Kaasuauto uhka vai mahdollisuus?

Kaasujalka77

Olen jo jonkin aikaa miettinyt kaasuauton hankintaa, mutta en ole oikein mistään saanut tietoa käytännön kokemuksista. Nyt kiinnostus taas heräsi pintaan, kun törmäsin kaasuyhtiö Gasumin kampanjaan. Hyvää perustietoutta kampanjan sivustolta ( http://ajakaasulla.fi/ ) löytyikin, mutta kaipaisin ihan käytännön kokemuksia kaasuautoilusta. Onko auto toiminut hyvin kovissa talvipakkasissa? Miten huollot? Minkälaista säästöä esim kaasuauto vs diesel?

21

13356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaasujalka77

      ...ja miten käyttövoimavero?

      • Komisario_palmu

        Mitäpä tuota pähkäilet, ostat Ruotsista valmiiksi konvertoidun auto ja alat ajella. Siinä ne kokemukset kertyy ja voi kertoa meillekin


      • Ihmemaanliisa

        Miksi täytyisi Ruotsista lähteä ostamaan? Jos uutta autoa on ostamassa niin ihan Suomesta kaasuauton voi saada jopa halvemmalla kuin bensa-auton verotuksen ansiosta.


      • Äkkipoika

        Tietämättömänä aattelin että siellä niitä on paljon käytettyinä.
        Mutta Suomestakin niitä löytyy vaihtoautomarkkinoilta suunnilleen yhtäpaljon kuin sähköautojakin.


    • Cng

      Toiminut on ja hyvin. Talvi on kaasuautoilijan parasta aikaa. Lämpiää nopeammin kun bensalla. Huollot ei mikään ongelma, mutta pitää tietysti tehdä.

      • Biolan

        Toimiiko normaali kaasuauto myös biokaasulla?


      • sivu-ajanut

        Ainakin Helsingin Tattarisuon kaasuasemalla myydään molempia autoihin joten luulisi käyvä. Bio kalliimpaa hieman, miten lie energia tehokkuuden kanssa.


      • Miten_mielenkiintoista

        Miten tiheä kaasunjakeluverkosto on?
        Kun ei ole kaasuautoa en ole pannut merkille yhtään kaasun jakeluasemaa.
        Miten pitkälle yhdellä tankkauksella pääsee?
        Ja kuinka suuret polttoainekulut ovat?

        Trukithan toimivat kaasulla, mutta niissä käytetään kossua eli pullokaasua.


      • bioneeri
        Miten_mielenkiintoista kirjoitti:

        Miten tiheä kaasunjakeluverkosto on?
        Kun ei ole kaasuautoa en ole pannut merkille yhtään kaasun jakeluasemaa.
        Miten pitkälle yhdellä tankkauksella pääsee?
        Ja kuinka suuret polttoainekulut ovat?

        Trukithan toimivat kaasulla, mutta niissä käytetään kossua eli pullokaasua.

        Ap jo tämän linkin jakoikin, mutta siis täältä löytyy vastaus noihin kysymyksiisi http://ajakaasulla.fi/


      • Kotipolttoista

        Ruotsissa on räjähtänyt tankatessa kaasu sellainen.
        Entäs kun niitä on tankilla parikymmentä ja yksi jysähtää ja muut perässä.
        Häviääkö koko tienoo kartalta. Kuskit on ainakin aika avuttoman näköisiä
        kun pitää jatkaa apostolin kyydillä.
        Pitäisi olla räjähtämätöntä kaasua.
        Olisiko tuomaskuonasta uuttamalla valmistettava auton kuivamuona mitään.


    • Umgas

      Asiasta kiinnostuneelle hintavertailu löytyy:

      http://gasum.fi/Kaasun-tankkausasemat/Liikennekaasun-hinta/

      Asemia ei ole Tampere Lappeenranta linjan pohjoispuolella kuin pari.

      Ajaminen on vain hiukan kalliimpaa kuin söhköautolla.

      Mutta Gasumhan on Venäläinen yhtiö jota Suomalaisten tulee boikotoida.

      • Umgas

        Piti sanomani Gasum ja Gasprom toimittavat pääosin venäläistä maakaasua, jota meidän tulee boikotoida.


      • bioneeri

    • ydinauto

      Miksei ole olemassa ydinenergialla käyviä autoja? Sellaisia, joissa sähkö- tai polttomoottorin sijaan olisi pieni ydinreaktori? Sellaisen "moottorin" hyötysuhde olisi todella suuri. Liikkuisivat vaivatta 100000 km/h

      • ARiba

        Jos se on ranskalainen valmistaminen kestää 15 vuotta


      • ElectricPhantom
        ARiba kirjoitti:

        Jos se on ranskalainen valmistaminen kestää 15 vuotta

        Kahvit paidalla ja maha kipeä nauramisesta! Kiitos!


    • ElectricPhantom

      Olen keskustellut maakaasuautojen omistajien kanssa paljonkin (sellaisten jotka ovat realisteja) ja näyttäisi siltä että maakaasuauto on käytössä vain vähän halvempi kuin bensa ja diesel peli. Kaasusysteemin hinta on otettava huomioon ja tankkausasemia on vähän.
      Jostain olin lukaisevinani että Suomessakin propaani saattaisi olla nykyään (tai kohta) normaalimpi verokohtelultaan joka panee kiinnostuksen siihen vahvaksi. Olisi turvallisempi kuin maakaasu järjettömine säiliöpaineineen ja tankki voi olla paljon pienempi. Propaani on Euroopan yleisin vaihtoehtopolttoaine ja noita autoja on tehnyt moni iso autonvalmistaja monia kymmeniä vuosia. Tällä hetkellä lähin tankkausasema on kait Tallinnassa mikä on harmi. Sähköauto on edelleenkin ihan ylivoimainen edullisuudeltaan kaikkiin muihin nähden ja huonoimmillaankin ero on yli kaksinkertainen.

      • Klaus_Staplerfahrer

        Eikös ne trukit toimi juuri nestekaasulla.
        Monissa on vielä Toyota moottoritkin.


      • ElectricPhantom
        Klaus_Staplerfahrer kirjoitti:

        Eikös ne trukit toimi juuri nestekaasulla.
        Monissa on vielä Toyota moottoritkin.

        Jees, trukeillakin on ajettu kait yli 50 vuotta nestekaasulla eli propaanilla. Ainoa huono puoli on että sen höyrystymispiste on noin -30C eli kunnollisemmilla pakkasilla vaati jonkun verran pullon lämmittämistä joka on kuitenkin helppoa.
        Heh, hauska nimi tuo Staplerfahrer...


    • PropaaniEikannata

      Propaani on öljynjalostamojen sivutuote, jota syntyy tarpeeseen nähden ylimäärin niissä maissa joissa on paljon öljynjalostamoja suhteessa oman maan bensan, dieselin, lentopetrolin ja polttoöljyn tarpeeseen. Esim. Italia ja Hollanti. Siellä propaani tungetaan paikallisille markkinoille vaikka halvalla.

      Suomessa propaania syntyy vähemmän kuin sitä kulutetaan pullomyyntinä ja teollisuudelle suoraan myytynä. Jos Suomessa alettaisiin käyttämään propaania autoissa, se propaani olisi tuotava muualta laivoilla, rakennettava tukkuvarastot, hommattava säiliörekat sekä rakennettava säiliöt ja pistoolijakelu huoltoasemille. Ei kannata. Jos kannattaisi, niin kaasu- tai öljy-yhtiöt olisivat tehneet sen hyppien keikkuen.

      Trukeissa propaania on käytetty pienten pakokaasupäästöjen takia iät ja ajat kun niillä ajetaan sisätiloissa. Bensa-autot katalysaattorin kanssa ovat päästöiltään yhtä matalia kuin propaaniautot joten pakokaasumielessä propaanista ei ole etua.

      Sähkön edullisuus perustuu myös minimaaliseen verotukseen. Bensalla ja dieselillä ajo olisi myös halpaa ellei valtio keräisi niistä isoa veroa (bensassa veroa alv mukaanlukien noin 95 c/l ja dieselissä noin 75 c/l). Totuuden nimissä olisi hyvä jos 30 l tankkauksen bensakuitissa lukisi bensa 13,50 eur, polttoainevero 20 eur, alv 8 eur yhteensä 41,50 eur.

      Toinen kysymys: Miksi sähkön käyttöä talojen lämmitykseen vieroksutaan niin kovasti julkisen vallan toimesta? Sähköhän on helpoin ja siistein lämmitysenergia 100 % hyötysuhteella käyttöpaikalla, ja päästöt putsataan voimalaitoksissa ellei se ole vesi-, tuuli- tai ydinsähköä? Autoihin sitä vastoin akkusähköä halutaan tunkea kuin käärmettä pyssyyn. En ymmärrä, osaako joku selittää?

    • HybridAir

      Valitettavasti vielä ei edes ole keksitty aidosti ekologista vaihtoehtoa. HybridAir olisi kiinnostava vaihtoehto aidosti ekologista odotellessa, mutta valitettavasti sitä ei ole voitu teollistaa.

      Siksi iItseä saattaisi kiinnostaa seuraavaksi autoksi bensakoneinen josta tekisi FlexFuel version, mutta en vielä ole tietoinen sen kustannuksista, toimivuudesta ja mielekkyydestä, eduista ja / tai haitoista.

      Flexfuel: https://en.wikipedia.org/wiki/Flexible-fuel_vehicle

      Tokihan Brasilalassa se on jo pitkä perinne.

      "Brazil buys into flex-fuel cars ...They run on gas, ethanol or any combination"

      "They run on gasoline, alcohol or any combination of the two and now represent nearly 20 percent of the new cars sold in Brazil."

      "With alcohol — also called ethanol — cleaner and selling at half the price of gas in South America’s largest country, Brazilians who have bought 200,000 “flex-fuel” cars since their launch last year say deciding which fuel to use is a no-brainer."

      - http://www.nbcnews.com/id/5829046/ns/us_news-environment/t/brazil-buys-flex-fuel-cars/

      ***

      "VETYAUTOT - MUUTAMAN VALMISTAJAN PUUHASTELUA?
      15.6.2016"

      - http://www.autotalli.com/artikkeli/Vetyautot---Muutaman-Valmistajan-Puuhastelua

      "VETYAUTOLLA EUROOPAN HALKI - MATKA STARTTAA
      10.6.2016"

      - http://www.autotalli.com/artikkeli/Vetyautolla-Euroopan-Halki---Matka-Starttaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe