Mihin / kenen viereen istut... ja miksi?

1) Julkinen kulkuväline.. jokaisen tyhjän paikan vieressä istuu jo joku...

2) Sama tilanne, mutta et löydä sitä "ideaalista" istumapaikkaa, kuinka monta junan vaunua kävelet läpi ennen kuin tyydyt johonkin vapaaseen paikkaan, tai kävelitkö bussin perälle vaikka normaalisti et tykkää istua bussin perällä?

3) Edelleen julkisessa kulkuvälineessä... Löysit sen tyhjän paikan jonka vieressä ei vielä istu ketään, menet siihen.. mutta hetken kuluttua viereesi tulee joku ikävä ihminen, kenen vieressä et varmasti halua istua.. mitä teet?

4) Ruokala työpaikalla/koulussa, ensimmäinen päivä, etkä tunne paikalta ketään.. tähän voi myös vastata kokonaan tyhjä pöytä, mutta löytyy kaikenlaisia pöytäseurueita..

5) Koululuokka, ensimmäinen päivä, et tunne ketään vielä.. valitsetko paikan edestä, keskeltä, takaa, ikkunan viereen, oven lähelle.. vai tärkeämpää ettei viereisillä paikoilla istu vielä ketään tai istuu joku kivan näköinen ihminen?

6

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1) Vähiten tilaa vievän viereen. Tai henkilön, jonka tiedän jäävän pian pois.
      2) Menen bussin perälle tai seison sen aikaa että tulee tilaa.
      3) Olen vaihtanut yöbussissa paikkaa jonkun normi oloisen henkilön viereen, kun joku joka näyttää siltä että voi voida pahoin matkan aikana on istunut viereen.
      4) Varmaankin henkilön pöytään, jonka kanssa olen ollut tekemisissä alkupäivästä.
      5) Edestä, missä on helpompi seurata opetusta. On myös hyvä huomioida lähellä istuvat henkilöt ryhmä-/paritöiden varalta.

    • vieressä

      Istun aina sen viereen joka ensiksi katsoo silmiin.

    • tutustuumoniin

      Itse istun helpostikin jonkun viereen ja jostain kumman syystä saan monestakin ihmisestä jutteluseuraa, vaikka en edes itse aloittaisi keskustelua ja tämä on mielestäni ihan kiva, sillä tykkään keskustella monenlaisten ja monenikäisten ihmisten kanssa ihan vaarista no ei ihan ehkä vauvaan asti.

    • crux

      Kivannäköisten naisten viereen istumista pyrin välttämään. He ovat niin varmoja siitä että istuminen olisi kiinnostuksen merkki, että en suo heille sitä ajatusta koska minullekaan ei suoda vastaavaa.

      • samma.här

        Aika lailla sama ajatusmaailma itselläkin miehenä.
        En halua ahdistaa naisia joten istun sen mummon tai papan viereen :D


      • Kuulostaa jotenkin monimutkaiselta ajattelulta, mutta en tuomitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4646
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2129
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1618
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      170
      1554
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1512
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      272
      1336
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1209
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1132
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      81
      1079
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1074
    Aihe