E-pillerit ja turvotus

Vaihdoin 2kk sitten e-pilleri merkkiä, nykyinen on Palandra. Koko keho on selvästi turvonnut. En ole lihonnut vaan nimenomaan nestettä kertynyt kroppaan vaikka elämäntavat pysyneet samana. En heti haluaisi vaihtaa merkkiä. Vinkkejä?
Lähteekö turvotus ihan perus keinoilla kuten veden juonti ja tietyt ruoat kuten ananas? Vai onko tilanne hoidettava eri tavalla kun turvotus johtuu pillereistä?
Kiitos vinkeistä :)
7833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse vaihdoin 2 viikkoa sitten myös kyseiseen merkkiin. Osaako kukaan kertoa jotain kokemuksia tästä?? Itse ainakin näin alkuun olen erittäin ärtynyt ja herkkä, mielialat vaihtelee sekä ruokahalu kolminkertaistunut...

Äänestä

No miettikääpäs hetki: nuo on hormoneja, jotka sotkee teidän omaa hormonituotantoa... eli onko ihme, jos turvottaa, mielialat heittää, ärsyttää jne.

Äänestä

Te, jotka olette syöneet kyseisiä pillereitä useamman kuukauden, hävisikö turvonnut olo tai oletteko vaihtanu merkin johonkin toiseen? Nim. juuri aloittanut popsimaan niitä..

Äänestä
  • Hei, itsellä ollut käytössä nyt noin 6 kk myös tuo Palandra. Turvotusta ja ruokahalu lisääntynyt paljon, lihomista myös. Vaihdettu luonnollisempaan vaihtoehtoon, Zoelyn.

    Äänestä

Useammankin kilon hyvinkin turvottavat nuo pillerit. Ja läksi kertyy ihan eri paikkoihin, kuin ilman pillereitä.

Muodot muuttuvat naisellisemmiksi, kun lopettaa pillerit.

Äänestä

Tuohan on siis sama merkki kuin Yasmin, vain eri nimellä oleva valmiste. Minulla Yasmin taas toimi diureettina, eli poisti turhat turvotukset mitä taas hormaalissa kierrossa oli, eli hoikisti kivasti ja sopi hyvin.

Vaihdettuani Qlairaan lihosin, mutta Qlaira sopi loppujen lopuksi parhaiten. Yasmin aiheutti hiustenlähtöä joka oli sen suurin miinus, siksi vaihdoin.

Äänestä

Voi olla, ettei kys merkki vaan sovi sinulle. Mun ekat pillerit aiheutti kans kys oireita. Turvotusta, lihomista(vaikka en syönyt yhtään enempää kuin ennen) ja hyvin sekalaisia mielialavaihteluita, sekä pohkeiden puutumista. Heitin hetkeks pois ja samantien oireet hävis ja aloin laihtuun. Seuraavan merkin kanssa en lihonut, mutta rinnat oli tosi kipeet ja sain selittämättömiä yhdyntäkipuja, sekä migreenin kaltaisia oireita. Lääkärin neuvosta heitin pois ja oireet katos kuin seinään. Lääkäri totesi, että hormonaaliset valmisteet eivät luultavasti vai sovi minulle, olen siis norm.herkempi. Oon ollu jo pitkään ilman mitään, tuli pelko noihin pillereihin. Merkkiä vaihtamalla ei aina parane.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palandra kirjoitti:

Vaihdoin 2kk sitten e-pilleri merkkiä, nykyinen on Palandra. Koko keho on selvästi turvonnut. En ole lihonnut vaan nimenomaan nestettä kertynyt kroppaan vaikka elämäntavat pysyneet samana. En heti haluaisi vaihtaa merkkiä. Vinkkejä?
Lähteekö turvotus ihan perus keinoilla kuten veden juonti ja tietyt ruoat kuten ananas? Vai onko tilanne hoidettava eri tavalla kun turvotus johtuu pillereistä?
Kiitos vinkeistä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu