sakkaa. Koko läntinen maailma konttaa Aasian edessä ja tämä tilanne ei tule ihan heti muuttumaan. Mikä on palstan taloussvekojen ratkaisu tilanteeseen? Lisää pakkoruotsia? Kaksikielisyystukia?
Katukyltit molemmilla kotimaisilla?
Ehdotuksia otetaan vastaan.
http://m.taloussanomat.fi/uutiset/2016/06/23/historiallinen-muutos-aasia-nousi-varakkaimmaksi-maanosaksi/20166785/12
Suomi ei ole suinkaan ainoa paikka missä talous
7
89
Vastaukset
- nouseekokorot
Kiinalaiset kotitaloudet ja yritykset alkaa olla lähellä ruotsalaista tasoa.
- EiKunOdotellaanKasvua
Ratkaisu on kärsivällinen nousukauden odotus, kuten entinen Suomen kasvuodotusministeri, nykyinen EU:n kasvuodotuskomissaari Katainen on meille kertonut, sekä kaksikielisyys, joka työllistää kaikki Suomen ruotsalaiset, ja jonka maksavat suomalaiset.
- HölmöläistenValtio
Suomi on menossa vessanpöntöstä alas eikä kukaan fenno tee mitään.
- Muutselitykset
Suomi on ainoa maa maailmassa, jossa asuu fennoja. Huonoon taloudelliseen menoon ei tarvitse hakea mitää muita selityksiä.
Kyllä ne tekee. Ne nostaa tukiaisia viimeisiltä nettoveronmaksajilta ennen kuin valot sammuvat, ja hekin ovat ymmärtäneet poistua. Sen jälkeen ei ole enää tarvetta tehdä mitään.
- SvekoRatkaisee
Kiitos vinkeistä, näillä ei lähde pelkästään Suomen talous nousuun vaan koko Euroopan.
- maanpetturisvekot
Suomi on valjastettu ajamaan Ruotsin etua monilla politiikan aloilla. Etenkin kieli- ja talouspolitiikassa. Ei kait ole ihme, että Ruotsilla menee paremmin kuin Suomella!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733