On se kamalaa kun ei edes eläkeiässä ole kasvanut henkisesti aikuiseksi. Aina vain on mustasukkainen ja vaivaa kun lapsena ei saanut ja sitten omin silmin näki ja vieressä sai katsella, että joku toinen sai. Isä piteli sylissä, isä teki sitä ja tätä, äiti teki sitä ja tätä... Ei mukamas itse saanut mitään, ihan ilman sai syntymästä asti olla ja isä vihasi ja...
Nyt se katkeruus jatkuu pelinpitämisenä vanhempien haudalla! Voi raukkaa! Eikö se edes tajua sitä, että muilla haudoilla käy väkeä, samat ihmiset, kyllä ne näkevät mikä on homman nimi... Kun kaikki eivät kuitenkaan ole aivan yhtä tyhmiä kuin pelinpitäjä.
Juu, jos on haudanhoitajaksi nimetty, niin ottais nyt asiakseen sitten kun kerran on olevinaan hoitaja, hieman siistiä sitä kivenpintaa pölyistä ja linnunpaskoista!
Mahdollisille kommentoijille: Ei tarvitse tulla sanomaan, että hoitaisit itse! Niin hoidankin silloin kun sinne pääsen käymään!
Näyttää olevan haudanhoitajan mielestä täysin turha koko hauta. Turhaa rahanmenoa, nekin rahat jotka vanhemmat aikoinaan omiin hautapaikkoihinsa laittoivat oli pois tämän haudanhoitajan rahapotista! Rahaa, rahaa, rahaa, se on se mikä on tärkeää! Kaikki muu on turhaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa! Ja ettei vain joku muu vie, kaikki viedään.
Eivät pääse mustasukkaisuudesta
8
254
Vastaukset
- abc_d
Kantapään kautta vielä opetti sisarukseensa täysin avoimesti luottavalle, ettei pidä luottaa, ei edes omaan sisareensa. Valehteli, puhui täyttä soopaa, jonka toinen onneton uskoi!
Ja lisää valeita oli tiedossa myöhemmin. Tyyppitapaus siitä, että kertoo asioita sanoen jonkun toisen, sellaisen ihmisen jolla on jokin oppiarvo tai muu ikään kuin auktoriteetti, sanomina. No, karvaasti sai oppia ettei pidä uskoa, ei pidä uskoa valehtelijalta enää yhtään mitään! Kovin oli toinen saman oppiarvon itsellensä hankkinut päinvastaista mieltä eräästäkin sisaruksen väitteestä.
Käsittämättömiä käyttäytymismalleja!
Vielä haudallakin... Voi raukkaa tosiaan, eikö se ihminen ymmärrä että muutkin jo näkevät millaista peliä pitää. On se kamalaa, kun sai lapsena vierestä katsella kun toinen mukamas sai ja itse jäi ilman.... Rahaa, rahaa, rahaa, rahaa, rahaa! Voisko tuon ainaishaudan muuttaa rahaksi? Onneksi ei voi, sillä se olis myyty jo! - kaikuvastaa
Kunniota ja arvosta niin silloin voit olla varma että suakin kunnioitetaan ja arvostetaan vielä haudan reunalla. Onko läsnäolo ja kunnioitus ollut vain rahaa ja materiaa?
Jopa nuoret ovat nykyään tietoisia, että huonosti käyttäytyvää vanhempaa ihmistä ei tarvitse kummartaa. - kbcgvnnvv
Joo en haluu pantu muija liikaa
- Kylläsullaonvaikeaa
Jos sulle kaikki elämässä on peliä, muille se ei sitä välttämättä ole.
Mä käyn kiittämässä isääni kaikesta, vaikka en ollut se suosikki, päinvastoin.
Tietääkseni en ole mikään haudanhoitaja ja vaikka olisin, seurakunnalle maksetaan haudan yläpidosta.
Mä käyn myös silloin, kun ehdin.
En asu hautausmaan lähellä, todellakaan..
Minkälaista peliä voi haudalla pelata, krokettia?
Musta tuntuu, että olet vain ilkeä katkero.- A_______________
Mitäs peliä sinä pidät?
Johan tuo sinun tekstisikin paljastaa, että sinä et tiedä hauta-asioista yhtään mitään, kun et kerran tiedä, miten haudanhoitaja määritetään tai mitä sillä tarkoitetaan.
Sinun ainoa tarkoituksesi täällä on häiritä keskusteluja, jos yleensäkään Suomi24 mitään keskusteluja pääsee koskaan syntymäänkään.
- Haeammattiapua
Aloittajalla on ongelma jota hän ei itse tiedä eikä hahmota.
- kysymätöneksyy
En minäkään ymmärrä mistä pelistä aloittaja puhuu.
Sekoittaako joku haudanhoitajan kuolinpesän hoitajaan?
- sairaita_olette_molemmat
ap on täynnä vihaa ja myrkkyä sisarustaan kohtaan.
Pitää tapella omaisten haudastakin, kuka saa ja mitä kukkia saa laittaa ja kuka saa nyppiä tämän tai tuon rikkaruohon haudalta pois tai pyyhkiä linnunpaskat kiveltä pois.
Antakaa vanhempienne hauta seurakuntayhtymän hoitoon, on samat kukat kuin muillakin hautausmaan haudoilla, eikä teidän tarvitse tapella mitättömistä asioista keskenänne. Eikä tarvitse valita haudanhoitajaa keskuudestanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672431Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis441412Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999