Muutto 600 km päähän tiedossa eikä taloudessamme autoa entuudestaan eikä ketään läheistä, jolta voisi autoa lainata. Aiomme palkata muutofirman, mutta haluaisimme itse kulkea henkilöautolla tuon muuttomatkan. Auton vuokraaminen itse palauttaen noutopisteeseensä kustantaisi 150-200 e bensat (n. 150 e?) matkalippu julkisilla palautus/noutomatkan. Jos taas auton haluaisi palauttaa eri pisteeseen kuin mistä noudettu, tämä kustantaa n. 200 e auton vuokrahinnan päälle (siinä ja siinä onko kannattavampaa itse palauttaa...)
Koska pienen henkilöauton vuokrauksesta tulee näköjään helposti 300-400 euron yhteiskustannukset, aloin pohtimaan, olisiko järkevämpää ostaa joku halpisauto hetken omistusta varten ja viedä sitten romuttamolle tai yrittää myydä eteenpäin. (Esim. "vikalistallinen", jolla kuukausi ajoaikaa jäljellä) En ole aiemmin omistanut autoa, joten osaisiko kukaan kertoa, minkälaiset liikennevakuutus ja autoveropommit olisi odotettavissa tässä vaihtoehdossa. Eli minkälaisiin kustannuksiin pitäisi varautua auton hankintahinnan ja bensojen lisäksi? Ideana olisi siis ostaa ajokuntoinen, mutta ei ehkä katsastuksesta läpi menevä auto, jonka hinta olisi tietysti mahdollisimman alhainen (muutamia satasia). Ja autolla olisi tarkoitus ajaa lähinnä vain tuo 600 km muuttomatka ja hankkiutua siitä sitten eroon mahdollisimman kannattavalla tavalla.
Järkevintä kyllä taitaisi olla hypätä vain kuorma-auton kyytiin, mutta 7 h ajomatka olisi vain niin paljon mukavampi tehdä omassa rauhassa ja toisaalta autossa saisi kuljetettua herkät tavarat, joita ei halua kuorma-auton tavaratilaan.
Kannattaako muuttoauton ostaminen?
mjkg
2
159
Vastaukset
- eemeliRR
200e saat auton. Ehkä ostat sen ?
- w124kuski
Sulle tulee vero ja vakuutusmaksu jonka joudut maksamaan. mutta sitten kun poistat liikennekäytöstä tai myyt tai viet paaliin niin saat maksuista osan takasin. maksat puolen vuoden vakuutuksen mutta ajatkin vaan 2vk niin saat loput takasin. Vaikee selittää. Toki pikkase vakuutusyhtiö ottaa välistä tässä. Mutta ei se kalliiksi tuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117943Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4227083SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1785350Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284291Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en754184Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954166Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103902Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132450Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172036