Kannattaako itse/meidän

jaaa..11111

lähteä rakentamaan sovintoa appivanhempien kanssa jos ovat toistuvasti mollanneet minua ja puolisoani.Miten jotkut ihmiset vetoavat siihen että heillä on vaikeata ja siksi saavat purkaa pahaa oloa toisiin? Muulloin ei juuri soitella kuin silloin jos juodaan.Sitten ollaan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Onko se uhkaus jos laitetaan tekstari että jos olet käden ulottuvilla maistaa....,?

3

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • appirunoilija

      Mitä mieltä puolisosi on vanhempiensa toiminnasta?
      Uhkauksia ei kannata ladella, tulee lisää riitaa.
      Aluksi voisi sanoa kun mollaaminen alkaa "Mikäli teillä ei ole muuta sanottavaa, hyvää illan jatkoa" ja sulkea puhelin.

      Tai vaihtoehtoisesti sanoa "Pieni hetki" jalaittaa puhelin radion eteen ja antaa soittajan kuunnella radiota, jossain vaiheessa hän siihen kyllästyy.

      Mollaamista he tuskin lopettavat.

      Koska he selvinpäin kiistävät tapahtumat, vaikea alkaa rakentamaan mitään.
      Ellet sitten nauhoita puheluja.

    • Hei.

      Onpa kurjan kuuloinen tilanne. Ulkopuolisen on tietenkin vaikea arvioida juuri teidän tilannettanne, mutta useimmiten asiat paranevat sillä, että niistä puhutaan . Yleisesti elämässä tuntuu pätevän tämä: jos haluaa tilanteen jatkuvan ei kannata tehdä mitään mutta jos haluaa tilanteeseen muutosta, kannattaa ottaa asiat puheeksi ja kertoa omat toiveet tilanteen muuttumiseksi.
      Ihmissuhdeasiat ovat vaikeita ja aloitteen tekeminen riitaisassa tilanteessa pelottaa. Jonkin verran autta, jos etukäteen voi harjoitella tai miettiä, miten asian ottaa puheeksi. Ihan siis lauseita. Tässä kohtaa on tärkeää osata viestiä rakentavasti. Minä-viesti on terve, sinä-viestit taas koetaan syyttäviksi ja synnyttävät vastarintaa.

      Yksi konkreettinen asia, joka mieleeni nousi kirjoittamastasi, on esittää toive, että yhteydenotot tehdään (kummankin osapuolen toimesta) selvinpäin. Toinen on sen rajaaminen, ettei suostu kuuntelemaan aiheetonta tunnepurkausta. Jos yhteydenotto on pelkkää haukkumista, voi sanoa, että jatketaanko tätä keskustelua vaikkapa ylihuomenna (ja sovitte ajan), koska sinusta tuntuu nyt vaikealta tätä tällä hetkellä kuunnella. Yleensä tunnekuohu menee ohi, jos keskusteluajasta sovitaan yhdessä.

      Toivon, että saatte välinne korjattua edes jotenkin riittävälle tasolle. On aina murheellista, jos omaisiin menevät välit rikki kokonaan. Yrittää ainakin kannattaa.

      Merja, diakoni

    • Niyuu

      Jos on päihdeongelma, kannattaa pitää etäisyyttä. Anna puolisosi päättää omalta osaltaan mitä tekee vanhempiensa kanssa.
      Humalaisten kanssa ei kannata riidellä! Mutta kun ovat selvinpäin, on hyvä keskustella ettei kummallekaan osapuolelle tule tunnetta hylkäämisestä ja selänkäännöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      534
      9017
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6200
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5263
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3962
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      93
      1926
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1450
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe