Verensokeri aterian jälkeen

Gluko

Olen mielenkiinnosta mitannut verensokerini 1/2h, 1h ja 1,5h erilaisten aterioiden jälkeen. Minua ihmetyttää, että kaurapuuro-ja hedelmäaterian jälkeen verensokerini pysyy koko ajan alle 6 ja itse asiassa on aika nopeasti aterian jälkeen jo alle 5. Sen sijaan nautittuani liha- tai kala-aterian (ilman tai yhdessä hitaiden hiilihydraattien kanssa), verensokerini on 1,5h tunnin kuluttua yli 8. Tiedän, että proteiini aiheuttaa insuliinipiikin, mutta yllättävää on, että verensokeri nousee noinkin korkealle.

Osaisiko joku asiaan perehtynyt selittää tämän ? Kiitos EI sitten mitään karppausteorioita vaan toivoisin vastausta joltakin, joka on ravitsemustieteen ammattilainen/asiantuntija (tuskinpa koskaan tällä areenalla käyvät, mutta kokeilen onneani).

6

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiiiihaaa

      Rasvan ja proteiinin syömistä samalla aterialla hiilihydraattien kanssa samalla aterialla pitää välttää.
      (vrt. Montignacin dieetti)

    • hpv10

      En ole asiantuntija vaan asiasta kiinnostunut.

      Hedelmien ja kaurapuuron glykeeminen indeksi on matala eli ne nostavat verensokeria vain vähän eikä kummassakaan ole kovinkaan paljoa hiilihydraattia joten ei-diabeetikolla vaikutus verensokeriin on todella pieni.

      Proteiini ja rasva hidastavat hiilihydraatin imeytymistä ja hiilihydraattilisukkeissa on merkittävästi enemmän hiilihydraattia joten vaikutus verensokeriin on suurempi. Proteiini metaboloituu jossain vaiheessa glukoosiksi mutta proteiinin insuliinivaste on varsin suuri ja tuohon metaboloitumiseen menee vieläpä paljon pidempään kuin tuo 1.5 h joten se ei tuossa juurikaan vaikuta. Proteiinin vaikutus verensokeriin on hyvin yksilöllistä, jotkut kakkostyypin diabeetikot pääsevät parempiin paastosokereihin nauttimalla proteiinipitoisen iltapalan.

    • edsi

      suosittelen lihan syömisen lopettamista kokonaan.

    • vekupvaankysyy

      edsi

      Saisikohan perusteita??????

      • LässytiLässyti

        Eihän niitä saa sinultakaan koskaan, heittelet vaan "totuuksia" ilmaan kuin mielipuoli.


    • srgsrgrs

      TVssä oli juuri lääkärin tekemä koe asiasta, siinä hiilihydraattipitoinen makea aamiainen aiheutti huomattavan verensokeripiikin ja hidasti aineenvaihduntaa. Sen sijaa rasvainen liha-ateria kuten vaikka pekoni ja munat, eivät lisänneet sokeritasoa ja oikeastaan nopeuttivat aineenvaihduntaa.

      Kyllä proteiinipitoinen rasvainen ruoka aiheuttaa huomattavasti pienemmän piikin verensokeriaa verattuna hiilaripitoiseen makeaan ruokaan. Tässä lääkärin tekemässä kokeessä pekoniaamiaisen syönyt kulutti selvästi enemmän energiaa aamiaisen jälkeen kuin pannukakkua hillolla ja kermalla syönyt koska hiilaripitoiset ruoat aiheuttavat sokeripiikin joka hidastaa aineevaihduntaa.

      Aloittajan "koe" vaikuttaa kyllä olevan ristiriidassa lääkärien mittausten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      109
      6878
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4118
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3535
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      390
      1893
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1438
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      32
      1399
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      49
      1219
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1026
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      980
    10. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      165
      972
    Aihe