RAKIT ROIKKUU YHÄ BERNERIN HAMEENHELMOISSA

SYYLLINENTIEDETÄÄN

Sipilä huomautti, että VTV ei mainitse lainkaan nimeltä ministeri Berneriä. Sipilä myös toisti Bernerin näkemykset siitä, että Finavian edellinen hallitus olisi tehnyt ristiriitaisia päätöksiä. Hän ei ole omistajana ohjannut mihinkään päätökseen, vaan kehottanut äärimmäiseen huolellisuuteen. Ja se on kyllä omistajan tehtävä. Omistajan on pitänyt puuttua (Finavian) toimintaan.
Sipilä ohitti kysymyksen siitä, miksi VTV kuitenkin moittii ministeriön ja Bernerin toimintaa, jos siinä ei kerta ole mitään moitittavaa.

89

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suo57mlaineN

      Niin jos VTV haukkuu edellisen hallituksen tekemisiä? Miten se liittyy Berneriin?

      Tosin en kaipaa Berneriä, väärä valinta.

      • Sielläse

        Merja Kyllösen haamu taustalla..


      • Voi sinua mistään mitään tietämätöntä kepulaista. Ei isoja organisaatioita johdeta kuin tukiaisissa rypevien maatalousSYÖTTILÄIDEN TAI ELÄTTIETANOIDEN taloutta.
        Luuletko, että ministeri valvoo joka ainoan tilisiirron tai tapahtuman mitä yrityksissä tai valtionlaitoksissa tapahtuu?
        Onko ihanaa olla noin tyhmä? Yrityksillä on toimiva johto ja siihen valitut johtajat ja heidän alaisensa hoitavat juoksevat asiat, sen tähden heidät on palkattu. Ja te typerät kepuänkyrät ja tolliskot luulette, että ministerit tarkastavat JOKAISEN LASKUN.
        Nämäkin vastoin nimenomaisia ohjeita tehdyt johdannaiskaupat paljastuivat kun tuli aika maksaa tappiot.
        Tappioiden paljastettua ja niiden syyn selvittyä alkoivat jatkotoimenpiteet.
        Onko tämä onko tämä vaikea ymmärtää? Ei edes Tolliskomaan paskanaama-akka, Anneli Jäätteenmäki, väittänyt katsoneensa päivittäin koko Valtintaloudessa liikkuneita tilitapahtumia, vaikka kova valehtelemaan onkin!
        Tänään oli radiossa parikin johtavassa asemassa olevaa henkilöä, jotka kertoivat ministeri Anne Bernerin sekaantuneen tähän asiaan ja estäneen syytteen nostamisen ja vahingonkorvauksien vaatimisen toimivalle johdolle.
        Ei teidän keputolleroiden tyhmyydellä ole ei reunaa, ei äärtä.


      • bigbrotherklubb

        Liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerillä (kesk) on paljon kytköksiä tilintarkastusyhteisö Deloitteen, kertoo Iltalehti.

        Berner omistaa Vallila Interiorin, jonka päävastuullisena tilintarkastajana on toiminut Joakim Rehn. Rehn toimii kaupparekisterin mukaan kaikkien Vallila-ryhmän yhtiöiden tilintarkastajana, mukaanlukien Bernereiden asunto-osakeyhtiö.

        Rehn toimii myös Bernerin Mathias-veljen kiinteistösijoitusyhtiö Berner Capitalin tilintarkastajana.


        Kaiken aikaa Rehn on myös työskennellyt Deloitten varatilintarkastajana.

        Anne Bernerin Deloitte-yhteyksiä on myös lisää, Iltalehti kertoo.

        Vallila Interiorin talous- ja hallintojohtaja Hanna Siegfried työskenteli Deloittessa 20 vuotta ennen siirtymistään Bernerin palkkalistoille vuonna 2007. Samoin Deloitten entinen toimitusjohtaja Teppo Rantanen toimii Lasten ja nuorten säätiön hallituksen puheenjohtajana sekä Berner hallituksen jäsenenä.

        Berner ei ole maininnut luottamustehtävästään sidonnaisuusilmoituksessaan, joka on päivätty kesäkuun 9. päivälle 2015.

        Aiheesta lisää
        21.6. 09:02
        Selvitys: Ministeriö puuttui Finavian toimintaan "epäasianmukaisella tavalla"
        21.6. 09:15
        Berner kiistää VTV:n väitteen: "Asiantuntijoilla ja ministeriöllä näyttää olevan erilainen käsitys"
        21.6. 00:45
        Ministeri Berner: "Finavian hallitus ei toiminut johdonmukaisesti"
        Bernerin johtama liikenne- ja viestintäministeriö sai tiistaina valtiontalouden tarkatsusvirastolta varoituksen Finavian johdannaisvastuiden selvittämisessä.

        VTT:n raportissa kristioidaan ministeriötä erityisesti luopumisesta tilintarkastusyhteisö Deloittea vastaan nostetusta vahingonkorvauskanteesta.


    • ainalisää

      Taas paljastuu Sipilän tyrimistä!

      • Einytsentään

        kyllä se oli Kyllönen silloin ministerinä kun sotkut tapahtui..


    • Medianmahti

      on valtava, muuttavat mustan valkoiseksi, vain toistamalla sitä päivästä toiseen..

    • Slerssi

      Tosi vastenmielistä paskaa pääministeri valkopesee oman puolueensa ministerin tekemiset vaikka Valtiontalouden tarkastusvirasto on siitä moittinut. On ihan samanlainen tilanne jos poliisi tutkisi ja tekisi ratkaisun itse tekmässään rikoksessa. Tai rattijuoppo ratkaisisi itse syyllistyikö hän rattijuopumukseen tai ei positiivisen verikokeen tuloksesta huolimatta. Aivan varmasti nämä niljaskaiset temput muistetaan seuraavissa vaaleissa.

      • Lääkäriin

        Hypokondriasta kärsivä henkilö hakeutuu pelkojensa vuoksi aina lääkäriin. Peloista kärsivän olisi tärkeää löytää itselleen omalääkäri, joka osaa suhtautua ymmärtävästi jatkuviin sairauden pelkoihin ja jonka luona voi käydä sopivin välein turvallisuutta antavissa tutkimuksissa. Lääkäreiden jatkuva vaihtaminen on usein omiaan pahentamaan pelkoja. Sairauksia pelkäävän kannattaa välttää internet-palstojen jatkuvaa seuraamista ja lehtien sairauksista kertovia artikkeleita. Oman pulssin, verenpaineen ja kehon jatkuvaa tutkimista tulee mahdollisuuksien mukaan välttää...


      • Suo67mlaineN

        Edelleenkin raportissa ei mainittu Berneriä.
        Edellisen hallituksen olisi pitänyt hoitaa asia.

        Edelleenkään ei kaipaa Berneriä.


      • Kukaaneipyytänyt

        VTV:ltä lausuntoa, haiskahtaa tilaustyöltä.


    • tunnustaamokat

      Johan tästä kohistiin ennen joulua?

    • huuhaapuolue

      "Sipilä huomautti, että VTV ei mainitse lainkaan nimeltä ministeri Berneriä."

      niin kepulaista, niin kepulaista kiemurtelua

      • Niiinkun

        koko juttu tapahtui kun Merja Kyllönen oli vastavana ministerinä, Berner nyt selvittää sotkua, pahvi..


      • Maalaiselättivalehtelee
        Niiinkun kirjoitti:

        koko juttu tapahtui kun Merja Kyllönen oli vastavana ministerinä, Berner nyt selvittää sotkua, pahvi..

        Äläs nyt maalaiselätti lässytä, ko. kepuministeri esti asian käsittelyn.


      • Mitentuo
        Maalaiselättivalehtelee kirjoitti:

        Äläs nyt maalaiselätti lässytä, ko. kepuministeri esti asian käsittelyn.

        "estäminen" tapahtui ?


      • 1918
        Maalaiselättivalehtelee kirjoitti:

        Äläs nyt maalaiselätti lässytä, ko. kepuministeri esti asian käsittelyn.

        Otapa puniikki rauhallisesti. Muistele isoisääsi.


      • Muidenmaat
        1918 kirjoitti:

        Otapa puniikki rauhallisesti. Muistele isoisääsi.

        Kato torpparin jälkeläinen inisee


      • Peräkammarinikkuna
        Mitentuo kirjoitti:

        "estäminen" tapahtui ?

        Lukisit joskus muutakin kuin SontaSiionia...

        "VTV:n raportissa ei suoraan mainita liikenne- ja viestintäministeri Anne Berneriä (kesk), mutta moitteet kohdistuvat ministeriön lisäksi häneen.

        Berner on aikaisemmin myöntänyt puuttuneensa suoraan Finavian toimintaan tappiollisten johdannaiskauppojen käsittelyssä.

        Aineiston perusteella on selvää, että omistaja (eli ministeriö) kielsi yhtiötä etenemästä kanneasiassa, ylijohtaja Männikkö kuvaili aamun tiedotustilaisuudessa.

        Hän ei kuitenkaan halunnut kommentoida tarkemmin ministeri Bernerin roolia.

        - Emme koskaan ota kantaa yksittäisten henkilöiden toimintaan.

        - Kyseessä on kaksi asiantuntijalausuntoa. Niiden mahdollinen julkistaminen on ministeriön asia, Männikkö totesi." -IL


      • Edelleen
        Peräkammarinikkuna kirjoitti:

        Lukisit joskus muutakin kuin SontaSiionia...

        "VTV:n raportissa ei suoraan mainita liikenne- ja viestintäministeri Anne Berneriä (kesk), mutta moitteet kohdistuvat ministeriön lisäksi häneen.

        Berner on aikaisemmin myöntänyt puuttuneensa suoraan Finavian toimintaan tappiollisten johdannaiskauppojen käsittelyssä.

        Aineiston perusteella on selvää, että omistaja (eli ministeriö) kielsi yhtiötä etenemästä kanneasiassa, ylijohtaja Männikkö kuvaili aamun tiedotustilaisuudessa.

        Hän ei kuitenkaan halunnut kommentoida tarkemmin ministeri Bernerin roolia.

        - Emme koskaan ota kantaa yksittäisten henkilöiden toimintaan.

        - Kyseessä on kaksi asiantuntijalausuntoa. Niiden mahdollinen julkistaminen on ministeriön asia, Männikkö totesi." -IL

        kysyn miten "estäminen" tapahtui, polkiko jalkaa ?


      • Tynnyristäkökommentoit
        Edelleen kirjoitti:

        kysyn miten "estäminen" tapahtui, polkiko jalkaa ?

        No kepuvenkula koska et näytä asiasta tietävän tuon taivaallista...

        "Vahingonkorvausasialla oli kiire, sillä kanneoikeus oli vanhenemassa vuoden 2015 lopussa. Finavian hallitus kuitenkin perui yllättäen joulukuun alussa kanteet ministeri Bernerin suorittaman "omistajaohjauksen" jälkeen.

        Tuolloin Finavian hallituksen puheenjohtaja Riitta Tiuraniemi syytti Berneriä hyvän hallinnon vastaisesta ja merkittävästä puuttumisesta Finavian toimintaan - ja protestina tälle Tiuraniemi erosi tehtävästään. Hän ei ole ainoa Finavian hallituksen jättänyt, joka on perustellut eroaan Bernerin toiminnalla."

        Eli rautalangasta: ministerin vaateen perusteella Finavian hallitus perui aiemmat vahingonkorvauskanteensa. Capito Tonto?


      • Mitentuo kirjoitti:

        "estäminen" tapahtui ?

        Siten että hän lopetti (kielsi) asian tutkimisen ja ei kutsunut kokoon korkeinta hallintoelintä, vaikka se on kokoon kutsuttavissa vaikka samana päivänä! Tämä, onko se vielä Hallintoneuvosto, vai Finavian hallitus, olisi päättänyt syytteiden nostamisesta ja mahdollisten vahingonkorvausten vaatimisesta. Nämä tappiot syntyivät nimenomaisten ohjeiden vastaisesta toiminnasta johdannaiskaupassa.
        Ministeri Anne Berner pelasti entisen toimivan johdon henkilöitä.
        Jokos selvisi!
        NÄIN TOIMII MAALAISLIITTO.
        Maalaisliitto ei unohda köyhän asiaa, tällä kertaa nämä KEPUKÖYHÄT OVAT VARSIN VARAKASTA SAKKIA.
        Huomautan vielä, että Juha Sipilä otti Anne Bernerin nimenomaan VERONKIERTOAMMATTILAISENA hallitukseensa. Hän piti tuoda Jorma Ollilan sadat hämärät miljoonat laillisesti Suomeen ja samalla olisi myös Juha Sipilän kymmenet miljoonat pimeää rahaa tullut lailliseksi. Ei siis seuraamuksia lain rikkomisesta ja vielä 10 vuoden syytesuoja muista talousrikoksista.
        Ei, ei köyhän asia unohdu kepurosvoilta!


      • SUOJELEMMEKEPUA
        Niiinkun kirjoitti:

        koko juttu tapahtui kun Merja Kyllönen oli vastavana ministerinä, Berner nyt selvittää sotkua, pahvi..

        SORI VAAN KOKO MUNAUS TEHTIIN JO VEHVILÄISEN AIKANA


      • Edelleen kirjoitti:

        kysyn miten "estäminen" tapahtui, polkiko jalkaa ?

        Elättietanako siellä?
        Etkö edes osaa lukea?
        Tiedätkö mistään mitään? Et vain tiedä, toistelet vain kepuänkyrä- ja tolliskototuuksia.
        Ole rauhassa mitätön elättietana, kyllä me punikit teidät elätämme, mutta ajattele, kun pääsette "ikuisen johtava maaliman rauhanvaltion" teidän isänmanne Neuvostoliiton kansojen kunniakaiseen joukkoon.
        Tuleeko elättietanoiden ja muiden maataloussyöttiläiden mieleen se, ettei teidän uuden Itsenäisyyspäivän ihanteet, RYSSÄT, elätä teitä kuten me?
        Itseänne te, paskiaiset, ette pysty itse elättämään.


    • Korrektia

      Kusipää Sipilä ja kusipää Berner.

      • Onneksinoissa

        laitoksissa tulee kymmeneltä hiljaisuus..


    • taaavcc

      Juttu haisee kovasti, tilaustyötäkö? Onko demarit asialla, tulee vaan mieleen,

    • Fyjfan

      Perneri on viimeinen akka maapallolla jonka mekossa riippuisin...uglygranny.

      • Eiköteillä

        sakkareikä jannuilla ole oma palsta.


      • tuo_oli
        Eiköteillä kirjoitti:

        sakkareikä jannuilla ole oma palsta.

        tosi paha : ))


      • mitäpämuutaluulit

        eikös tätä sakka-palstaa kutsuta juuri kepupalstaksi?

        sellaiset palstapuheet kuin on puolueen äänitorvelotkin


    • A-Celle

      Kyllähän Bernerin vastaus paljasti sen, mihin kalikka kalahti. Kun "ministriö" on puuttunut yhtiön asioihin hyvän hallintotavan vastaisesti ministeri Bernerin valtakaudella, niin väittääkö nyt joku kepuli, että ministeri Berner ei tiennyt mitä ministeriössä tehtiin. Missä hän oli kun näin keskeisiä päätöksiä tehtiin? "Suunnittelemasa" verojaan?

      • teräväthavainnoijat

        tynnyrissä on täytynyt elää jollei tuota ole jo aiemmin hahmottanut

        toisaalta himo- kepulithan tavaavat pelkästään SontaSiionia


    • Suo67mlaineN

      Demareilla on hankala paikka, kun rikoksiin ja alkoholismiin taipuva AA Rinne joudutaan potkimaan pihalle. He tietävät, että taustalla puukottava Kierolauma ei tilanneetta paranna.

    • työvoimapula
      • A-Celle

        Eli kaiken lisäksi Berner valehteli julkisesti eilen kun väitti, että ei ole puuttunut asiaan. Harvinaisen röyhkeää ja ylimielistä - mutta ei lainkaan yllättävää.


      • Edelleenkin
        A-Celle kirjoitti:

        Eli kaiken lisäksi Berner valehteli julkisesti eilen kun väitti, että ei ole puuttunut asiaan. Harvinaisen röyhkeää ja ylimielistä - mutta ei lainkaan yllättävää.

        kysyn, puuttui miten, polkiko jalkaa ?


      • ymmärrätkösedeslukemaasi
        Edelleenkin kirjoitti:

        kysyn, puuttui miten, polkiko jalkaa ?

        johan se on tuotta ketjussa sulle selitetty


      • Edelleenkin kirjoitti:

        kysyn, puuttui miten, polkiko jalkaa ?

        Onpa Elättietana taas oma itsensä! Käsittämättömän typerä vihan, kaunan ja kateuden täyttämä kepureppana.
        Lue ketju ja ota opiksesi.


    • lentäjänpoika2

      Tässä nyt syytellään Berneriä kaikesta pahasta. Mutta mikä se oli, kun "kunnossa olevalta" lentöyhtiöltä (Finnair) katosi yhtäkkiä 40 miljoonaa euroa? Miten niin isoa rahamäärää voi edes hukata?

      • lentäjänpoika2

        Palkat alas ja verot ylös.


    • Suo78mlaineN

      Finavia hallitus siis ei pystynyt tekemään oikeaa päätöstä ja syyttää omista töistään muita.

      En silti edelleenkään kaipaa Berneriä.

      • mukamassuomalainen

        suakaan ei kukaan kaipaa


      • Selväjuttu

        Tulee oikeusjuttu ilman muuta. Ei vasemistoliitolainenkaan voi noin vain haaskata kymmeniämiljoonia valtion omistamaa rahaa. Saattaa vihreäkin silloinen ministeri olla mukana ???


      • eielättietana
        Selväjuttu kirjoitti:

        Tulee oikeusjuttu ilman muuta. Ei vasemistoliitolainenkaan voi noin vain haaskata kymmeniämiljoonia valtion omistamaa rahaa. Saattaa vihreäkin silloinen ministeri olla mukana ???

        Niin, se on pikkusumma, kun -vertaamme sitä maatalousSYÖTTILÄIDEN ja varsinkin ELÄTTIETANOIDEN saamaan vuotuiseen 5000 miljoonan makuutukeen. Elättietanoilla ei ole pienintäkään tarkoitusta, ei ole ollut, ei ole nyt ja ei ole tulevaisuudessakaan tehdä mitään oman elätyksensä eteen, siis hyväksi.
        Tukiaisissa rypeminen ja ankara Venäjäkiima on ainoa asia mitä nämä mitättömät elätit tietävät.
        Nyt tukiaisissa rypevät elättietanat ovat AHDINGOSSA, 8 KUUKAUDEN LEVON JÄLKEEEN PITÄÄ TEJHDÄ JOTAIN.... ei kai entään työtä?


    • Sylttytehdas

      Eduskunnan tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan Eero Heinäluoman (sd) mukaan valiokunta ottaa raportin käsittelyyn jo keskiviikkona. Hänen mukaansa tapaus on hyvin erikoislaatuinen, eikä hän halua spekuloida mahdollisilla seurauksilla....

      • Suo94mlaineN

        Ilmankos. Kierolauma yrittää siirtää vastuu edelliseltä hallitukselta pois.


      • aivotautigeeni
        Suo94mlaineN kirjoitti:

        Ilmankos. Kierolauma yrittää siirtää vastuu edelliseltä hallitukselta pois.

        Olet kovin yksinkertainen jankkaaja.

        Yleensä yritysjohdon kyseenalaiset toimet paljastuvat jälkikäteen, näin Finavian tapauksessakin.
        Finavian uusi johto käynnisti vahingonkorvausprosessin jonka Berner, ilmeisimmin omatoimisesti, torppasi viime metreillä.

        Vaikka miten kepulaisittain vänkäisi niin ei ko. prosessin keskeytykselle löydy muuta yhteistä nimittäjää kuin Berner.
        Vaikka menettelyä arvosteleva VTV puhuukin perinteidensä mukaan koko ministeriöstä.


      • Nimittäjäkö
        aivotautigeeni kirjoitti:

        Olet kovin yksinkertainen jankkaaja.

        Yleensä yritysjohdon kyseenalaiset toimet paljastuvat jälkikäteen, näin Finavian tapauksessakin.
        Finavian uusi johto käynnisti vahingonkorvausprosessin jonka Berner, ilmeisimmin omatoimisesti, torppasi viime metreillä.

        Vaikka miten kepulaisittain vänkäisi niin ei ko. prosessin keskeytykselle löydy muuta yhteistä nimittäjää kuin Berner.
        Vaikka menettelyä arvosteleva VTV puhuukin perinteidensä mukaan koko ministeriöstä.

        Kukaan ei pyytänyt VTV tyylipisteitä Bernerin toiminnasta, antaa omaaloitteiseti ympäripyöreitä lausuntoja joita voidaan tulkita miten vaan, Heinäluoma jatkaa käsittelyä mutta lykkää sitä syksyy, päätoksellä saadaan Berner löysään hirteen, media kaivaa kaikki kahvittelut Bernerin vahinkoksi, ei ihme että salaliitoteorioita syntyy, VARSINKIN KUN BERNERILLÄ EI OLE OSAA EIKÄ ARPAA TEHTYIHIN PÄÄTÖKSIIN, SELVITTÄÄ AINOASTAAN MUIDEN SOTKUJA....


    • työvoimapula

      Bernerillä kesäloman ajan miettimisaikaa !!!!

      • kepulinviadolorosa

        Berner ja Tiilikainen, ei hyvää päivää!


    • sipionketku

      Kuunnelkaa ykkösaamusta Tiuraniemen haastattelu. Paitsi että Berner esti oikeusjutut, hän myös salasi 2 tutkimusta jossa suositeltiin kanteiden nostoa. Toivon todella ettei asia jää tähän, ei ministeri voi näin toimia. Jos pääministeri nämä faktat varmasti tuntien edelleen tukee Berneriä, on hänetkin erotettava.
      Jotkut syyttävät Kyllöstä, kun tapahtui hänen ministerikaudellaan. Eihän tästä Berner-käänteestä voi muita syyttää kuin Berneriä. Eihän se Kyllösen syy voi olla jos Berner estää kavereidensa oikeuteen joutumisen

      • Lopettakaaheti

        valehtelu, "esti" miten esti, polki jalkaa vai, muistakaa nyt että sotkujen aikaan oli Merja Kyllönen vastaavana ministerinä..


      • outohyypiö
        Lopettakaaheti kirjoitti:

        valehtelu, "esti" miten esti, polki jalkaa vai, muistakaa nyt että sotkujen aikaan oli Merja Kyllönen vastaavana ministerinä..

        mikäs jankkaaja täällä huutelee


      • Kyllönentiesi
        outohyypiö kirjoitti:

        mikäs jankkaaja täällä huutelee

        Viimeistään alkuvuodesta 2012 johdannaissopimuksista on tullut tietoiseksi myös omistaja eli Suomen valtio.
        "Suomen valtio on hyväksynyt yhtiön hallituksen johdannaisten osalta tekemät ratkaisut, jotka on nimenomaisesti esitetty vuoden 2011 toimintakertomuksessa ja joista tietoisena omistaja on varsinaisessa yhtiökokouksessa vahvistanut tilinpäätöksen ja myöntänyt hallitukselle vastuuvapauden", Deloitte & Touche kirjoittaa.....


      • Eielättietanoidenelätäm
        Lopettakaaheti kirjoitti:

        valehtelu, "esti" miten esti, polki jalkaa vai, muistakaa nyt että sotkujen aikaan oli Merja Kyllönen vastaavana ministerinä..

        Etkö ymmärrä oikeaa totuutta?
        Nopeasti Anne Berner oppi Maalaisliitto/Keskustapuolueen/Suomen keskustan alkiolaiset opit. Ensinnä on tietysti oman edun tavoittelu ja veronmaksajoen rahojen ryöstäminen itselle ja läheisille. Sitten tulevat nämä
        1. rikollisuus ja sen suosiminen
        2. törkeä valehteleminen
        3. Palkansaajien laillisten oikeuksien poistaminen "saunan takana on tilaa"
        4.kaikki rahat elättietanoille ja muille maataloussyöttiläille
        Enää ei milloinkaan kepuloisten tuotteita tai palveluksia ei hiltä eikä heidän yrityksiltään,


      • Osmonkin_leipä
        Eielättietanoidenelätäm kirjoitti:

        Etkö ymmärrä oikeaa totuutta?
        Nopeasti Anne Berner oppi Maalaisliitto/Keskustapuolueen/Suomen keskustan alkiolaiset opit. Ensinnä on tietysti oman edun tavoittelu ja veronmaksajoen rahojen ryöstäminen itselle ja läheisille. Sitten tulevat nämä
        1. rikollisuus ja sen suosiminen
        2. törkeä valehteleminen
        3. Palkansaajien laillisten oikeuksien poistaminen "saunan takana on tilaa"
        4.kaikki rahat elättietanoille ja muille maataloussyöttiläille
        Enää ei milloinkaan kepuloisten tuotteita tai palveluksia ei hiltä eikä heidän yrityksiltään,

        tulee yhteiskunnan taskusta mutta topakkaa punikkia on poika, elättää mielestään melkein kaikki.

        Mutta itse asiasta Osmo raukka ei ymmärrä mitään.

        Jos tuo yllä esitetty pätkä Deloitte&Touchen vastineesta sattumoisin pitää paikkansa, niin silloinhan Kyllönen (vuosi 2011) on huolella kusessa. Berner muistaakseni aloitti vuonna 2015.

        Mutta vastaako Kyllönen mistään? Ei tietenkään.

        Montakohan miljoonaa tuo oikeusjuttu valtio vastaan tilintarkastaja olisi tullut maksamaan. Se ei saitin kirkujia vaivaa sekunttiakaan.


      • sipionketku
        Lopettakaaheti kirjoitti:

        valehtelu, "esti" miten esti, polki jalkaa vai, muistakaa nyt että sotkujen aikaan oli Merja Kyllönen vastaavana ministerinä..

        Nyt on pakko todeta sinut heikkolahjaiseksi. Tässä ei ole kysymys kenen ministerikaudella sotkut on tehty. Kysymys on siitä saako ministeri estää oikeusjutun nostamisen ja pimittää lausunnot.
        Ja mitenkö esti? Oikeusjuttu oltiin päätetty nostaa mutta Berner kielsi "etenemisen asiassa."
        Ei tässä nyt Kyllöstä puolustella, hän ei tehnyt mitään. Sekin on parempi kuin estää oikeuden tapahtuminen.


      • elättietanato
        Lopettakaaheti kirjoitti:

        valehtelu, "esti" miten esti, polki jalkaa vai, muistakaa nyt että sotkujen aikaan oli Merja Kyllönen vastaavana ministerinä..

        Tai jos hän veti paskaa naamaan kuten elättietanoilla on tapana, oikein Anneli Jäätteenmäen mitalla, "Puhun niin totta kun voin" ja "Vedän paskaa naamaan niin paljon kun pysyy"
        Näin toimii maaliman suurin hullujen huone, Tolliskomaa, ent. eteläpohjanmaa.
        Näin toimii Maalasiliitto ja elättietanat ovat ikuisia Neuvostoliiton pikkuryssiä.


    • Suo96mlaineN

      Asiassa on kyse Kyllösen ministeriaikana tehdyistä sotkuista. Edellisellä hallituksella olisi ollut aikaan korjata asia, mutta eivät puuttuneet kavereiden saamiin etuuksiin. Vasuri ei vasurin silmää noki.

      Nyt päätöksen teki hallintoneuvosto, joka yrittää kääntää syyn itsestään pois Heinäluoman johtaman tarkistuselimen avulla. Kyse on siis puhtaasta vasemmiston ketkuilusta.

      • onmuutenvahettatuo

        "Kiellettyä johdannaisriskiä otettaessa Finavian toimitusjohtaja oli Samuli Haapasalo, hallitusta johti Seppo Paatelainen ja omistajaohjausministerinä toimi Anu Vehviläinen (kesk)."


    • yksiajatuskerrallaan

      heikkolahjainen maalaistaustainen kepuvirkailija tahi tukiviljelijä jatkaa jankkaamistaan yli Juhannuksen.

      tyypillinen esimerkki keskiverto- kepuäänestäjän mielenmaisemasta,
      jossa usko korostuu tiedon sijaan.

      • Sinäkö_olet

        sitten se lahjakas punikki ??

        Soppii tuota eppäillä.

        Eikös se oikeusjuttu niistä 30 millin tappioista ole työn alla. Tilintarkastajien kanssa on tehty sovintosopimus, jotta ei tulisi lisää tappioita valtiolle.


      • Suo94mlaineN

        Vasemmiston mukaan on luonnollista jakaa 30 milliä kavereiden kesken. Sen tekijöihin he eivät puutuu.


      • Muutaman

        kymmenentuhannen laillisesta vaalirahoitukssta riitti tutkintaa..


    • Tälläisiäteolette

      Kepulaisen todellisuuskäsityksen vakaumuksellisten kannattajien piirissä käsitykseen sopimattomat väitteet ja asiat selitetään yleensä Etelän median luomaksi katalaksi harhaksi. Etelän media on kepulaisen todellisuuskäsityksen perustavia rakennuskappaleita, harhaanjohtajien suuri salaliitto, joka sisimmässään tunnustaa kepulaisuuden tieksi, totuudeksi ja elämäksi, mutta päättää silti toimia sitä vastaan. Ilman Etelän median vaikutusta kukaan ihminen ei itse päätyisi (tai luulisi päätyvänsä) ristiriitaan kepulaisuuden kanssa.

      • Haiseepahalle

        Kukaan ei pyytänyt VTV tyylipisteitä Bernerin toiminnasta, antaa omaaloitteiseti ympäripyöreitä lausuntoja joita voidaan tulkita miten vaan, Heinäluoma jatkaa käsittelyä mutta lykkää sitä syksyy, päätoksellä saadaan Berner löysään hirteen, media kaivaa kaikki kahvittelut Bernerin vahinkoksi, ei ihme että salaliitoteorioita syntyy, VARSINKIN KUN BERNERILLÄ EI OLE OSAA EIKÄ ARPAA TEHTYIHIN PÄÄTÖKSIIN, SELVITTÄÄ AINOASTAAN MUIDEN SOTKUJA..


      • otemporaomores

        (palstan) heikkolahjaiset maalaiskepulit puolustavat kiivaasti
        sattuma-citykepulin hölmöilyjä.

        samainen sattumakepuli on vienyt näiltä onnettomilta torveloilta lukuisia palveluita mm. raideliikenteen osalta


      • Jaasiaoli
        otemporaomores kirjoitti:

        (palstan) heikkolahjaiset maalaiskepulit puolustavat kiivaasti
        sattuma-citykepulin hölmöilyjä.

        samainen sattumakepuli on vienyt näiltä onnettomilta torveloilta lukuisia palveluita mm. raideliikenteen osalta

        " VARSINKIN KUN BERNERILLÄ EI OLE OSAA EIKÄ ARPAA TEHTYIHIN PÄÄTÖKSIIN, SELVITTÄÄ AINOASTAAN MUIDEN SOTKUJA.."


    • Kepuvaari

      Bernerillä voimakas kontakti RKP:n sisäpiiriin. Anne pelasti Elisabeth Rehnin pojan, joka on Deloittessa töissä.

      Matti Vanhanen on muuten Bernerin Kepulaisuuden ja ministeriyden kummisetä.

      • Mitätekoa

        Deloittella on tässä kuviossa ?


      • paljonkin

      • Eioikein
        paljonkin kirjoitti:

        Finavian hallitus nosti kanteen Deloittea vastaan. Berner neuvotteli Deloitten kanssa sovintoratkaisun ja käskytti Finavian hallitusta hyväksymään sen. Eipä ihan kuulosta ministerin tehtävältä.
        http://www.talouselama.fi/uutiset/toteutuuko-lapivalaisu-joulukuun-kahtena-pimeana-viikkona-finaviassa-tapahtui-merkillisia-asioita-6242410

        auennut, tekikö Deloite jonkun virheen minkä takia kanne olisi nostettu, eikö rahoituspäätöksiä tehtykään Finaviassa, oliko Finavian tarkoitus siirtää vastuu ulkopuoliselle taholle ?


      • Oikeillajäljillä
        Eioikein kirjoitti:

        auennut, tekikö Deloite jonkun virheen minkä takia kanne olisi nostettu, eikö rahoituspäätöksiä tehtykään Finaviassa, oliko Finavian tarkoitus siirtää vastuu ulkopuoliselle taholle ?

        Kyse oli Finavian epätoivoisesta yrityksestä peittää omat virhensä.


      • paljonkin
        Eioikein kirjoitti:

        auennut, tekikö Deloite jonkun virheen minkä takia kanne olisi nostettu, eikö rahoituspäätöksiä tehtykään Finaviassa, oliko Finavian tarkoitus siirtää vastuu ulkopuoliselle taholle ?

        Miksi te täällä kyselette, tutustukaa tapaukseen. Materiaalia löytyy netistä ja paperilehdistä.
        Tilintarkastusyhtö salasi Finavian johdolta ja hallitukselta johdannaissopimukset. Virhe on vähän lievä sana.


      • Älkäänyt
        paljonkin kirjoitti:

        Miksi te täällä kyselette, tutustukaa tapaukseen. Materiaalia löytyy netistä ja paperilehdistä.
        Tilintarkastusyhtö salasi Finavian johdolta ja hallitukselta johdannaissopimukset. Virhe on vähän lievä sana.

        viitsikö, peitot pöllysi ja kukaan ei kertonut että naitte, huh huh,,,,,,,,,,,,


    • yökuskiksi

      SUOMEN SUURIMMAT JA PARHAAT KAPITAALI ROSVOT TEMPELIELVIS S,KAUPPIAS T JA MUITAKIN HYVIÄ ON ELI KOKO TOLPPATALON KARDINAALIT JOUTAA 1 TIEN VARTEEN SIELLÄ ON ÄMMÄNSUON KAATOPAIKKA.

      • LISÄÄROSVOJA

        Peruspankki Oy:n ongelmista, jotka olivat samanlaisia yritysrahoitukseen liittyviä ongelmia kuin ne, joihin STS myöhemmin kaatui, yritettin selvittää fuusioimalla pankki STS:ään. Tappiot saatiin piiloon vähäksi aikaa. Peruspankin suuria omistajia olivat STS:n ohella EKA, Kansa, Metalliliitto, Kirjaliitto, KTV, Rakennusliitto, Paperiliitto, Sähköliitto ja Merimies-Unioni. Niissä säätiöissä, joihin STS:n voitot piti ohjata ja joita suunniteltiin vasemmistolaisen polittisen liikkeen rahoituskanavaksi, oli johtopaikoilla Lundh (Metalliliitto), Remahl (liikeala), Koskinen (Rakennusliitto) ja Salisma ( Sähköliitto). Konkurssitilaan ajautunut Osuuspankki Yhteistuki oli ay-liikkeen pankki. Sen hallintoneuvoston puheenjohtajana oli SAK:n Raimo Kantola ja hallinnossa olivat mukana Lauri Ihalainen (SAK), Antero Mäki (paperi), Matti Ojala (rakennus), Pekka Ahmavaara (SAK), Matti Haapakoski (HRHL), Veikko Lehtonen (metalli) ja Pekka Kesseli (VTY). ...


      • opelius

        Joukosta puuttuu Juhantalo.
        "
        "Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar."

        Kansanedustaja Kauko Juhantalo (kesk) kiinteistöbisneksiään käsitelleen Kankaanpään kaavoituspäällikön jääviydestä, 5.12.2005"


      • Joukkoon
        opelius kirjoitti:

        Joukosta puuttuu Juhantalo.
        "
        "Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar."

        Kansanedustaja Kauko Juhantalo (kesk) kiinteistöbisneksiään käsitelleen Kankaanpään kaavoituspäällikön jääviydestä, 5.12.2005"

        ei pääse muutamalla löysäällä sanalla ja tulkinnanvaraisella kirjanpidon merkinnällä..


    • Kyselvä

      Valehteleeko Tiuraniemi itseään suojellakseen?

      • Siishänen

        jos kukaan olisi pitänyt tietää mitä talossa tapahtui.....


    • 33223

      Tekikö Kyllönen mitään ministeri aikanaan, muuta kuin virheitä. Rakkikoira punikit ei varmaan siilloin olleet kartalla ollenkaan, olisihan se hienoa saada Kyllösen mokat Bernerin syyksi, punikit on punikkeja vaikka mitä saovat ei uskottavia alkuunkaan.Totuus ei pala tulessakaan, vaikka koko lauma huutaisi.

      • toivotontapaus

        Nyt löytyi sellainen ääliö joka ei des tiedä mistä puhutaan. Hertileiri sentään.


      • VänkäävätTrollaajat
        toivotontapaus kirjoitti:

        Nyt löytyi sellainen ääliö joka ei des tiedä mistä puhutaan. Hertileiri sentään.

        Yleinen piirre palstalle kirjoittavien kepuleiden parissa


      • Saitin_punikkiruputhan
        VänkäävätTrollaajat kirjoitti:

        Yleinen piirre palstalle kirjoittavien kepuleiden parissa

        ne kertovat totuuden. Lisää rahaa tulonsiirtoeläteille.

        Hirmu näläkä.


    • Kansaosottaa

      Milooin Kyllönen ja Tiuraniemi asetetaan syytteeseen?

    • Anonyymi

      Pahimmat räksyttäjät ei ole lopettanut vieläkään..

    • Anonyymi

      Kaipaan yksityisiä vetureita. Se työ jäi pahasti kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      33
      2609
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      130
      1440
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1203
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      43
      1155
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      80
      1021
    6. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      970
    7. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      95
      955
    8. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      911
    9. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      90
      865
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      116
      811
    Aihe