Autoveromuutos 1.1.2017:Leasing-auto esim Saksasta

Autofreak

En löytänyt keskustelua tästä aiheesta, joten aloitan uuden threadin.

1.1.2017 astuu voimaan autoverolain muutos, ns ”leasing direktiivi”. Lakiasiainvaliokunta on lakimuutoksen jo hyväksynyt, joten se menee eduskunnassa lähes varmasti läpi. Muutos mahdollistaa auton tuomisen ulkomailta Suomeen ja sen rekisteröimisen maksamatta täyttä autoveroa. Autoveroa maksetaan siis ainoastaan siltä ajalta, jonka auto on käytössä Suomessa. Tämä mahdollisuus on ainoastaan firmoilla, eli yksityishenkilö ei voi toimia asiassa ilman firmaa.
Huomautan tässä vaiheessa, että muutoksella on positiivista vaikutusta lähinnä hyvätuloisten auto-ongelmiin, eikä Skoda Octavia-kansa hyötyne direktiivistä millään tavoin. Vasta kalliimman hintaluokan autoissa vaikutusta rupeaa olemaan ja ennustan tämän mullistavan ns. ”ökyautojen” kaupan Suomessa perusteellisesti – näin kävi myös Tanskassa, jossa direktiivi implementoitiin jo kauan sitten.

Näin yksityishenkilö voi hyödyntää lakimuutosta (tämän ei ole tarkoitus olla tarkka ohje, vaan hahmotelma siitä miten yksityishenkilö voi minimoida kassatarpeen, maksaa päiväkohtaista veroa ja ajaa merkittävästi kassaansa nähden kalliimmalla autolla):

1. Perusta yhtiö (Oy, tmi tai OSK) ja palkkaa sille tilitoimisto, jos et itse hallitse kirjanpitoa

2. Pääomita yhtiötä auton hinnan verran (plus mahdolliset kulut)

3. Etsi Saksasta, Ruotsista tai esim Virosta auto, jossa vielä alv vähennettävissä (tyypillisesti yritykselle myyty auto – kun yksityinen ostaa auton alv sulautuu hintaan peruuttamattomasti)

4. Sovi mahdollisesti jo tässä vaiheessa myyjän kanssa mahdollisuudesta ostaa auto takaisin leasing-ajan jälkeen

5. Tee kaupat yrityksen nimiin ja tuo auto Suomeen

6. Määritä autolle EVL-poistoksi 25%, näin yritys ei tee verotettavaa tulosta

7. Solmi itsesi ja omistamasi yrityksen välillä leasing-sopimus autosta esim 2 vuodeksi. Määritä joku sopiva leasing-hinta, joka perusteltavissa mahdollisesti verottajalle, mikäli sieltä kyseltäisiin tuloslaskelman lukujen perään

8. Rekisteröi auto ja ilmoita autoverotettavaksi tullille – hae vientipalautusta Tullin ohjeiden mukaan

9. Aja autolla sopimuskausi ja nauti. Osta itse vakuutukset (hyödynnä bonuksiasi) ja hoida huollot. Vaihtoehtoisesti firmasi voi hoitaa huollot, jolloin saat vähennettyä kulujen alvit.

10. Kun sopimuskausi on ohi, vie auto maasta samaa reittiä, kun toit sen ja poista se Suomen rekisteristä

11. Tässä vaiheessa Tulli laskee vientipalautuksen toteuman ja saat joko hieman lisää maksettavaa tai palautusta – vaihtelu ei ole merkittävää, sillä laskenta noudattaa samoja kaavoja, kuin normaali tuontiauton verotus

12. Hae uusi auto ja toista prosessi (auto on vielä alv-vähennyskelpoinen myydessäsi sen takas esim Saksaan tms. sillä alv ei ole sulautunut, näin ollen se on helpompi myydä liikkeeseen)

Tällä järjestelyllä pystyy optimoimaan verovaikutuksen siten, että vaikutus tarvittavaan rahamäärään on hyvin olennainen. Otetaan esimerkkinä Suomessa kallis BMW M4. Kyseinen auto maksaa Suomessa n. 120k€ riippuen varusteista. Saksassa auton saa ilman alvia ostettua ~54k€:llä. Autoveron määrä yhtälössä on n. 45k€, loput katetta ja Suomen käsittämättömän ja vääristyneen automarkkinan mukanaan tuomaa suomilisää. Eli tällä järjestelyllä pääsee kiinni melkoiseen ajopeliin huomattavasti pienemmällä (yli puolet pienemmällä) pääomatarpeella. Huomionarvoista on myös se, että auton arvonaleneminen on absoluuttisesti pienempää, koska siinä ei ole kiinni 100k€, joka täysautoverollisessa autossa olisi.

Haastattelujeni perusteella useat leasing-yhtiöt suunnittelevat lakimuutoksen seurauksena kuluttajille suunnattuja vastaavia palveluita, joten tämä tulee väistämättä muuttamaan markkinoita etenkin kalliimmassa hintaluokassa. Tällaisten yhtiöiden kautta homman hoitaminen on toki helppoa, mutta itse tekemällä saa allensa hienon auton paljon pienemmillä kustannuksilla.

Päätän tämän kirjoituksen jälleen huomauttamalla, että tämä kirjoitus ei ole suunnattu tuulipukukansalle, joka pelaa kaiken varman päälle ja pitää toyota avensista hyvänä valintana ja joka oletettavasti pahoittaa mielensä tästäkin kirjoituksesta ja komentoi sitä kaikesta huolimatta. Tämän tyyppinen ratkaisu sopii firman pyörittämisestä jotain ymmärtävälle ja hyvän rahatilanteen omaavalle, joka ei halua sitoa autoon turhaa pääomaa, vaan sijoittaa mieluummin järjestelyn kautta vapautuvan pääoman järkevämmin. Tämä on askel oikeaan suuntaan autoverotuksen yhtenäistämisessä EU:n muiden valtioiden kanssa. Tosin tämän lakimuutoksen voimaan astumisesta ei voida kiittää omaa hallitustamme, vaan tämäkin järkeistys on tehty Suomen kättä pakottaen vääntämällä EU:n toimesta.

Seuraan threadia jonkin aikaa, jos jollaijn kysymyksiä.

T:Autofreak

6

2741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjät-ry

      Liian kaukana, Viro lähellä!

    • bytbil.ok.näin.on

      Luettuani "autofreak" henkilön näkemyksen kyseessä on autojen, noin 50 000- 500 000E olevien autojen verotuskohteluun liittyvät asiat.

      Ruotsista yksityishenkilön, myös yrityksen, voi helposti tutkia käytettyjen autojen ostoa kohtuullisilla kuluilla, esimerkikisi http://www.bytbil.com/

      Yritystoiminnassa autoihin, jotka eivät olellisesti vaikuta tulon muodostamiseen, esimerkiksi yritysostot erikoisautoihin, urheiluautoihin, vanhoihin erikoisautoihin ja sen kaltaisiin, tuovat riskiä siihen todelliseen yrittämiseen.

      Ruotsin auton osto, hakeminen ja kokemuksesta autoliikkeiden kohtelu on ok, lyhyt matka ja tieto, että Ruotsissa myydään noin 300 000 uutta autoa vuodessa kertonee melkoisesta valikoimasta, myös pakettiautot muut autot.

      Kolme autoa 2000-luvulla yksityiskäyttöön, on toiminut 10 poits.

    • TuuliPukuMies

      Huh Huh! Koko kirjoitus huokuu sairasta asennetta ja narsismia. Toivottavasti kirjoittaja kyllästyy liikkumaan ökyautollaan tuulipukukansan joukossa ja muuttaa pysyvästi Floridaan tai jonnekin kauas, kauas pois. En halua vahingossakaan törmätä tyyppiin!

    • Autokoirana

      Valaisetko hieman tätä ALV sulamista ? En ole juristi, niin tuo meni hieman ohi.

    • Agh_OlenPuhunut

      Onpa avaajalla, rehvastelevalla jäykkäniska virtuaali-menestyjällä, pienet maailmakuvat tehdessään aiheesta elämää suurempaa, unohtamatta henkilökohtaista, pienisieluista ja myötähäpeää aikaansaavaa surgastista pätemisviettiä. Oikein s24:n foorumilla, upeaa, oi miten tasokasta ;-)

      Autot ovat vain työkaluja ja ruostuvaa arvoaan menettävää rautaa ja vain yksi yrityksen budjetointiin liittyvä yksityiskohta.

      Tuotakoon vielä seuraava elementti esille. Vain henkisillä tosi-surkimuksilla on viettiä koettaa päteä autojen välityksellä.

      Sen sijaan terveen egon omaavat aidot miehet ja naiset yksinkertaisesti vain nauttivat mukavista raudoista työkaluina tai privaatissa ilman hekisen ego-ongelmiasen kakarakerhon pätemisviettiä.

      Agh, olen puhunut! Eko-ongelmaiset pikku-pätijä-surkimukset kyykkyyn!

      ;-)

      • Seppo1967

        Vain tyhmä suostuu maksamaan pyydettyä hintaa. Sinunlaisista ihmisistä aloittaja jo varoittelikin. Älä vaan ikinä muuta vaikka koko muu maailma siine sivussa muuttuisikin. Aina voit ostaa villapaidan ja soutuveneen ja ryhtyä Linkolaksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe