Hollanti ja Tanska lähtevät EU:sta seuraavaksi

Sitten alkaakin olla Ruotsin vuoro.
24338
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

jää Euroopan Neuvostoliittoon ikuisiksi ajoiksi. Nyt pitäisi olla valppaana, sillä jos Hollanti, Tanska ja Ruotsi lähtee EU:sta niin EU saattaa kieltää kansanäänestykset, jolloin Suomi EU:iin ikuisiksi ajoiksi.

1Äänestä
  • No Iltalehti kirjoittaa Saksalla olevan varasuunnitelma, jos Ranska,Itävalta, Suomi tai Alankomaat haluavat erota EU:sta. Eu onihan itse töpeksinyt monessa asiassa itsensä nurkkaan. Kyllä kurkun käyryydestä ja mansikan väristä osataan tehdä direktiivejä , mutta ei järki riitä ja osaamista hoitaa EU:n aluelle tunkeutuvista paperittomista elintasosurffareista. Että silleen.

    2Äänestä

  • Mikä olikaan suurin syy Brittien lähtöön? Hallitsematon maahanmuutto!

    2Äänestä

  • Kyllä.
    Suuri kiitos siintä sukkivakit, voi kiitos!
    Milloin on Suomen vuoro..?

    1Äänestä

  • TOIVOTTAVASTI PIAN.. Paavo Väyrynen aloitti puheet Suomen EU-erosta – ”Olemme kärsineet jäsenyydestä”

    Väyrysen mukaan Euroopan unionissa ollaan laajalti tyytymättömiä nykyisiin kehityssuuntiin. Hän uskoo, että seuraavaksi EU-jäsenyydestä käydään kädenvääntöä Pohjoismaissa saakka.

    – Britannian esimerkkiä saattavat ensi vaiheessa seurata Alankomaat ja Tanska, joissa saatetaan järjestää kansanäänestys EU-eron toteuttamiseksi, Väyrynen kirjoittaa.

    Väyrynen myös uskoo, että Tanskan jälkeen jäsenyydestä väännetään Ruotsissa. Ja jos Ruotsi päättää erota, Väyrynen vie ajattelunsa seuraavaan askeleeseen.
    Suomen liittyminen euroalueeseen oli paha virhe. Olemme kärsineet ja kärsimme jäsenyydestä enemmän kuin useimmat muut jäsenmaat.
    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001207395.html

    1Äänestä

Suomenkin on parasta olla ensimmäisten lähtijöiden joukossa, jos tästä maasta aiotaan vielä säästää jotain jälkipolville. EU-on putsannut parissa vuosikymmennessä ulos melkein koko kansallisomaisuuden ja jäljelle on jäänyt loputon lama.

2Äänestä
  • Totta puhut, ei voisi paremmin sanoa.

    2Äänestä

Niin mutta, kun on se sopimus, jonka muistaakseni itse Pera Salolainen suureellisesti allekirjoitti. Silloin myös kovasti vakuutettiin, että tämä on ikuinen liitto, josta ei ikinä voi erota.Suomi siis jää vaikka yksin Euhun, kun tuli allekirjoitettua ja pyhästi luvattua.

Äänestä

Ranska on ilmeisesti seuraava maa, ranskalaiset ovat isänmaallista kansaa joka arvostaa omaa kultuuriaan, kieltään ja maatalouttaan

2Äänestä
  • Ei Ranska lähde mihinkään, se on suurin hyötyjä EU:ssa rahallisesti ja poliittisesti Saksan rinnalla.

    Äänestä

  • ranskaeieroa kirjoitti:

    Ei Ranska lähde mihinkään, se on suurin hyötyjä EU:ssa rahallisesti ja poliittisesti Saksan rinnalla.

    Olet oikeassa. Ranska saa suuret maataloustuet EU:lta.

    Äänestä

  • Ette ole siis seuranneet uutisia ennen Britannian äänestystä?
    http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2016/06/08/kyselytutkimus-antaa-karun-kuvan-eu-vastaisuus-kasvussa-ympari-eurooppaa/20166164/12
    Kyselyn mukaan luottamus Euroopan unioniin horjuu tällä hetkellä Italiassa, Puolassa, Kreikassa ja Ruotsissa. Ranskassa EU koetaan jopa kielteisemmin kuin Britanniassa, jonka kansalaiset äänestävät jäsenyydestä kesäkuun 23. päivä.

    – Britit eivät ole ainoita, jotka epäilevät. Kansalaisten tuki EU:lle on notkahtanut selvästi useissa sen suurimmista jäsenmaista, Pew Researchin Bruce Stokes sanoo.

    Kyselyn mukaan Ranskassa 38 prosenttia kansasta suhtautuu unioniin myönteisesti, kun vuonna 2004 osuus oli vielä 69 prosenttia. Espanjassa lukema on 47 prosenttia, kun se vielä 2004 liiteli 80 prosentissa.

    Äänestä

Unkarikin eroaa.

2Äänestä
  • Laittakaa perusteluja, koska on ihan hyvä tietää asian taustaa tarkemmin.

    Äänestä

  • Kiitos.jfif kirjoitti:

    Laittakaa perusteluja, koska on ihan hyvä tietää asian taustaa tarkemmin.

    Ei Unkari eroa koska se osaa pitää puoliaan EU:ta vastaan mm. pakolaisasissa ja saa runsaasti EU tukia kuten muutkin exitäblokinmaat kuten Romania, Bulgaria ja Puola.

    Äänestä

  • zxldxjudh kirjoitti:

    Ei Unkari eroa koska se osaa pitää puoliaan EU:ta vastaan mm. pakolaisasissa ja saa runsaasti EU tukia kuten muutkin exitäblokinmaat kuten Romania, Bulgaria ja Puola.

    Unkari kyllä sitten saattaa ihan oikeasti erota EU:sta. Unkarilaisten joukossa on suuri määrä EU-vihamielistä sakkia joka saattaa vaatia kansanäänestystä EU-erosta ja jopa voittaa sen. Unkarissa muutos saattaa Brexitin myötä tulla hyvinkin nopeasti.

    2Äänestä

Sithän se EU on taputeltukkin jos Ranska lähtee

1Äänestä

Eiköhän monessa EU maassa aleta jo tajuta mitä todellisia hyötyjä EU:sta on ollut ja mitä haittoja ja ongelmia on siinä EU.ssa olosta seurannut ? Valehtelulla ja hämäämisellä pienet maat saatiin EU:n talutusnuoraan ja maksumiehiksi noihin sääntö järjettömyyksiin ja hallintobyroktraattien elätykseen Brysselissä. Että silleen.

2Äänestä
  • Suomi on tyypillinen kusetettu pieni EU maa.

    2Äänestä

  • xoxuts kirjoitti:

    Suomi on tyypillinen kusetettu pieni EU maa.

    Suomi on pienimulkkuisten johtajien kusetettu Eu maa

    1Äänestä

  • Monessa muussa maassa tajutaan, mutta EI Suomessa. Jos täällä poliitikot vaikka tajuaisivatkin, niin eivät uskalla missään asiassa oikeasti vastustaa Brysselissä. Eivätkähän nuo siellä missään päättävissä pöydissä näitten suurimpien johtajien kanssa ole päättämässä, vaan suurempien maiden päättäjät päättävät ja senjälkeen kertovat näille meidän päättäjille mitä kuuluu tehdä ja sanoa. Suomen päättäjät ovat yksiä juoksupoikia ei yhtään enempää.

    1Äänestä

Sinäkö jaat jonotusnumeroita?

Äänestä
  • Minä voin jakaa. Kun nyt olet yksin kotona saat vessaan jonotusnumeron kaksi..............

    1Äänestä

ISO BRITANNIAN ERO EU:STA VOI
VAIKUTTAA LOPUN PROFETIAN SELITYKSEEN

Selitykseni mukaan Daniel 2 kuvapatsashistorian 10 varvasta tarkoittaa EU:ta. Juhani Kuosmanen ja muut vanhat miehet tv7:llä olivat sitä mieltä, että ennen ylösottoa EU hajoaa ja muodostuu kymmenen valtion liitto.

Jos näin on, ylösotto tulisi vasta noin 10 vuoden kuluttua sekä "niiden kuningasten päivinä" (Dan 2:44) että joka tapauksessa Jerusalemista sovittaessa.

Vielä ei voida sanoa hajoaako EU. Itsestäni tuntuu epätodennäköiseltä, että vielä pitäisi odottaa valerauhaa ylösottoineen 10 vuotta. Eikä se olekaan mahdollista, jos Gorba tulee valtaan niin kertomani loppuhuipennus alkaa.

Harri Veijonen http://wwnet.fi/users/veijone/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xlkxjhg kirjoitti:

Sitten alkaakin olla Ruotsin vuoro.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu