Asun toistaiseksi uudellamaalla ja luulin vihdoin löytäväni rauhallisen asunnon. Kukaan ei ole ylä-/ alakerrassa tappelemassa tai poraamassa seinään.
Yhteisasuminen on valitettava pakko, koska ei ole varaa omakotitaloon.
Muutin alueella jota luulin, rauahalliseksi maalaistaajamaksi, kunnes tuli kesä ja läheisessä puistossa on ulkojumppaa (kuuluvalla musiikila), kunnes tuli kesä ja turistit. Kunnes tuli festarit, kojut ja kaikki mahdolliset ulkoilijat kaikilla mahdollisilla moottoripelillä.
Juu kaunis idyllinen miljöö, mutta melu ja rauhattomuus on kaupunkiluokkaa. Joutuuko edes kaupungissa elämään näin silmätikkuna. Kaikki tahtovat tulla tänne...ihan kiva, mut...
Voin asua kerrostalossa, mutta rivitalot ovat kokemuksen mukaan yhtä helvettiä. AINA on joku joka tahtoo autonsa toisen ikkunan alle, vaikka parkkipaikka on olemassa.
Kertokaa kokemuksia, missä voi asua ilman että ulkomaailman desipelit eivät tule näin sisälle. Täällä ei tänään kuule edes omaa radiota. Istumme kuulosuojaimien kanssa ja mietimme minne lähdemme.
Miksi omassa kotona, ei voi olla vain omat äänet? Onko se liikaa vaadittu?
Etsintäkuulutus, meluton asunto
6
449
Vastaukset
- MissäOnrauhallista
Miksi ei voi perustaa asumisalueita, missä riekkuminen, meluaminen ja ulkofestarit ovat kiellettyjä?
Olisi alue, joska olisi rauhoitettu elämiselle, ei melulle. MELU ON SAASTETTA.
Olen päivät meluisassa ympäristössä ja kotona pitää elää kuulosuojaimien kanssa.
Mitä hveltin elämää tämä on? Ei tää ole mikään intia tai pakistan...ollaan Suomessa.
Eikö kukaan oikeasti tiedä uudenmaan alueella yhtään rauhallista ja hiljaista aluetta? - Tapa.ittes
Hautuumailla on yleensä hiljaista.
- 45t45445
No, joskus kuuluvat poraamis äänet kuuluu joka talossa, sellaista taloa ole koko suomessa missä joku ei joskus edes poraisi.
Se on niin paljon kiinni naapureista että millaista elämää talossa on.
Kannattaa valita ylin kerros kerrostalossa, talo jossa ei asuteta sosiaali ongelma tapauksia, ei työssäkäyvät niin paljoa melua kun ovat päivät poissa ja yöt nukutaan.
Se vaan että valitse ja valitse, kuinka moni voi valita yhtään mitään.
Rivitalo voi olla kaamea tai paratiisi ja siltä väliltä, ei välttämättä minkäänlaista eroa kerrostalo asumiseen, naapurit voi tulla liian läheisiksi jos ja kun ei heistä ole kiinnostunut. Rivitaloissa ne metelit vasta kuuluukin, kunnon betoniseinää ei paljoa ole, kaikki kuuluu. Muutenkin asutaan kuin sylikkäin, pihalla ei ole tilaa että hyvä kun pois mahtuu pihaalueelta.
Kokemusta on, asuin kauan espoossa rivitalossa ja ei ollu yleensä mitään ongelmia.
Ainoa mikä nyt oli että kun se oli työsuhde asunto niin totta kai siihen naapuriinkin sitten muutti työkavereita joista olisi ollu niin väliksi, ahdistavaa. Toiseksi talossa tai jossain oli varmaan hometta tai jotain muuta koska hengitystie sairasteluja oli toisinaan, nykyisesä kämpässä ei ole ollut koskaan. - Ihananrauhallista
Lähde Pohjois-Karjalaan, vaihda farkut verkkarihousuun.... , älä kuitenkaan Joensuuhun, sillä siellä on kesällä myös festarimölysaastetta.
- vtla
Miltä tuntuisi kävellä hiljaisessa luonnossa koko päivä ja olla silti kokoajan omalla maalla. Tonne vois lähteä. Etuovi.com numero 584087
- TerveisiäPorvoosta
Ei omakotiasuminenkaan aina anna rauhaa melusaasteelta. Meidän omakotitaloalueella oli eräs erittäin meluisa perhe. Poika korjasi omaa ja muiden autoja rälläkällä hioen niin kovaäänisesti, että emme voineet olla omalla etupihalla lainkaan; olisi pitänyt olla korvasuojaimet. Eivät ollenkaan ajatelleet, että voisi häiritä muita tuollainen. Perustelivat, että "no, se on meidän pojan harrastus".
Tosi bimboja olivat kaikki. Muutimme pois kaupungin keskustaan kerrostaloon ja täällä on todella hiljaista verrattuna tuohon paikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998