lakkauttamalla kaikki työttömyyskassat ja työttömät kirjataan Valtion henkilöstöpalvelun kirjoille. Esim.jos työttömyyskorvaus on puolet palkasta , maksetaan se työttömälle, mutta puolella työajalla. Henkilöstöpalvelusta saisi sitten ostaa työvoimaa alala olevalla TES:llä. Valtakunnassahan ei ole pula työstä vaan palkanmaksajista. Tämä aiheuttaisi kotimarkkinoilla nouskierteen, mutta vain jos samalla ulkomaalainen reservi karkoitettaisin toistaiseksi pois. EK:lle ja AY:lle tämä ei tietenkään käy, koska siinä menisi työvoima ja työttömyysreservi jolla voi politikoida.
Vastaukset 5
- EiOoo9
Hyvä idea, lopetetaan myös kaikki yritykset, niin ei ole enää työläisiä. Ei tarvi enää eritellä että kuka on työssä ja kuka työtön. Niin se työttömyys häviää....
- Anonyymi
Työttömyys loppuisi myös, jos matalapalkka-aloille, esim lähihoitajille, siivoojille maksettaisiin kunnon palkkaa, 4000e kuussa. Ja sen sijaan, että pakotettaisiin eläkeläiset töihin ( viime aikoina on taas puhuttu eläkeiän nostosta ), voitaisiin pakottaa työhaluttomat työttömät töihin.
- Anonyymi
Kuuntelin Orpon puhetta, kun hän sanoi, että hallitus ajaa nyt politiikkaa, jossa pyritään saamaan osa-aikaiset tekemään täyspäiväistä viikkoa ja täyspäiväiset tekemään entistä enemmän. Kun kerran kaikille ihmisille ei ole töitä, niin miksei ohjata ihmisiä tekemään vaikka 4 päivästä työviikkoa. Joudutaan palkkaamaan enemmän työntekijöitä, niin tulee lisää työpaikkoja työhaluisille. Usein työtön haluaa töihin.
Lisäksi moni eläisi hyvin 80 % työstä saaduilla rahoilla. Tämä siis mielestäni johtaa siihen, ettei tarvitse nostaa niin paljon sosiaalitukia, kun suuremmalla osalla kansalaisista on töitä. Tietysti matalapalkka-aloilla ei ole välttämättä tähän mahdollisuuksia, mutta osa voisi elää niukemmin, jos saisi joustoa työaikoihin esim. perhesyiden tai terveydentilan takia. Jos esimerkiksi lyhempi työaika mahdollistaisi omien vanhempien omaishoitamisen, jolloin heille ei tarvitse hakea niin paljon sosiaalipalveluja, kaikki voittaa. Vanhustenhoito on valtava rahareikä. Monesti 100% työaika ja iäkkäiden vanhempien hoitaminen on liikaa.
Mä en tiedä, miten hallitus suhtautuu eläkeiän nostoon, sehän myös vähentää vapaita työpaikkoja, kun samat henkilöt töissä pidempään. Musta se on kuitenkin tietyllä tapaa hyvä idea, koska monesti ihmisten toimintakyky on nykyisin vielä hyvä 70-vuotiaana, miksei siis tee vaikka osa-aikaista, jotta toimintakyky pysyy ylläkin paremmin. Tämä taas hyödyttää yhteiskuntaa.
- Anonyymi
helposti unihtuu se tosiasia että kaikessa tekemisessä on mukana työn tilaaja tai asiakas. Ilman työn tilaajaa ei ole työnantajia eikä työntekijöitä. Ostovoimaisista ja ostohalukkaista asiakkaista ja tilaajista on pulaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 69721
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37646- 41568
- 39542
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19451