Tätini jätti rahat ja asunnon minulle, koska arvosti yliopisto-opintojani. Opiskelin aikoinaan 14 vuotta ja melkein valmistuin. Tätini varmaan arvosti sivistystäni. Opiskelin kansanperinnettä ja ryyppäsin kunnolla koko ajan. Kyllä oli hauskaa koko opiskeluaika. Nyt, 7 vuoden työttömyyden jälkeen, tuo mahtiperintö tuli kreivin aikaan.
Kippis ja kulaus!
Kippis ja kulaus!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onnenmyyrä!
Äskenhän vielä voitit raveista.
No sekin vielä. Kun on rahaa, niin voi saada helpommin pelit osumaan. Akateeminen osaa laskea paremmin todennäköisyydetkin...
Mitenkäs tuo poliittinen opiskelijaelämä? Jos olisit toiminut ahkerasti stalinisteissa, niin olisit jo vuosia häärännyt ministerin pallilla la lopulta saanut mukavan viran Kelasta. Ei ole myöhäistä vieläkään, tosin nyt Vihreät on nousussa. Tuulimyllyn käyttöopas kainaloon ja puoluetoimistoon, marsmars. Siellä ymmärretään, jos turhanpäiväinen tutkinto on kesken.
Kippis ja kulaus sinne myös! Itse opiskelin 18 vuotta, valmistuinkin, mutta työnteko ei enää innosta. Johan sitä tuli 18 vuotta ahkeroitua.
No niimpä niin, satuja on monenlaisia...
Joskus se menee väärään päähän X)
Sain juuri äsken pimppiä upealta, nuorelta akateemiselta. Osaa arvostaa akateemista, varakasta herrasmiestä.
Sinullahan on mäihä käynyt sattumoisin, ettei ollut mitään tekemistä perinnöllä?
Oli tai ei, mutta pimppiä lohkesi. Ehkä kallis vaatetukseni tai upea kelloni vaikutti saamiseen, mutta eipä kannata katsoa lahjahevosta suuhun.
Vetäisin muuten neljännen varvin n. 15 minuuttia sitten. Väsyttää. Kaunokainen vetelee sikeitä hyvin nuijittuna. Aamulla sitten lisää.
Hyvässä vaatetuksessa näyttää aina hyvältä.
Suosin kumminkin sijoittaa tulevaisuuteen itseäsi, elä riko itseäsi.
Hienoa että kuolevat sukulaiset osaavat tuntea sääliä.
Muuta ihmeessä ulkomaille, jos olet rikas. Mitä helvettiä teet täällä paskavaltiossa, vai onko perintösi kumminkin pelkkää viinahuuruista päiväunta?
Totta helvetissä muutan. Olen laittanut lakimieheni kartoittamaan mahdollisuuksia riettaaseen, hauskaan ja vähäveroiseen loppuelämään jossain paratiisissa ulkomailla.