Olen toinen vahtimestari kahdesta työpaikallani ja olemme ns aulapalveluissa. Paljon neuvontaa, tarkistetaan tilat, katsotaan kameroita, tehdään avaimet, määritetään kulkuoikeuksia, järjestellään tiloja tapahtumia varten jne. Nyt tuli hyvä kesähomma esimieheltä aivan yhtäkkiä, eli minut oli_valittu_ firman irtaimiston inventointiin joka kestää noin kaksi kuukautta. Tulisin käymään läpi firman eri toimipisteiden irtaimistoa ja merkitsemään ne sähköiseen järjestelmään. Tekisin töitä toisen toimistotyöntekijän kanssa. Toimipisteitä on lukuisia ja irtaimistoa kymmeniä tuhansia. Liikkuisimme taksilla toimipisteisiin, ja sitten takaisin päämajaan jossa joutuisi silti tekemään esim sulkukierroksen firmassa. Työ olisi mielestäni niin erilaista ja kuormittavampaa kuin nykyinen työni aulapalveluissa joten mietin onko tämä normaalia direktio - oikeutta työnantajalta? Liittoon soitan aamulla.
Työnkuvan muutos vahtimestarilla
3
184
Vastaukset
- ringring
Lue työsopimuksesi ennen kuin soitat.
- sdfsdfdsf
Työehtosopimukset ovat monesti niin vaikeatulkintaista lakitekstityyppistä kapulakieltä, että juuri sen takia liittoon kannattaa kuulua, että sinne voi soittaa ja kysyä. Vai minkä takia siihen liittoon muuten edes kannattaa kuulua? Voihan sitä TESiä itsekin lukea ja työttömyyskassaksi valita vaikka YTK:n.
- sdfsdfdsf
sdfsdfdsf kirjoitti:
Työehtosopimukset ovat monesti niin vaikeatulkintaista lakitekstityyppistä kapulakieltä, että juuri sen takia liittoon kannattaa kuulua, että sinne voi soittaa ja kysyä. Vai minkä takia siihen liittoon muuten edes kannattaa kuulua? Voihan sitä TESiä itsekin lukea ja työttömyyskassaksi valita vaikka YTK:n.
Jaa, silmät käteen. Siis oma työsopimus tosiaan kannattaa ensin lukea. Työehtosopimusasioissa voi sitten soittaa suoraan liittoon. Työsopimuksessahan yleensä lukee että "...ja muut esimiehen määräämät tehtävät", eli periaatteessa se voi vaikka laittaa sinut pesemään vessoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3008629Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat745256Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2914636SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden653222Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22677Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42052Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61953- 1121932
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401833Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01800