Vai onko kyseessä sisäpiiri, joka hyödyntää muita ja jakaa voitot keskenään.
pääseekö juutalaiseksi kuka tahansa
voisinkoollajuutalainen
18151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei pääse ja pääsee.Se riippuu juutalaisuuden suuntauksesta , maasta ja pyrkijän persoonallisuudesta.
Myös pyrkijän kansallisuudella ja etnisellä taustalla on merkitystä.Esim.jonkin verran juutalaistaustaa omaavat pääsevät helpommin ja juutalaisten kanssa naimisissa olevat.
Reformijuutalaisuus hyväksynee helpoimmin käännynnäiset, toisaalta Suomessa ei seurakuntaa ole vaan lähin löytynee Ruotsista. Ortodoksit eivät hyväksy reformikäännynnäisiä juutalaisiksi, mutta väliäkö tuolla, reformit taas hyväksyvät kaikki juutalaiset juutalaisiksi. Jos siis on kiinnostunut liittymään johonkin taikauskoon pohjautuvaan uskomusjärjestelmään.
Reformijuutalaisuus ei myöskään vaadi ympärileikkausta, vaikka siihen ilmeisesti kannustetaan. Yleisesti voi sanoa, että taitaa olla järkevin juutalaisuuden muoto, joka ei koeta paeta tieteen löytämiä ja todistamia asioita vanhoillisuuteen.
TV:ssä, ei kovin kauan sitten, näytettiin erästä amerikanirlantilaista jolla ei ollut ollut minkäänlaisia perhe tai sukulaisuussuhteita juutalaisuuteen, nimikin joku Brian tms., ja oli noin vain ruvennut ortodoksijuutalaiseksi.
Nimi oli vaan pitänyt vaihtaa.
Ai jaa, oliko se tämä kaveri
https://www.youtube.com/watch?v=SYkbqzWVHZI
Ei. Se TV-ohjelman "Brian" taisi istua bussissa sellainen musta lierihattu päässä, punainen tukka ja parta oli.
Olisi kiintoisaa tietää mitä ohjelmasta/henkilöstä oli kyse, koska yleensä juutalaiset mainostavat juutalaiseksi ryhtymisen vievän aikaa noin vuoden opintoineen, jotka eivät ole edes ilmaisia.
Kääntykää pois pahoista teoista, se on juutalaisuutta.
Ne pahat teotko?
Mä melkein tiesin, että joku käsittää tuon väärin, mutta syy on ihan minun, se oli huonosti ilmaistu. Olen pahoillani.
Sanojen kanssa kanattaakin olla tarkka.
Kyllä pääsee jos sitä sitä uskonnollisista syistä haluaa. Mitä voittoja mahdetaan jakaa,kristinusko niitä jakaa, tosin vasta kuoleman jälkeen ja vain omilleen. Juutalaisuus ei tuo etuja vaan lisää velvollisuuksia.
Eiks juutalaisuus tuo aika komeen bisnesverkoston?
Voi joillekin tuoda jos sitä etsi , tiede -ja taideverkostot on kyllä laajempia mutta lahjakkaat kyllä löytävät tai luovat omat verkostonsa ilman että vaihtavat uskontoa . Yritteliäisyys ja lahjakkuus eivät tunne uskonto- tai kansallisuusrajoja.
Pääsee, heppi pölkylle ja pätkä pois.
Ei nyt ihankuka tahansa vaan rabbit tutkiskelevat ihmisen kyvykkyyttä ja todellista syytä kääntymykseen.
Myös juutalaisuus vaatii aika paljon jo siinä , että täytyy sitoutua ruokasääntöihin,sapatinviettoon ,hyväntekeväisyyteen ja lahjoituksiin seurakunnalle.
Kysy paremminkin JOUTUUKO juutalaiseksi.
Paavali opettaa roomalaiskirjeessä 2:28-29 sen, kuinka Isässä Jumalassa jokainen ihminen voi olla totuudellinen juutalainen ja vedestä ja Hengestä syntynyt Jeesukseen ja Pyhän Hengen armolahjan voimassa eläen, amen, halleluja!
Jumalan tahto Isänä on se, että kartamme eksyttäjiä, jotka itsekkyydestä toimivat tässä maailmassa ja uskonnollisuuden verhoon pukeutuneet. Hedelmistään heidät tunnemme kuten Jeesus Mestarina opettanut. Tiedäthän mitä on hapatus!