Elikkäs olen tyttö ja pituuteni on 169 senttiä ja painan 53 kiloa. Miten voisin tästä painosta laihduttaa noin. 2-3 kiloa vai pitäisikö enemmän? Haluaisin kuulla myös teidän mielestä mitä minunkuuluisi painaa.
Vastaukset 9
- ghfghdthg
Sinulla ei ole syytä laihduttaa. Säännöllinen liikunta sen sijaan on suositeltavaa. Päivittäin puoli tuntia hikoilua aiheuttavaa liikuntaa pitää kunnossa ja kehittää lihaksistoa.
- vaaranpaikka
Alaikäisenä saa laihduttaa vain jos lääkäri määrää. Muuten elimistö voi mennä sekaisin, murrosikä pilalle jne.
Yli parikymppisenä täysikasvuisena sinun pitäisi tuolla pituudella painaa vähintään noin 55 kg, tai muuten olet taulukoiden mukaan alipainoinen. Herkkujen syömistä sinun pitää alkaa aikuisena vähentää sitten jos painosi lähestyy 70:tä kiloa. Lapsia painoindeksitaulukot eivät koske, koska heistä on jokainen vähän eri kehitysvaiheessa. - Järkipäähännyt
Miksi sinä laihduttaisit kun olet jo anorektikon mitoissa?
- Hetihoitoon
Juuri oikea sana: "tunne" ! Kyse ei siis ole ollenkaan olemattomista kiloistasi vaan siitä että korvain välissä ei kaikki pelitä niin kuin pitäisi.
- vaaranpaikka
Et hahmota oikein kehoasi tällä hetkellä. Se on tavallista murrosiässä, kun keho muuttuu nopeasti. Syömishäiriö siitä taas tulee siinä vaiheessa, kun alat syödä epänormaalisti.
Jos haluat pitää kuukautiset ja mahdollisuuden saada lapsia, jos et halua mielisairaalaan etkä osastolle letkuihin makaamaan -> et ala laihduttaa.
- Terttu.Tampereelta
Käypä katsomassa tuolta:
https://www.kasvuseula.fi/ - Ravitsemusnruvos
Kun nyt alat tuon painon kanssa temppuilemaan, saat pitkäaikaisen, mahdollisesti elinikäisen syömisongelman.
Sitäpaitsi laihduttaminen lihottaa, nykyisin tiedetään, että laihdutetut kilot palaavat 99% takaisin. Oikeaoppisesti pitäisi vaan muuttaa ruokailutapojaan pysyvästi sellaiseen suuntaan, jota voi loppuikänsä toteuttaa. Kuten esim herkut, karkit,sipsit, ranskalaiset ym lihottavat ruuat mahdollisimman vähiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251818- 126841
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54578
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9409Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395