Parisuhde on sellainen jossa mies määrää asioista siten että hän on hyvin negatiivinen ja itsesäälissä esim. "me ei tästä mihinkään muuteta enää ei ole mitään syytä" ja nainen ei voi sanoa tähän mitään. Hän sättii ja moittii naista. Hetken päästä kaikki on humoristista ja laulaa hänelle. Hänellä on kuitenkin hyvä ja lämmin sydän ja huolehtii esimerkiksi lapsistaan. Kuitenkaan täyttä avoimuutta suhteessa ei ole sillä nainen ei kykene tuomaan hänelle merkittäviä asioita jotka koskevat koko perhettä sillä mies ei hyväksy itsessään että olisi esim. rakentanut huonon kodin. Joskus nainen räjähtää että en jaksa että minua sätitään noin ja sitten mies mököttää päivän.
Mielestäni tämä ei ole narsistia..en tiedä koska pohjimmiltaan ihminen on hyväsydäminen eikä tarkoituksella hae kunniaa ja huomioo itselleen vaan se tulee osittain itsesäälin kautta. Elämässä ei ole mitään merkitystä tuottavaa tarkoitusta.
Mielestäni tämä ei ole narsistia..en tiedä koska pohjimmiltaan ihminen on hyväsydäminen eikä tarkoituksella hae kunniaa ja huomioo itselleen vaan se tulee osittain itsesäälin kautta. Elämässä ei ole mitään merkitystä tuottavaa tarkoitusta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Parisuhde on vakavasti otettava asia ja jos miehes ei ymmärrä sitä vaan pelleilee ja haukkuu ja ei kunnioita sinua eikää ota huomioon niin teidän pitää erota.
täydellisiä ei ole olemassa
Itse en sietäisi hetkeäkään sättimistä ja moittimista. Sellainen nimittäin osoittaa vaikeaa arvostuksen puutetta, ja se halveksunnan kanssa on pahinta mitä parisuhteessa voi olla (väkivallan jälkeen).
Tuossa toisaalla kysyttiin voisiko ihmiset jakaa kumppaninsa jonkun toisen kanssa. Vastaan siihen tässäkin: jos olisi pakko valita joko sättijä/moittija kumppani tai toisen kanssa jaettava kumppani, joka ei säti/moiti, vaan käyttäytyy arvostavasti minua kohtaan, ei tarvitsisi miettiä - valitsisin jälkimmäisen.
Kyllä pitäisi vähän vähemmän välttävän kodin kelvata molemmille. Hyvä muistaa että aikoinaan asuttiin savupirteissä eläimet seinän takana ja lattian tai maan raja jäässä talvisin. Nukuttiin villasukat jalassa ja suihkuja ei ollut kuin vesiputouksissa ja kauhan alla. Jos ei mene kaupaksi niin sitten vain lisää yritystä peliin. Aina voi asennetta parantaa ja päättää olla tyytyväinen. Ehkä se kodin ostaja löytyy ja seuraava rakentuu helpommin.