Kaikki aknesta ja iho-ongelmista kärsivät!

desperate21

Moi! Kysyisin kokemuksianne otsonoidusta oliiviöljystä ja roaccutan-lääkekuurista.

Olen 21v nainen ja kärsinyt aknesta yli 8 vuotta. Välillä iho ollut hyvässäkin kunnossa tai ollut vain lievää punoitusta tai muutama näppy, mutta sitten tullaan myös siihen, jolloin koko naama, yläselkä että rintakehä on täynnä rumia näkyviä näppyjä. Tuntuu, että mitä vanhemmaksi tulen, sitä pahemmaksi akne menee vaikka luulisi sen suurimmalla osalla helpottavan iän myötä.

Olen kokeillut antibioottikuureja ja erilaisia geelejä/voiteita, niin resepteillä kuin ilmankin. Mikään ei ole auttanut. Syön erittäin terveellisesti (ei vehnää, sokeria, paljon vihreää jne), urheilen, juon paljon vettä ja elämäntapani ovat muutenkin säännölliset, joten tästä ei voi johtua. Tällä hetkellä syön e-pillereitä ja iho on suht' hyvässä kunnossa, en tosin tiedä onko pillereiden takia vai muuten vain.

Ihotautilääkärini on jo suositellut mulle roaccutan-kuuria. Olen tietoinen lääkkeen sivu- ja haittavaikutuksista, eivätkä ne houkuttelevilta kuulosta, mutta kaikki keinot on kokeiltu ja olen valmis tekemään lähes mitä vaan, jotta pääsen tästä itsetuntoa syövästä sairaudesta eroon.

Millaisia tuloksia olette saaneet te roaccutanin syöneet? Onko akne palannut vai lähtenyt kokonaan? Onko ylipäätään auttanut? Entä onko kellään kokemusta otsonoidusta oliiviöljystä aknen kanssa? Luin jonkun artikkelin sen auttavan akneen.

Kaikki muutkin neuvot aknen nujertamiseen otetaan suurella kiitollisuudella vastaan :)

4

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otaihmeessä

      Tuo Roakuuri on kyllä ainoa joka oikeasti auttaa. Tuleehan siinä kova huulien kuivuminen ja silmiäki vähän kuivattaa, mutta on se sen arvoista.

    • apua-atopiaan

      Atoopikot on saanut tosi hyviä tuloksia kotimaisilla Olivia Kleinin tuotteilla. Ne on täysin luonnonmukaisia. Teini-ikäisen sukulaistyttöni iho muuttui todella paljon paremmaksi. Ja niillä oli atoopikkojen testiryhmäkin, joka tykkäsi kovasti:) Kannattaa kokeilla.

      • apua-acneen

        Heillä on siis acne off tuotteet myös... kannattaa kokeilla:)


    • hyväihonen

      Kosmetiikan haitalliset kemikaalit aiheuttavat myös ihosyöpää eli: meikit, saippuat, shampoot, rasvat ja varsinkin aurinkorasvat. Näiden kulutus on monikymmenkertaistunut massiivisen markkinoinnin takia, kun koko ajan puhdasta ihoa pestään ja rasvataan. Ihan turhaan. Ja todellakin myös apteekin rasvoissa on haitallisia kemikaaleja ihan yhtä paljon kuin muissakin. Terve iho ei saippuaa ja rasvoja tarvitse. Jo vauvoja pestään suomessa saippualla. Ihosta lähtee ihoa suojaava rasva pois, kun käyttää saippuaa. On olemassa luonnonkosmetiikkaa, joissa ei ole haitallisia kemikaaleja.

      Seuraa Kemikaalitutkaa ja Kemikaalicocktailia, niin pysyt ”kartalla”.

      Kokeile vielä ravintoa ja vaihtaa e-pillereitä.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/akne.htm

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe