Vapaakirkossa ei ole kymmenysten maksamisoppia.
Radiodeissä tuli juuri myös asiasta ohjelma, jossa Vanhan Testamentin kymmenysoppia käsiteltiin. Tuossa ohjelmassa myös asia tuotiin selkeästi esille. Vanhan Testamentin kymmenyslaki oli itseasiassa joidenkin lähteiden mukaan noin 22 prosenttia kaikesta sadosta. Osa tosin syötiin temppelissä itse.
Aabraham ei antanut omasta omaisuudestaan koskaan kymmenyksiä, vain takaisin saadusta ryöstösaaliista eli toisten omaisuudesta, jota hän oli palauttamassa takaisin omistajilleen.
Jaakob ei antanut koskaan kymmenyksiä kenellekään, vaikka lupasi.
Niinpä Uuden Testamentin ohjeet antamisesta ovat voimassa ja se ei ole rajattu, vaan iloiten antakaa evankeliumin työhön, mitä sydän haluaa antaa.
Kymmenyksiin ja antamiseen ei liity mitään kirousta tai siunausta. Meille kaikki hyvä tulee Jumalalta Jeesuksen Kristuksen sovitustyön perusteella. Jumala ei myöskään koskaan maksa pe...leen valuutalla eli mammonalla takaisin, vaan Jumalan maksu tapahtuu taivaallisella valuutalla!
Antaminen tosin voi auttaa vapautumaan ahneuden synnistä!
Vapaakirkossa ei ole oppia kymmenyksistä
5
182
Vastaukset
- raaputus
Jep jep, oikein raapustelit. :)
- VanhajaUusiliitto
Joissakin seurakunnissa olen kuullut kymmenyksistä puhuttavan, mutta ne seurakunnat ovatkin yleensä suurissa vaikeuksissa.
Kymmenykset kuuluivat Vanhan Liiton leeviläisten pappispalkkaan ja jos seurakunta alkaa julistaa 'lain täyttämistä', niin se halveksii Jeesuksen uhrin tuomaa uutta liittoa.
Kuinka Jumala voisi antaa kasvua niihin seurakuntiin, jossa aletaan lisätä jotain Jeesuksen täydelliseen sovitustyöhön. Jeesuksen sovitusuhri oli täydellinen uhri ja se kertakaikkinen uhri teki tyhjäksi Mooseksen lakiliiton ja tilalle tuli rakkauden liitto Jeesuksessa Kristuksessa.- N.S
Nimenomaan näin! Kuitenkin olen joissakin Vapaakirkon seurakunnissa havainnut jopa voimakasta opetusta siitä, että pitäisi maksaa kymmenen prosenttia tuloistaan lahjoituksina.
Varsinkin niissä seurakunnissa, joissa on taloudellisia vaikeuksia sorrutaan opettamaan tähän tyyliin yli sen mikä on kirjoitettu Raamatussa meidän aikaamme koskien.
- parannuksenpaikka
Seurakunnan pitäisi toimia niillä varoilla, joita ihmiset iloiten antavat.
Ollaan pahasti pielessä, jos seurakunta on joka vuosi helisemässä rahavaikeuksien johdosta.
Silloin pitäisi seurakunnan johdon tehdä parannus! Juuri tästä lähtee muutoksen mahdollisuus.
Valheita julistamalla ei koskaan saada siunauksia Jumalalta. Nöyrä tyytyminen siihen, mitä Jumala vaikuttaa ihmisten sydämissä, on se oikea tapa.
Ei voi olla oikein se, että ihminen jättää läheisensä kärsimään puutetta ja antaa sen sijaan seurakunnalle runsaasti.
Seurakunnalla pitäisi myös olla varoja köyhien ja puutteessa olevien auttamiseen, sekin on mieluista Jumalan silmissä.- NiinpäJustJust
Hyvin kirjoitettu. Näinhän se on. On valheellista, kun jotkut seurakunnat väittävät, että nykyaikana pitäisi maksaa kymmenykset eli kymmenen prossaa tuloistaan seurakunnalle. Kristityillä on vapaus lahjoittaa itse valitsemansa määrä ja ilolla eikä painostuksen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522055
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3271260Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.901127- 121970
- 35918
- 67899
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21785Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59777Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?45723