Olin päättänyt jo päivän ja tavan, mutta en vielä pystynyt toteuttamaan tekoani. Jatkoajalle menin ja minua lohduttaa ajatus, että pääsen täältä pois koska vain. Ei elämä ole helppoa ja minua odottavat taivaanrannan tuolla puolen rakkaani.
Elämän jatkoaika
liianväsynytelämään
4344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onpa hyvä, ettet ole päätynyt ikävimpään ratkaisuun. Itsemurha ei takaa, että pääset rakkaittesi luo. Niin kuin on päiväsi, on myös voimasi. Oletko menettänyt ihan äskettäin sinulle tärkeitä ihmisiä.
Kun ikää tulee, niin perheettömällä tahtoo olla niin, että ne läheiset ovat jo rajan toisella puolella.
Kannustan sinua keskittymään asioihin, jotka ovat kohdallasi sittenkin hyvin. Älä mieti niin synkimpiä juttuja, jotka painaa mielen itsesääliin, katkeruuteen ja masennukseen. Ja jos elämä on raskasta, niin ajattele että tämäkin on jälleen yksi eletty, täyteen kulunut päivä.
Kirjoittele. Sekin keventää mieltä ja helpottaa. Hyvää kesää.
Mietin vain tuota jatkoajan käsitettä, jos vaikka ihminen on vakavasti sairas ja paranee, niin monet sanovat, että hän sai jatkoaikaa elämälle. Toisaalta koska emme tiedä elämämme pituutta ja miettii sitä, että jos ihminen ei olisi mennyt leikkaukseen, jolla jatkoajan elämälle sai, kun ihminen leikattiin, että olisiko hän kuollut ilman leikkausta.
Jos ihmiselle oli tarkoitus saada jatkoaika elämälle, niin olisihan se tullut ilman leikkaustakin, mutta silloin elämä olisi ollut kipuja täynnä, mutta eihän silloin kukaan puhu jatkoajasta, kun ei ole mitään, jonka avulla jatkoaika on saatu, kuten leikkaus.
Siinä mielessä jatkoaika on vaikea määrittää, kun elämän pituutta ei kukaan tiedä.
Sitäkin miettii, että olisko sellainen ihminen vielä elossa, jos esim. syöpä todettaisiin riittävän ajoissa ja saataisiin hoidettua.
Uskon, että jokaiselle on elinpäivät määrätty, kun osa ihmisistä kuolee omassa kodissa sohvalla istuessa tai sängyssä, paikassa, jossa on kaikkein turvallisinta olla, eikä esim. tien päällä vilkkaassa liikenteessä, jossa on huomattavasti suurempi todennäköisyys kuolla.
Uskon että Jumala on määrännyt jokaiselle maksimimääräajan, jonka yli ei voi sitten mennä (no en tiedä siitä jatkoajasta, voisiko sitä vaikka rukouksin ylittää). Kuitenkin epäterveellisillä elämäntavoilla, varomattomuudella tai sitten vaikka itsemurhan kautta se maksimimäärä jää täyttymättä ja ihminen kuolee ennen aikaansa.
Höpö höpö. Kuollessasi lakkaat olemasta eivätkä rakkaasi odota missään koska heitä ei ole enää olemassakaan.