Työttömyys häviää helposti

poistettavissa

lakkauttamalla kaikki työttömyyskassat ja työttömät kirjataan Valtion henkilöstöpalvelun kirjoille. Esim.jos työttömyyskorvaus on puolet palkasta , maksetaan se työttömälle, mutta puolella työajalla. Henkilöstöpalvelusta saisi sitten ostaa työvoimaa alala olevalla TES:llä. Valtakunnassahan ei ole pula työstä vaan palkanmaksajista. Tämä aiheuttaisi kotimarkkinoilla nouskierteen, mutta vain jos samalla ulkomaalainen reservi karkoitettaisin toistaiseksi pois. EK:lle ja AY:lle tämä ei tietenkään käy, koska siinä menisi työvoima ja työttömyysreservi jolla voi politikoida.

5

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiOoo9

      Hyvä idea, lopetetaan myös kaikki yritykset, niin ei ole enää työläisiä. Ei tarvi enää eritellä että kuka on työssä ja kuka työtön. Niin se työttömyys häviää....

    • Anonyymi

      Työttömyys loppuisi myös, jos matalapalkka-aloille, esim lähihoitajille, siivoojille maksettaisiin kunnon palkkaa, 4000e kuussa. Ja sen sijaan, että pakotettaisiin eläkeläiset töihin ( viime aikoina on taas puhuttu eläkeiän nostosta ), voitaisiin pakottaa työhaluttomat työttömät töihin.

      • Anonyymi

        Kuuntelin Orpon puhetta, kun hän sanoi, että hallitus ajaa nyt politiikkaa, jossa pyritään saamaan osa-aikaiset tekemään täyspäiväistä viikkoa ja täyspäiväiset tekemään entistä enemmän. Kun kerran kaikille ihmisille ei ole töitä, niin miksei ohjata ihmisiä tekemään vaikka 4 päivästä työviikkoa. Joudutaan palkkaamaan enemmän työntekijöitä, niin tulee lisää työpaikkoja työhaluisille. Usein työtön haluaa töihin.

        Lisäksi moni eläisi hyvin 80 % työstä saaduilla rahoilla. Tämä siis mielestäni johtaa siihen, ettei tarvitse nostaa niin paljon sosiaalitukia, kun suuremmalla osalla kansalaisista on töitä. Tietysti matalapalkka-aloilla ei ole välttämättä tähän mahdollisuuksia, mutta osa voisi elää niukemmin, jos saisi joustoa työaikoihin esim. perhesyiden tai terveydentilan takia. Jos esimerkiksi lyhempi työaika mahdollistaisi omien vanhempien omaishoitamisen, jolloin heille ei tarvitse hakea niin paljon sosiaalipalveluja, kaikki voittaa. Vanhustenhoito on valtava rahareikä. Monesti 100% työaika ja iäkkäiden vanhempien hoitaminen on liikaa.

        Mä en tiedä, miten hallitus suhtautuu eläkeiän nostoon, sehän myös vähentää vapaita työpaikkoja, kun samat henkilöt töissä pidempään. Musta se on kuitenkin tietyllä tapaa hyvä idea, koska monesti ihmisten toimintakyky on nykyisin vielä hyvä 70-vuotiaana, miksei siis tee vaikka osa-aikaista, jotta toimintakyky pysyy ylläkin paremmin. Tämä taas hyödyttää yhteiskuntaa.


    • Anonyymi

      helposti unihtuu se tosiasia että kaikessa tekemisessä on mukana työn tilaaja tai asiakas. Ilman työn tilaajaa ei ole työnantajia eikä työntekijöitä. Ostovoimaisista ja ostohalukkaista asiakkaista ja tilaajista on pulaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      437
      3262
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      100
      2536
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      81
      2090
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      136
      1839
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      144
      1707
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      26
      1422
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      83
      1417
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      310
      1202
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      21
      1181
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1059
    Aihe