Palatako yhteen vai ei?

erossa

Olemme eronneet n. 4 kk sitten. Olemme olleet koko tämän ajan kuitenkin toisiimme yhteydessä ja nähneetkin. Tilanne on nyt se, että minulla on kovasti tunteita miestäni kohtaan. Samoin miehellä, kun olemme asiasta keskustelleet. Ongelma on kuitenkin se, että mies empii ja sanoo, että voimme palata yhteen vain jos raha-asiani järjestyy ja että jättäisin erään ystäväni kokonaan, joka on ollut hyvä ystäväni jo vuosia. Hän ei pidä siitä että olen häneen yhteydessä. Hän ei tunnu ikäänkuin näkevän, että parisuhde on kahden kauppa, vaan hän sanoo, mitä minun pitäisi tehdä jotta suhteemme toimisi. Onko väärin jos jätän yhteydenpidon ystävääni? En haluaisi sitä. Lisäksi mies ei pidä sisarestani ja sanoi, että hän ei haluaisi vierailla sisaremme luona. Mitä tekisitte, onko kokemusta tällaisista suhteista?

10

422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm___

      voit yksin vierailla sisarenluonna

    • hgghll

      älä jatka tollasta minä tein virheen ja annoin määrätä kaiken menetin parhaat ystäväni ja sukulaisiin yhteydet ja melkein lapsiini myös.

    • faktaa_kehiin_ensin

      Avaapa nyt ensin vähän miten mies nämä vaatimuksensa perustelee.

      Kerro suoraan, minkä takia mies ei halua sinun tapaavan sisartasi ja ystävääsi?
      Onko heillä alkoholi-tai huumeongelmia, tms. negatiivista?
      Mitä sinulla on sinun raha-asioissasi pielessä, etkö osaa käsitellä rahaa, olet velkaantunut ja tuhlaat holtittomasti, etkö käy töissä tms.?

      Itselleni jäi aloituksestasi sellainen kuva, että mies ei halua sinun siipeilevän hänen kukkarollaan, eikä halua elämäänsä muitakaan loisia (siskoasi, ystävääsi) sinun mukanasi.

      • Näin juuri. Kaipa miehellä pitää joku peruste olla miksi et saa tavata läheisiäsi.

        Hyvin ymmärrän, että rahankäytön pitää olla ok, jos parisuhteessa meinaa elää.


    • omaelämäkuntoon

      Pistäppä ensin oma elämäsi kuntoon: raha-asiat järjestykseen, etsi toisenlaisia ystäviä (veikkaan että ystäväsi on yhtä holtiton joissain asioissa kuin sinä koska samanlaiset ihmiset vetää toisiaan puoleensa), sukulaisiin sun ei pidä kenenkään takia välejäsi katkaista, se on kohtuuton vaatimus.
      Onko tosiaan näin, että vain sun on muututtava miehen mielestä? Hänessäkö ei ole mitään syytä eroon? Oletteko koskaan puhuneet, mikä johti eroon?
      Miehelläsi ei ole mitään velvollisuutta elättää sua, aikuista ihmistä. Mulle tulee samanlainen mielikuva aloituksest kuin faktaa_kehiin_ensin kirjoittaa.

    • Hei "erossa".

      Parisuhde perustuu siihen, että kumpikin on oma erillinen, itsenäinen yksilönsä, vaikka sitoudutaankin elämään liitossa/kumppanuudessa.
      Jokainen on myös itse vastuussa kaikista omista ihmissuhteistaan. Toinen osapuoli ei voi puolestasi päättää, ketkä ovat ystäviäsi tai miten hoidat ihmissuhteitaan.
      Minkälaisia ajatuksia mielessäsi liikkuu siitä, että antaisit oman valtasi omien ihmissuhteidesi suhteen kumppanillesi? Miksi niin tekisit? Olisiko se sinusta tervettä?
      Minkä merkityksen annat tälle mahdolliselle seurustelulle? Onko niin, että parisuhde on elämän ainoa tärkeä asia ja kaikki muu on sille alisteista, jopa oma itsenäisyytesi? Vai olisiko niin, että nyt voit huomata, ettet voi luovuttaa toiselle ihmiselle määräysvaltaa omien ystävyys- ja sisaruussuhteittesi tiimoilta.
      Mahdollinen kumppanisi hyväksyy sinut joko sellaisena kuin olet, tai ei hyväksy. Jos hän hylkääkin sinut jos ehdot eivät täyty, älä sinä hylkää itse itseäsi ja omia läheisiäsi.

      Mitä ajattelet tästä?

      Merja, diakoni

    • narsistejaovat

      Tuo on huono merkki, jos alkaa määräillä ketä saa tavata, usein tälläiset miehet ei kestä puolison lapsia tai lapsenlapsia.

    • Itsekkyyttä

      Kun eroat jälleen samasta henkilöstä,niin huomaat ,ettei sinulla ole enää edes entisiä tuttuja .Älä toista virhettäsi.

    • miinalii

      kenen kanssa olet liitossa? eikös hänen pitäisi olla ykkös sijalla? sisaret ja muut tulevat vasta perässä. Miksi et mene töihin? sieltä sitä rahaa saa! toisen kukkarolla ei eletä. nykyään ollaan tosi tosi itsekeskeisiä ja erotaan helposti ilman syytä!! Vapaan kasvatuksen tulosta . Se näkyy nyt . ero ja ero ja ero . miksi kaikki pitää tuhota! Lapsiparat mitä vanhempia heillä on tänäpäivänä. Elämä on arkea eikä jokapäiväistä onnea!

    • Ristiriitainenon

      Suahan se haukkui kylän kovimmaksi hutsuksi ,siis se mies ,joten mitenköhän arvostaa pidemmän päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe