Treeniajankohtaongelma

treenimies

Minulla on pieni ongelma ajoittaa salitreeni vuorokauteen. Arkisin olen töissä 8-16 välisenä aikana. Aamuisin ei siis ehdi salille ja päivällä en pääse töiden puolesta, joten olenkin yleensä mennyt salille heti töiden jälkeen. Tällöin takki on yleensä tyhjä, eli treenissä ei ole tehoja tarpeeksi. Jos taas menen myöhemmin illalla salille, niin ehkä jaksan paremmin , mutta treenin jälkeen keho käy kierroksilla, enkä saa sitten unta eikä keho palaudu. Kokeiltu on. Jos taas treenaisin vain viikonloppuisin, niin silloin viikolle tulisi aivan liian vähän treeniä. Miten tuon treenin saisi ajoitettua tallaiseen arkirytmiin?

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • treenari40

      Itselläni on samanlaiset työajat ja olen sijoittanut treenit klo 18-21 väliselle ajanjaksolle. Ei siinä oikein ole muita vaihtoehtoja. Joskus menen suoraan töistä klo 16:30 salille hörpättyäni kahvit, mutta yleensä illemmalla. Nukkumaan sitten klo 23-24 välisenä aikana. Ehtii nukkua 7-8 tuntia. Treenit ei minua koskaan valvottaneet - päinvastoin nukuin sikeämmin. Itseasiassa viikonloppuisinkin mulla on treenatessa sama rytmi kuin viikolla. Ainoo ero vaan, että nukun pidempiä yöunia viikonloppuisin.

      Voisit kokeilla sellaista, että töistä päästyäsi keität vaikka kahvit ja menet sitten pötkölleen puoleksi tunniksi. Ota pienet torkut jos unettaa. Uskon, että se nostaa vireystasoa ja herättyäsi alkaa kofeiini vaikuttamaan ja tunnet olosi pirteämmäksi. Ei kahvi sinänsä itseäni piristä, kun olen sitä 12-vuotiaasta asti juonut kolme kuppia päivässä, mutta kyllä se sellainen plasebo-piriste itselleni on.

      Joku pieni välipalakin voisi olla hyvä nautiskella ennen treeniä vaikka banaani, proteiinijuoma. Vettä kannattaa myös juoda reilusti, varsinkin kesällä. Ja treenin aikana myös vettä pullosta. Treenipäivinä kannattaa myös töissä muistaa nautiskella pari lasillista ylimääräistä nestettä ja ylimääräinen välipala. Pieniä juttuja joilla saa treenin kulkemaan paremmin. Pienillä muutoksilla saa kehitystä aikaiseksi kun muistaa vaan toteuttaa ne.

      • treenimies

        Nesteytystä otettua ja välipaloja syötyä tasaisin välein ja välipaloissa painotan eritoten terveellisyyteen eli voileipä, hedelmä tai jogurtti. Tuo kahvi on viime aikoina piristänyt ehkä liikaakin, sillä olen huomannut että siitä tulee vähän adhd-olo. Näin ollen olenkin siirtynyt juomaan vain pari kupillista päivässä. Päikkäreitä en osaa ottaa, mutta jonkinlaista "hengähdystaukoa" töiden jälkeen voisin kokeilla. Sen jälkeen sitten salille.

        Mielestäni nuo energian saantiin liittyvät seikat ovat kunnossa, joten ongelmana on vain tuo unen saanti. Pari kertaa olen tullut salilta noin 20:30 aikoihin ja olen mennyt nukkumaan joskus 22:30. Koko illan oli ns. pärinät päällä, eli oli tunne, että jaksaisi tehdä vaikka mitä. Kun menin nukkumaan, niin saatoin nukahtaa ehkä yhden aikaan yöllä. Aamulla kello soi 6:15 ja voitte vaan kuvietella, miltä tuntui.


    • Iltatreenit

      Itselleni sopi työn jälkeen kotiin. Tunnin torkut ja sitten salille. Yön nukuin hyvin ja heräsin aamulla virkeänä.

      Suoraan töistä salille ei ollut kivaa. Ei jaksanut eikä ollut motivaatiota.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe