Vuokrat rästissä

Vuokralaisellani on toukokuun vuokra maksamatta kuin myös kesäkuun. Kysyin häneltä, koska maksaa. Ylimielinen vastaus oli, että kun saan rahaa. Koska kannattaa ryhtyä toimenpiteisiin ja millaisiin? Hän on lähtemässä pois asunnosta. Entä jos ei enää maksa ollenkaan vuokriaan. Miten saan perittyä maksamattomat vuokrat? Entä jos ei allekirjoita mahdollista irtisanomislomaketta?

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RupeaJo

      Onko takuumaksu sinulla? Niistä joudut ottamaan rästit jos ei maksa. Toimenpiteisiin kannattaa ryhtyä heti eikä jäädä odottelemaan.

    • jhjhjhutut

      Heti. Ulosottoon kaikki. Ehkä saa joksus perinnön tms.

    • hae_häätöä

      Eihän siitä ole montaakaan päivää, kun tätä on viimeksi pyöritelty. 2 kk vuokrat rästissä = irtisanomisperuste. Toimeen pitää ryhtyä heti, koska tyyppi saattaa ruveta esittämään vaikeasti tavoitettavaa (ei vastaa puhelimeen, ei avaa ovea, ei nouda kirjattuja kirjeitä). Jos lepsuilet, voi mennä lähes vuosi ennen kuin saat sen pihalle ja sitten pääset vielä remppaamaan asunnon. Eli kannattaa, varmuuden varalta, laittaa häätökin vireille.

      Aika tyypillistä on sekin, että ns. tiukan paikan edessä vuokraloinen maksaa rästissä olevat vuokransa ja enkä parin seuraavankin kuun vuokrat, mutta sitten jää taas yksi vuokra väliin, kohta toinen, sitten kolmas. Pian huomaat, että on 6 kk vuokrat rästissä eikä vuokralaiseen saa yhteyttä. Sitäkin on sattunut, että vuokraloinen on vähin äänin muuttanut pois, jättäen kämpän täyteen vanhaa romua & paskaiseksi. Älä mene tähän vipuun, vaan heitä hemmo pihalle.

      Takuumaksuista EI vuokrarästejä oteta, vaikka vuokraloiset (kuten tuossa edellä) tätä yleensä ehdottavat. Se on tarkoitettu ihan muuhun ja pitää palauttaa vuokraloiselle, jos kämppää ei ole paskottu.

      Mutta vuokrarästit saa ja pitää laittaa perintään. Jolloin pelleltä kärähtää luottotiedot -> menee vähän vaikeammaksi vuokraisäntien kusetus tulevaisuudessa. Jopa niin vaikeaksi, että se saattaa intoutua maksamaan velkansa!

      • Olet oikeassa ja samalla väärässä. Kahden kuukauden maksamattomat vuokrat ovat toki irtisanomisperuste, mutta samalla vuokrasopimuksen purkuperuste. Miksi siis ensin odottaa irtisanomisaikaa (irtisanomiskuukausi 3 kuukautta alle 12 kuukautta ja irtisanomiskuukausi 6 kuukautta yli 12 kuukautta kestäneissä toistaiseksi voimassaolevissa vuokrasuhteissa, määräaikaista ei edes voi irtisanoa), kun vuokrasuhteen purkuilmoituksen jälkeen voi heti laittaa häädön vireille?

        Siinä olet täsmälleen oikeassa, että vuokralainen joka ei maksaa vuokraansa ajoissa kuuluu laittaa pihalle heti tuon kahden kuukauden rästimäärän täytyttyä (tai mikäli vuokra jatkuvasti myöhästelee).

        Sen sijaan mitään "takuuvuokraa" ei edes ole olemassa, vuokravakuus kylläkin Itse asiassa sana takuuvuokra vuokrasopimukseen laitettuna todennäköisesti kumoaa mahdollisuuden ottaa siitä yhtään rahaa mikihinkään muuhun kuin vuokrarästeihin). Vuokravakuudesta otetaan ensin vuokrarästit ja mikäli rahaa niiden jälkeen jää, niin vuokranantajan todisteellisesti esittämät korjauskulut. Toisaalta, tämähän on asia joka ei vaikuta mitenkään jäljelle jäävän velan määrään, kokonaisumma kun pysyy vakiona.


    • Häätömies

      Vain sellainen perintätoimi on tehokas jossa vaihtoehtona on Häätö.Häätö on järeä toimenpide jossa Häädettävä poistetaan asunnosta ja irtain hävitetään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1175
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      82
      719
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      663
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      27
      537
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      487
    Aihe