Sähkösopimuskauppiaan hämääminen

Eräällä reittini varteen liisteröityneellä henkilöllä oli "ihan vain hiukan asiaa".
Fortumin kyltit takana ja sähkösopimustahan siellä kaupattiin.
Ilmoitin etten käytä sähköä.
Toimi hyvin ja kommentti oli vain että "jaa".

5

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä en ymmärrä sitten alkuunkaan tuollaista suhtautumista sähkökauppiaisiin. (Johtuneekohan siitä että olen itse sähkönmyyjä).

      Sähkönmyyjähän tarjoaa sinulle vain mahdollista alennusta tuotteesta jota ostat jokatapauksessa niin miksi et sitten halvemmalla. Kannataisi sähkönmyyjää ainakin kuunnella ja vertailla hänen kanssaan tuleeko uusi sopimus halvemmaksi kuin nykyinen.
      Paitsi ehkä siinä tapauksessa, jos on vaikka joku periaate, että ostaa vain tuulivoimaa minkä ymmärrän hyvin.

      Ihmiset ovat kyllä valmiita maksamaan sähkön kautta huomattavasti ylimääräistä ihan uskomattomista syistä, kuten vaikka siitä, että sähkönsiirto ja käyttösähkö laskutetaan samalla laskulla. Pelkästään tästä syystä joku voi pysyä paikallisen sähköyhtiön asiakkaana vaikka voisi saada tarjoamallani sopimuksella 500 euron vuosisäästön...musta tällainen on uskomatonta, mulla oli kerran tällainen asiakas koukutettavana. Ei auttanut vaikka yritin selittää, että vuosisäästö on oikeasti 500 euroa. Se on vaan maallista tuumasi isäntämies minulle ja löi luurin korvaan.

      • Ehdottomasti kieltäydyn kaikenlaisista markkinointiyrityksistä ja hyväksyn ainoastaan lehdistön ja postin välityksellä tapahtuvan minulle suunnatun mainonna.
        Lisäksi nuo hihasta nykijät ovat yleensä pahasti riistettyä työvoimaa ja eräänkin sähkönvälitysfirman entiset työntekijät ovat jääneet kokonaan ilman heille kuuluvia rahoja (oli aikanaan lehdissä). Yleensäkin provisiopalkkaiset työntekijät jäävät huomattavasti heikommille tuloille kuin mitä töitä tarjotessa on lähes sitovasti luvattu. En siis tue tuon tyyppistä markkinointia harjoittavien firmojen bisnestä.

        Ihan kiusallani kuitenkin jäin tässä keväällä erään puhelinliittymäkauppiaan juttusille ja tuloksena oli, että tulimme yhdessä siihen tulokseen, ettei minun kannata vaihtaa nykyistä aikaveloitteista muinaisliittymääni mihinkään, eikä varsinkaan sellaiseen mitä hänellä olisi ollut myynnissä.

        Puhelinmyynti on minulle ihan turhaa, eivätkä ne yleensä edes soittele minulle.
        (muutaman vuoden välein tulee pari testiyritystä, mutta laittavat sitten numeroni taas listoilta syrjään)

        Enkä myöskään huoli kaupoissa korkeakorkoisten ja hyvin puunattujen makkaransiivuntyrkytyskonsulenttien näytehaarukallisia.

        Ja samoin käy myös vastaan tuleville satunnaisen tilapäisihmissuhteen tarjoajille.


    • Itsehän suunnittelen korvaavani halvempaa mallia kun rahaa tulee itseselviytymisen uhalla, aion käyttää ihan aurinkopaneeleita . Ongelmana on vain se että kysynnän ja tarjonnan mukaan ne nostaa aina joka vuosi taksaa. Joten kilpauttaminen taas kannattaa jos on edullisempi vaihtoehto saatavilla

    • Meil o niit aurinkokennoi.
      Puhelinmyyjien kaa juoruun niit näit & ku he sanoo Lähetän tilausvahvistuksen sähköpostiinne. Juoruun ettet stikkaa, ku e haluu lehtiänne.
      Mikäli lehti kiinnostavalt tuntuu, käyn selaamas kaupast.

      • Anonyymi

        Elämä on suurin piirtein aina huijausta, ainakin taloudellisessa mielessä.
        Esimerkiksi huijaamisesta käy opr finance oy, joka rikkoo suurin piirtein kaikkia lakeja , ilman seuraamuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3797
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3039
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2834
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2572
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2403
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1818
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1175
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1119
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1070
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      76
      1050
    Aihe