Miksi naiset hylkäävät miehen, jota rakastavat

Koska niin useasti kommentoimme suomen roskalehtien käännöksiä "roskajutuista", niin miksemme samalla olisi joskus askeleen edellä:

Mies, joka ei ollut siellä:
http://www.huffingtonpost.com/yourtango/why-women-really-leave-men-they-love_b_10281336.html?utm_hp_ref=divorce&ir=Divorce

Miehet jätetään koska mies tekee kiinnostavia asioita?: "He’s working, golfing, gaming, watching TV, fishing ... " Kannattaisko naiset alun alkaen valita sellainen mies jolla olisii aikaa ja kiinnostusta olla läsnä teidän elämässänne? No, ei tietenkään.

Mutta päteekö tuo edes Suomessa? Jättääkö amerikkalaisvaimo miehen, johon suomalainen ei olisi ikinä edes langennut? Onko suomalaisnaisilla eri syyt erota?

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • " Kannattaisko naiset alun alkaen valita sellainen mies jolla olisii aikaa ja kiinnostusta olla läsnä teidän elämässänne? "

      Absolutely. Monesti taitaa vaan käydä niin, että se alkuhuuma kun katoaa ja arki astuu kuvaan mukaan, aletaan kiinnostua enemmän omasta ajasta ja omista tekemisistä. Ihan normaalia haluta tehdä omiakin juttuja. Mutta jos ne alkavat olla pakokeino päästä kauemmas, niin helpostihan se lopulta menee siihen että kumppani kokee jäävänsä liikaa yksinään, eikä suhde anna tarpeeksi. Senkin vaitoaa, jos toinen pakenee, eikä viihdy yhdessä.

      Varmaan aika usein erotaan syystä, että koetaan jääneen yksin suhteessa, Suomessakin siis. Ettei toisella ole aikaa ja/tai rehellisemmin mielenkiintoa olla yhdessä. Kaikki muu vetää perässään, mutta kumppani jää hännille.

      (ei hymiötä hymiö)

    • eimullamuuta

      Suomi naiset jättää miehen jolla on aikaa naiselleen. Mies on siis tylsä, ei ryyppää eikä rällää kylillä eikä kalasta niin nainen jättää.

    • leena.miesten.ilo

      olen leena 46v siksi koska sen jälkeen en voi olla tinderissä tai voin ja olisinkin mutta menee vaikeaksi joku näkee aina tai mies tulisi kotiin silloin kun nussisin tinder tuttavuuden kanssa ja minulla on paljon ystäviä miesystäviä ei yhtään naisystävää ja niitä en jätä naisystävät voisin jättää mutta vaivalla ja ajan kanssa hankittuja tosi ystäviä en jätä me kaikki ollaan tinderissä en koskaan ala seurustelemaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10822
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6186
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5507
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5366
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      69
      4326
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      115
      4246
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3791
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3466
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      77
      3061
    Aihe