n puolella. Kokeilin sammuttaa virran television pääkytkimestä, mutta sekään ei reagoinut mitenkään eli ei sammunut. Molempiin laitteisiin sai siis virrat kaukosäätimellä ja sammutettua myös, mutta eipä juuri muuta. Ja tätä jatkui koko päivän, muutaman kerran kokeilin. Ja nyt kaikkein oudoin osuus: kun mies tuli töistä ja katsoi osaisko tehdä asialle mitään niin koko jumitus oli itsestään korjaantunut. Miehen ensimmäiset kommentit varmaan on helppo arvata... mutta kyllä siinä ihan oikeesti joku perusteellinen häiriö oli. Töllössä ja DVD-soittimessa tai sitten vaan toisessa mutta vaikutti molempiin. Onko kellään muulla ollut tällaista ongelmaa? Mitä voisi olla?

5

2580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SähkömiesTinoissaan

      Nykyiset televisiot ja DVD-soittimet ja digiboksit ovat itse asiassa tietokoneita. Kun prosessori menee jumiin esim. sähköverkosta tulevan häiriön takia, pitää usein tehdä ns. "töpselibuutti", eli johto pois pistorasista, laske kymmeneen ja takaisin. Usein toimii. Jos usein temppuilee, niin seuraavaksi voi epäillä virtalähteen kondensaatttoreita. Olen vaihtnut ne jo kolmeen digiboksiin. Kannattaa ottaa johto pois seinästä aina yöksi, se jatkaa television tai digiboksin iän kolmin-nelinkertaiseksi.

    • outojumiSamsung

      Kiitos vastauksesta! Käytin siis television töpselin irti seinästä, mutta enpä juurikaan hoksannut odotella ennen kuin laitoin sen jo takaisin. Prosessorin jumi kuulostaa loogiselta siinä mielessä, että jotain vastaavaa kuin tietokoneissa on joskus ilmennyt eilisessä ongelmassa kyllä oli. Onko mahdollista että prosessorissa oleva ongelma korjaa tuolla tavalla itse itsensä? Ja että televisio ja DVD-soitin jumivat yhtä aikaa? Toki yhteys niillä on, välillä käy niinkin, että kun television sammuttaa lähtee DVD-soitin päälle ja televisio käynnistyy uudelleen. Yksi hämärä juttu tuli vielä mieleen DVD-soittimen eilisestä oireilusta. Kun levy kerran lähti pyörimään ja jaksovalikko avautui, niin jakson valinta pläräsi ylös alas ylös alas ilman että itse edes yritin tehdä mitään. Jotenkin kammottavaa suorastaan. Mutta ei kai noista tietokoneista tosiaan tiedä mitä milloinkin keksivät. Niin se varmasti on, että sitä mukaa kun televisiot ja muut laitteet ovat kehittyneet tietokonemaisemmiksi niin ongelmatkin mutkistuvat ja moninaistuvat ja vempeleet ovat alttiimpia kaikille ulkoisillekin häiriöille. Täytyypä ottaa johdot seinästä yöksi aina kun muistaa, kiitos vinkistä!

    • Ei_ole_ainoa

      Itselläni on joulukuussa ostettu Sonyn 55-tuumainen UHD-televisio, jossa on kaikki herkut selaimesta (Opera) lähtien. Se jumiutuu milloin mistäkin syystä, ja sen ohjevihkosessa kehotetaan ratkaisemaan jumiutuminen irrottamalla se sähköverkosta viideksi minuutiksi. Nykyisin ei enää osata valmistaa toimivia televisioita. Omassanikin on yhä, viiden netin kautta tulleen päivityksen jälkeenkin, monenlaisia pikku bugeja. On mukava kuulla, että muidenkin merkkien omistajilla on ongelmia. Luulin ostaneeni väärän merkkisen television, mutta ilmeisesti kaikki merkit ovat vääriä! :o)

    • weertv4

      """Nykyisin ei enää osata valmistaa toimivia televisioita."""

      Näinhän se on, mutta ennen ei telkkarien sisälle ollut rakennettu tietokonetta.

      • Käyttäjä_testaa_softan

        Näinhän se on, sillä perinteisen DVB-T/C -tekniikoiden lisäksi lähetykset ovat siirtyneet laajakaistaverkkoihin ja tietenkin tv:n pitää osata nyt paljon kaikkea ylimääräistä. Esim. tv-yhtiöiden tarjoamat palvelut vaativat tietyn tyyppisiä selaimia, jotta ohjelmat saadaan näkyviin. Sama koskee sovellutuksia (Areena, Katsomo, Ruutu, jne) jotka toimivat vain osassa televisioita ja kun sopiva päivitys tulee, niin ne poistuvat tv:n sovellutuksista. Android on vielä alkuvaiheessa, mutta sen mukaantulo vie tv:n aina vaan lähemmäksi tietokonetta ominaisuuksiltaan.
        DVB-tekniikka aloitti tv-ympäristössä melko pienellä pakollisten parametrien määrällä ja kun tv-toimijat ovat ottaneet uusia asioita mukaan, niin päivitystarve on kasvanut huomattavasti. Kun tekijäoikeuksista koetetaan pitää yhä tiukemmin kiinni, niin senkin laitevalmistajat käsittelevät eri tavoin. Päivityspakettien koko on kasvanut niin suureksi, ettei niitä kannata jakaa OTA-päivityksinä. Langaton verkko on tv:lle todella tarpeellinen vaihtoehto. Nykyisin käyttäjä testaa laitteen, ja kun palautetta ongelmista tulee tarpeeksi, niin sitten softaa päivitetään jos jaksetaan...
        Otetaan esimerkiksi oma n. 3 vuotta vanha Sonyni: Siihen on tullut kymmenkunta päivitystä, joissa on tullut jotain lisää ja jotain poistunut, mutta kaikkea ei päivityksien vaikutuksista tietenkään kerrota. Sony noudattaa kopiosuojaustakin erinomaisen hyvin, sillä esim. joissakin C Moren elokuvissa oleva DVB -kopiosuojauksen bitti estää USB-tallennuksen. Se on vain pieni kiusa, sillä sen voi kiertää menemällä toiselle kanavalle hetkeksi, ja kun palataan takaisin, niin laittamalla tallennus nopeasti päälle tv aloittaa tallennuksen;)
        Pohjoismaita on siunattu Nordic-normilla, joka johtaa siihen, ettei EU-mallin tv välttämättä toimi pohjoismaissa kunnolla, vaan tarvitaan erillinen Nordic -versio. Tämän version voi tunnistaa laitetyypin lisäkirjaimista. Jos menun kieli- ja maavalikosta löytyy Suomi, niin se ei vielä tarkoita sitä, että tv löytää kaikki kaapeliverkon kanavataajuudet. DVB-T/C normit ovat sen verran joustavia, että alueellisia sovellutuksia voidaan tehdä.
        Kun tänä kesänä tulee edullsia televisioita myyntiin, niin kannattaa tarkistaa, että niistä löytyy myös T2-viritin. Hintakilpailu on kovaa ja tällä hetkellä tuntuu olevan niin, että kaikki keinot ovat sallittuja ja tarjolla on laitteita, joiden päivityksistä ei ole mitään varmuutta. Usein ei niitä tarjousmalleja löydykään www.testautlaitteet.fi sivuilta, mutta se ei tarkoita sitä, etteikö tv toimisi suomalaisessa antenni- tai kaapeliverkossa. Lisäksi sertifikaatit vanhenevat kolmen (?) vuoden jälkeen ja harva laitevalmistaja jatkaa sen voimassaoloa, sillä se edellyttää tarvittaessa tehtäviä softapäivityksiä. Esim. Antenna Ready HD lisenssejä on n. 3000 laitemallille, joista kuitenkin melkein puolet on jo vanhentuneita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6217
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5098
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe