soviteltu päivärahan saaminen sairaana

jos tekee osa-aika työtä puoli päivää ja toisen puolen päivästä saa soviteltua päivärahaa ja jää sairaslomalle niin maksetaanko silti normaalisti soviteltu päiväraha?
1243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eli maksaako työnantaja sinulle sairasajalta palkkaa vastaavin osin kuin jos olisit ollut töissä? Jos maksaa, jatkuu sovitellun päivärahan maksatus kuten ennenkin. Jos työnantaja ei maksa palkkaa ja sairasaika kestää yli kelan sv-omavastuun siirryt omavastuuajan jälkeen sairaspäivärahalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osa-aika työntekijä kirjoitti:

jos tekee osa-aika työtä puoli päivää ja toisen puolen päivästä saa soviteltua päivärahaa ja jää sairaslomalle niin maksetaanko silti normaalisti soviteltu päiväraha?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu