Mitä suosittelette alle 10000 eurolla?

Tarvettaolis

Summalla pitäisi saada kokonaisuutena asiallinen, käytetty,automaattivaihteinen katumaasturi.
Jimnyt yms. liian pieniä, yli 10 litran keskilulutus liian suuri.

Ehdotuksia?

2

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harkintoja

      Meinasin ehdottaa yhdeksi simppeliksi vaihtoehdoksi Dusteria, mutta sitä ei ainakaan toistaiseksi saa automaatilla EU:ssa.

      Qashqain saa automaattina vain etuvetoisena, mutta ei 4x4 versiona ja sama tilannne saataa olla mahdollisesti myöhemmin Dusteriin tulevan automaatin kanssa. Qashqaissa on kulema kuivan-kovahko alusta josta epätasaisuudet lyövät terävästi läpi, ei kiitos itselle. Ensi vuonna kuulema tulee markkinoille uusi hieman pidempi ja tyyliltään hieman modernimpi Duster. Huhut tosin kertovat tiukemmasta alustasta, eli juurikin yksi asia joka sillä on plussana, varsinkin nelivetoisessa Dusterissa, tullaan siinä tapauksessa huonontamaan :/

      Automaattia ostaeessa kannattaa selvittää tomaatin kestävyysmaine, joka mm. VW-konsernin autoissa on se surullisen kuulu.

      Itsellä myös harkinnassa jokin käytety SUV automaatilla jonka hintahaitari voisi olla ehkä jossakin - 20ke. Auton tulisi olla mukava ja suht hiljainen pitkässä matka-ajossakin ja alustan muava, eli epätasaisuudet hyvin suodattava.

      Lähinnä haen korkampaa istuinkorkeutta ja siksi jokin tila-autokin voisi olla listalla.

      Sitten on avoin kysysmys josko dieselillä vai bensakoneella.

      • Jeppehevosmies

        Hyundai Santa Fe, itsellä ollut noin puolitoista vuotta, toimii hyvin. Lämmin talvella, lämpenee nopeasti. Varaosat edullisia. Katso vikalista niin huomaat että luotettava auto. Kitka neliveto mutta sillä pärjäää hyvin jos ei pahaan maastoon lähde. Itse olen vetänyt 2000 kg hevoskoppia eikä ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      2593
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      206
      1204
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1111
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      299
      933
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      101
      912
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      878
    8. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      62
      865
    9. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    10. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      849
    Aihe