Eteläisessä Saksassa ja Ranskassa on kärsitty viime viikkoina todella rajuista tulvista. Uutiskuvissa on nähty mudan ja veden sekaan vajonneita autoja. Saksalainen autojärjestö ADAC varoittaa autoilijoita tulvan vahingoittamista autoista. Saksalaiselle se tarkoittaa useimmiten sitä, että auto ei pidä ottaa käyttöön ilman perusteellista tarkistusta.
Suomalaisille se tarkoittaa sitä, että tulvavahingon kärsineitä autoja tarjotaan myyntiin. Saksalaisen autonomistajan ja suomalaisen tuontiautoa metsästävän kannalta tilanne on sama: tulvavesi on voinut vahingoittaa autoa pysyvästi, vaikka joskus päällisin puolin näkymättömästi. Auton pintapuolinen kuivaus ei auta auton sähköjärjestelmien vaurioihin.
ADACin sivuilla muistutetaan, että tulvavesien seassa on yleensä runsaasti hiekkaa ja multaa. Joskus jätevedet tai jopa Massat veden tulvimisen yleensä lomassa hiekkaa ja mutaa ja joskus jätevesiä tai lämmitysöljyjä. Meren lähistöllä taas on suolaa.
Autot on suojattu roiskevedeltä, mutta ei veteen upottamiselta. ADACin asiantuntijat ovat määritelleet tulvan riskit autolle karkeasti sen mukaan, miten syvällä vedessä auto maannut. Samaa kaavaa toimii tietysti myös Suomessa.
Keski-Euroopan mutavyöryihin meillä ei ole aivan päästy, mutta pienimuotoisia tulvia on Suomessakin ajoittain.
NYT MUTA-AUTOJA SUOMEEN
MUTA-OPEL
2
196
Vastaukset 2
- lättähatut
Baijerin kahteen kertaan uitetut, homeiset braatwurstit, kelpaa suomeen!
- järkeä.komissaario
Ilmainen tulvan alle jäänyt uusi hieno kallis auto; olkoon ilmainen mutta mitä maksaa tuonti Suomeen.
Vähän sama, kuin kuulin USA:n Suomesta mahdollisen hävittäjäkaupan ostavan vastaostoina maitotuotteita, jugurttia, maitorhaka..............heh
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561722Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241352- 991042
- 87773
- 44765
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20579- 28571
- 31513
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55493Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443