Onko Kemissä kotitalouksien romunkeräyspaikkaa,...

Missä-on

Jonnekka voi viedä maksutta toimimattomat tai vanhat toimivat radiot, ruuanlaitto välineet, muut pienet metalli romut, muut sekalaiset esineet, sekä mahdollisesti säkö- ja toimimattomat poltto-aineella toimineet koneet?

11

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • 6plus7onko

      • Kamakuorma
        6plus7onko kirjoitti:

        Ehjiä toimivia tavaroita voi tarjota facebook-sivustolla annetaan MeriLappi:
        https://www.facebook.com/groups/212944955446096/
        halukkaat käyvät hakemassa mielellään.

        Laitahan osoittees, nii tuon peräkärryllisen toimivaa roinaa auton vanteista vähän käytettyihin partakoneen teriin. Seassa kuhmuinen tiskiallas ja pari vasemmankäden hanaa (ruosteessa, mut toimii?). Yhteispaino n.500kg.


      • tarpeellistaTavaraa
        Kamakuorma kirjoitti:

        Laitahan osoittees, nii tuon peräkärryllisen toimivaa roinaa auton vanteista vähän käytettyihin partakoneen teriin. Seassa kuhmuinen tiskiallas ja pari vasemmankäden hanaa (ruosteessa, mut toimii?). Yhteispaino n.500kg.

        Pikku metallitavarat metallikeräykseen.
        Osa olisi oivaa materiaalia jollekin ITE-taiteilijalle.
        Tiskiallas mökin pihaan kalanperkuupaikaksi.


    • Soitappa
    • OnkoVaiEi

      Eikö Kemissä tai Kemin seudulla ole maksutonta vanhojen tavaroiden vastaan otto keskusta?
      Onko vain niitä pieniä keräyspisteitä?
      Täytyykö siis ensin paloitella esineet metallin leikkurilla tai ruuvata hajonnet esimerkiksi kodinkoneet palasiin ja eritellä niistä metalliosat erilleen?
      Mihinkähän ne talojen purkaajat vievät purkujätteet kuten esimerkiksi vuorivillaa, betonilohkareet, sähkö tai puukiukaat, muut metallit, ikunoiden lasit, liedet, jääkaapit,..?


      • toimeksi

        Kenen romut, se hoitakoon ne asianmukaisesti.
        Ei kai ole muitten velvollisuus pilkkoa sinun romujasi.


      • Vastausedelliseenjamuuta

        Jos esimerkiksi rikkinäinen mikroaaltouuni pitäisi pilkkoa niin kuinka monta osaa siinä on, saattaisi kestää aika kauan sellainen osien erottelu? Tavaroissa on maksettu veroa, joten luulisi niistä saaduista veroista riittävän rahaa joka kaupungin romuvastaan otto keskusten perustamiseen, kaiken lisäksi siitä on vain kaikille hyötyä kun romut menevät oikeaan paikkaan, jos vain sellaisia paikkoja vain on olemassa riittävän lähellä ihmisiä. On hyvä muistaa, ettei kaikilla ihmisillä ole mahdollisuutta toimittaa mihinkään esimerkiksi siksi ettei heillä ole millä kuljettaan niitä tai on ei ikääntymisen vuoksi kykene kantamaan niitä.


    • Uusavuttomia

      On monenlaisia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      114
      1259
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1143
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    4. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      45
      975
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe