Individualistit haluavat toimia omien tavoitteidensa mukaisesti ja arvostavat riippumattomuutta ja kykyä luottaa omaan itseensä.
Päinvastoin kuin laumasielut, joiden tekemistä ohjaa usein kateus ja läheisriippuvaisuus. Harvoin he osaavat tehdä mitään ellei joku ole "ylhäältä käskenyt," tahi teolle saatu kollektiivista hyväksyntää. Tahi sitten että tekemistä motivoi melko kirjaimellisesti "Jumalaton kateus!"
Ay-toimittajat kirjoittavat päivittäin mitä sattuu. Mm. "syrjäytyneistä," ties mistä, mutta yksilön vahvuutta korostavien yrittäjien pitää seilata aika ajoin yksin: nähdä visiot ilman kalhitsevaa kuppikuntaisen yhteisön mielipidettä, jäykkää sosiaalista painetta jne, jne.
Yrittäjät eivät ole kuitenkaan epäyhteisöllisiä, ovat varsinkin hyvin perhe- ja sukukeskeisiä mutta taloustieteellisesti epäsosialisteja kylläkin. Yksilön voima on Suomessa kahlittu ja sosialisoitu.
Parhaimmillaan yrittäjien sielunelämää ohjaa hyvät arvot joiden kautte hedelmät löytävät tiensä myös lähimmäisten pöytään: ankara verotus, konkurssiin imeminen kuitenkin tekee pahan käänteisvaikutuksen vastuuntuntoisiin Suomalaisiin yrittäjiin.
YRITTÄJÄT OVAT INDIVIDUALISTEJA, HYVÄSSÄ MIELESSÄ
9876789
1
<50
Vastaukset
- kjhjklkjh
Suomessa ollaan liikaa kuin punertavat pavut punaisessa peltitölkissä. LIemessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077746
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1105997- 835177
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552977
- 582938
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056