Eli onko enää ketään muita kuin minä, joka fanittaa Brittipoppia, ja Glamrockia? Slade, Sweet, Rubettes..?
Muita Glamrock/pop faneja?
6
153
Vastaukset
Jep. Tykkään Sladesta. Noddy Holderilla mielestäni hyvä ääni.
Ja Bee Gees on ihana. Tykkään myös esim. Culture clubista, Spandau balletista, Pet shop boysista. The Kinks ja Small faces menee myös (nämä pop-rockbändejä, 1960-luvulta, Kinks oli toiminnassa vuoteen 1995 tai 96 muistaakseni). Kuuntelen aika paljon brittiläisiä bändejä, tosin en tietoisesti, mutta moni pop- ja rockbändi ja klassinen heavybändi sattuu nyt olemaan vain brittiläinen niin kuin nuo edellä mainitsemani sekä mun suosikeista myös mm. Led Zeppelin, Free, Deep Purple, Whitesnake, Dire straits, Judas Priest, Iron Maiden, Queen.
Ja tietenkin Genesis ja Phil Collins.
Ja sitten tykkään joskus kuunnella sellaista brittiläistä kaksikkoa kuin Chas and Dave (perustettu 1974). Heillä on hyvä kappale "Ain´t no pleasing you".
https://www.youtube.com/watch?v=7bW8vyeSi2Y (Chas and Dave "Ain´t no pleasin you")Aaton aattona lainasin kirjastosta CD-levyjä. Yksi oli kolmen cd:n kokoelma bändin nimeltä Smokie levyjä (englantilainen rockbändi, perustettu 1965). Ajattelin, että kuuntelempa bändin musiikkia, että tiedän millaista se on. Yllätys olikin sitten se, että kyse onkin samasta bändistä, jolla on rockklassikoksikin jo muodostunut kappale "Living next door to Alice". Tämä selvisi, kun katsoin CD-boxin sisälle listattuja kappaleita. Tämä kyseinen kappale on ihan tuttu sekä englanniksi, että suomeksi Kari Tapion laulamana nimellä' "15 kesää". En vain osannut yhdistää sitä tähän bändiin Smokie.
Ihan hyvää musiikkia tälläkin bändillä. Tämä bändi googlen luokittelun mukaan on glam rock, kun katsoin.Tosin Smokie ei taida olla ihan varsinainen glamrockbändi, koska he pukeutuivat melko tavallisesti, usein farkut, t-paita tai paitapusero ja bleiseri/pikkutakki eikä kellään Smokien jäsenellä ollut mitään erikoisia asuja päällä niin kuin esim. Sladen Noddy Holderilla ja kitaristi Dave Hillillä tai Sweetin basistilla Steve Priestilla.
Nyt olen myös kuunnellut tuota Sweetia ja tykkään kovasti. Ainakin seuraavat kappaleet ovat uponneet: "The ballroom blitz", "Fox on the run", "Wig wam bam", "Poppa Joe", "Teenage rampage". Hyvä bändi aikoinaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741