Eivät pääse mustasukkaisuudesta

abc_d

On se kamalaa kun ei edes eläkeiässä ole kasvanut henkisesti aikuiseksi. Aina vain on mustasukkainen ja vaivaa kun lapsena ei saanut ja sitten omin silmin näki ja vieressä sai katsella, että joku toinen sai. Isä piteli sylissä, isä teki sitä ja tätä, äiti teki sitä ja tätä... Ei mukamas itse saanut mitään, ihan ilman sai syntymästä asti olla ja isä vihasi ja...

Nyt se katkeruus jatkuu pelinpitämisenä vanhempien haudalla! Voi raukkaa! Eikö se edes tajua sitä, että muilla haudoilla käy väkeä, samat ihmiset, kyllä ne näkevät mikä on homman nimi... Kun kaikki eivät kuitenkaan ole aivan yhtä tyhmiä kuin pelinpitäjä.

Juu, jos on haudanhoitajaksi nimetty, niin ottais nyt asiakseen sitten kun kerran on olevinaan hoitaja, hieman siistiä sitä kivenpintaa pölyistä ja linnunpaskoista!

Mahdollisille kommentoijille: Ei tarvitse tulla sanomaan, että hoitaisit itse! Niin hoidankin silloin kun sinne pääsen käymään!

Näyttää olevan haudanhoitajan mielestä täysin turha koko hauta. Turhaa rahanmenoa, nekin rahat jotka vanhemmat aikoinaan omiin hautapaikkoihinsa laittoivat oli pois tämän haudanhoitajan rahapotista! Rahaa, rahaa, rahaa, se on se mikä on tärkeää! Kaikki muu on turhaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa! Ja ettei vain joku muu vie, kaikki viedään.

8

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abc_d

      Kantapään kautta vielä opetti sisarukseensa täysin avoimesti luottavalle, ettei pidä luottaa, ei edes omaan sisareensa. Valehteli, puhui täyttä soopaa, jonka toinen onneton uskoi!

      Ja lisää valeita oli tiedossa myöhemmin. Tyyppitapaus siitä, että kertoo asioita sanoen jonkun toisen, sellaisen ihmisen jolla on jokin oppiarvo tai muu ikään kuin auktoriteetti, sanomina. No, karvaasti sai oppia ettei pidä uskoa, ei pidä uskoa valehtelijalta enää yhtään mitään! Kovin oli toinen saman oppiarvon itsellensä hankkinut päinvastaista mieltä eräästäkin sisaruksen väitteestä.

      Käsittämättömiä käyttäytymismalleja!

      Vielä haudallakin... Voi raukkaa tosiaan, eikö se ihminen ymmärrä että muutkin jo näkevät millaista peliä pitää. On se kamalaa, kun sai lapsena vierestä katsella kun toinen mukamas sai ja itse jäi ilman.... Rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa! Voisko tuon ainaishaudan muuttaa rahaksi? Onneksi ei voi, sillä se olis myyty jo!

    • kaikuvastaa

      Kunniota ja arvosta niin silloin voit olla varma että suakin kunnioitetaan ja arvostetaan vielä haudan reunalla. Onko läsnäolo ja kunnioitus ollut vain rahaa ja materiaa?

      Jopa nuoret ovat nykyään tietoisia, että huonosti käyttäytyvää vanhempaa ihmistä ei tarvitse kummartaa.

    • kbcgvnnvv

      Joo en haluu pantu muija liikaa

    • Kylläsullaonvaikeaa

      Jos sulle kaikki elämässä on peliä, muille se ei sitä välttämättä ole.
      Mä käyn kiittämässä isääni kaikesta, vaikka en ollut se suosikki, päinvastoin.
      Tietääkseni en ole mikään haudanhoitaja ja vaikka olisin, seurakunnalle maksetaan haudan yläpidosta.
      Mä käyn myös silloin, kun ehdin.
      En asu hautausmaan lähellä, todellakaan..
      Minkälaista peliä voi haudalla pelata, krokettia?
      Musta tuntuu, että olet vain ilkeä katkero.

      • A_______________

        Mitäs peliä sinä pidät?

        Johan tuo sinun tekstisikin paljastaa, että sinä et tiedä hauta-asioista yhtään mitään, kun et kerran tiedä, miten haudanhoitaja määritetään tai mitä sillä tarkoitetaan.

        Sinun ainoa tarkoituksesi täällä on häiritä keskusteluja, jos yleensäkään Suomi24 mitään keskusteluja pääsee koskaan syntymäänkään.


    • Haeammattiapua

      Aloittajalla on ongelma jota hän ei itse tiedä eikä hahmota.

      • kysymätöneksyy

        En minäkään ymmärrä mistä pelistä aloittaja puhuu.
        Sekoittaako joku haudanhoitajan kuolinpesän hoitajaan?


    • sairaita_olette_molemmat

      ap on täynnä vihaa ja myrkkyä sisarustaan kohtaan.
      Pitää tapella omaisten haudastakin, kuka saa ja mitä kukkia saa laittaa ja kuka saa nyppiä tämän tai tuon rikkaruohon haudalta pois tai pyyhkiä linnunpaskat kiveltä pois.

      Antakaa vanhempienne hauta seurakuntayhtymän hoitoon, on samat kukat kuin muillakin hautausmaan haudoilla, eikä teidän tarvitse tapella mitättömistä asioista keskenänne. Eikä tarvitse valita haudanhoitajaa keskuudestanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      47
      5684
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      322
      5504
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2525
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1978
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      37
      1846
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe