Suhteellisuudentajun täydellinen puute

Ydinvoimaonnettomuuksissa on kuollut satakunta ihmistä. Ympäristöteollisuusjärjestö Greenpeaca on päätynyt Tshenornobylin osalta lisäksi noin 100 000 tulevaan uhriin.

Fossiiliset polttoaineet aiheuttavat joka vuosi useiden miljoonien ihmisten kuoleman., Ne voidaan teoeriassa korvata uusiutuville, mutta kyse on vahvasti vain teoriasta. Suomessa vei yli vuoden sopia 1 - 2 % elintason laskusta palkansaajille. Fossilisista luopuminen tarkoittaa useiden kymmenien prosenttien laskua elintasoon. Mistä löydämme neuvottelijan joka hoitaa homman?

Jos joka vuosi maailmassa jysähtäisi uusi Thernoby, se olisi haitoiltaan kuin nuoren hyttysen kakki nykyisen menon rinnalla. nYdinvoima on vastuullisen ihmisen järkivalinta. Kehittyneillä mailla kuten Suomella on moraalinen velvollisuus edistää sen käyttöä. Eettisisistä ja ympäristösyistä.
10138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Ajelehdit miinaan.

    Äänestä

Ydinvoima on ratkaisu!

Äänestä

ILmeisesti analyysin perustava pohdinta on ydinvoiman vastustajilta täydellisesti kielletty. Totuuden edessä on hiljaisuus.

Äänestä
  • Totuus https://www.google.fi/search?q=chernobyl fukushima children mutations&biw=1051&bih=556&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwij47rCtJrNAhUIDxoKHTreCucQ_AUIBigB#q=chernobyl fukushima children mutations&tbm=isch&tbs=itp:photo

    2Äänestä

Ydinvoimaan liittyy mukava todistettavuuden puute, joka helpottaa sen puhtaaksi pesemistä. Todistettavuus toki olisi olemassa, mutta siihen on helppo synkroinoida täydellinen denialismi, kiistäminen ja toiseksi selittäminen. Alan kansainväliset järjestöt, keulassa IAEA, sen nuorassa WHO ja IRCP, ovat päättäneet, etteivät halua konfliktia noin ison ja yhteiskunnallisesti merkittävän bisneksen kanssa.

Syöpä, sydänkohtaus, diabetes, kehon immuniteetin katoaminen, pienipäisyys, heikot älynlahjat, syöpäherkkyys, down-syndrooma, kilpirauhassairaudet, perintötekijöiden muutokset ynnä monet muut haitat eivät välttämättä johda kuolemaan, mutta niillä voi olla merkittävä kansanterveyttä heikentävä vaikutus. Yhtä kuollutta kohden voi olla tuhansia sairastuneita, joten kuolema ei välttämättä ole oikea mittari säteilyn haitoille. Välittömät kuolemat ovat äärimmäisen harvinaisia, mutta eihän kukaan pienhiukkasiinkaan välittömästi kuole, ja niissäkin kuolinsyyksi merkitään aina jokin muu.

Tshernobylin kuolonuhrien määrä, WHO: 9000, Greenpeace: noin 100 000, Jablovsky: noin 1000 000(joku ehdotti vielä kolmea miljoonaa), tulee jäämään arvoitukseksi. Mutta uskon, että tarkoilla epidemilogisilla tutkimuksilla 600 miljoonan ihmisen asuinalueilla päädyttäisiin sairastavuudessa melko isoihin lukuihin.

2Äänestä
  • WHO:n 9000 kuollutta koskee vain pahimmin saastunutta aluetta, noin 600000 asukasta, ja lukumäärä sisältää tulevaisuudessakin Tshernobylin onnettomuudess kuolevat.

    Tuo WHO:n raportti on eniten vääristelty Tshernobyl-raportti, eikä itse asiassa ole WHO:n raportti, vaan TshernobylForum2005-poppoon luettelo asioista, joista olivat yksimielisiä - siitä seuraa se, kysymys, että onko mikään asia niinkuin raportissa sanotaan, koska kaikkien on täytynyt joustaa jostakin.

    Jonkin verran löysin aiheesta juttua täältä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/6939966/tsernobyl-cover-up

    googleta

    chernobyl forum report 2005

    2Äänestä

" Mutta uskon, että tarkoilla epidemilogisilla tutkimuksilla 600 miljoonan ihmisen asuinalueilla päädyttäisiin sairastavuudessa melko isoihin lukuihin."

Ukrainan, Valkovenäjän ja Venäjän saastuneimpien alueiden ulkopuolella osa Suomea kuuluu Euroopan saastuneimpiin alueisiin. Suomessa on tehty aika huolellisia epidemiologisia tutkimuksia eniten ja vähiten saastuneiden alueiden kesken mm. syöpien suhteen mutta mitään merkittäviä eroja ei ole todettu. Enkä usko että todettaisiin vaikka tehtäisiin vastaavia tutkimuksia Laten pitkän listan muiden sairauksien suhteen.

Esim. Jablokovin tutkimukset perustuvat paljonti trendeihin eivätkä vertailuihin erisuuren säteilyannoksen mutta muuten vertailukelpoisten ihmisryhmien välillä. Sellaisilla sopivasti valituilla trenditutkimuksilla voidaan osoittaa melkein mitä tahansa.

Käytännössä vain Tshernobylin likvidaattorit ja kaikkein saastuneimmilla alueilla asuvat ovat populaatiota joista voisi käytännössä todeta säteilyn vaikutuksia huolellisilla epidemiologisilla tutkimuksilla.

Äänestä

Itseasiassa ydinvoimaonnettomuuksissa on kuollut koko ydinvoimaloiden historian aikana vajaa 50 ihmistä. Tshernobylin voimalan toinen reaktori oli toiminnassa muistaakseni 1995 asti ja se tuotti sähköä koko oman elinajan. Tshernobylissä on myös asunut ihmisiä jo yli 20 vuotta - he palasivat melkeimpä heti onnettomuuden jälkeen.

Luonto on myös palautunut alueelle eikä WHO ole löytänyt mitään erityistä sädemutaatioita kasveissa, saati ihmisissä etc.. Muistaakseni ainoa syöpäpiikki joka pystyttiin tilastoimaan olisi vältetty jodia ottamalla.

Kannattaa muistaa että ydinvoima on puhtainta energiaa jota saadaan yötäpäivää, tasaisesti ympäri vuoden.

Kannattaa katsoa dokumentti Pandora's Promise (2013) löytyy netflixistä. On varsin silmiä avaava dokkari ydinvoimasta. Dokumettissa entiset viheraktivistit ovat lähteneet tutkimaan faktojen kautta ydinvoimaa, sen mahdollisuuksia ja paljastavat samalla suuren "vihreän" huijauksen.

1Äänestä
  • Pandoran lipas on katsomisen arvoinen, jos haluaa jostain löytää kritiikitöntä ydinvoiman palvontaa :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eettinentotuus kirjoitti:

Ydinvoimaonnettomuuksissa on kuollut satakunta ihmistä. Ympäristöteollisuusjärjestö Greenpeaca on päätynyt Tshenornobylin osalta lisäksi noin 100 000 tulevaan uhriin.

Fossiiliset polttoaineet aiheuttavat joka vuosi useiden miljoonien ihmisten kuoleman., Ne voidaan teoeriassa korvata uusiutuville, mutta kyse on vahvasti vain teoriasta. Suomessa vei yli vuoden sopia 1 - 2 % elintason laskusta palkansaajille. Fossilisista luopuminen tarkoittaa useiden kymmenien prosenttien laskua elintasoon. Mistä löydämme neuvottelijan joka hoitaa homman?

Jos joka vuosi maailmassa jysähtäisi uusi Thernoby, se olisi haitoiltaan kuin nuoren hyttysen kakki nykyisen menon rinnalla. nYdinvoima on vastuullisen ihmisen järkivalinta. Kehittyneillä mailla kuten Suomella on moraalinen velvollisuus edistää sen käyttöä. Eettisisistä ja ympäristösyistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu