Exän takia sydän ja mieli riekaleina.

Rikkinäinen

Ex-mies lähti liitämään viime lokakuussa 10 vuoden yhdessäolon ja 5 vuoden naimisissaolon jälkeen. 3 yhteistä alle kouluikäistä lasta, nuorin silloin vajaa puolivuotias. Uusi nainen oli tietenkin heti löytynyt, ja hänen luokseen äijä muutti sitten, en edes halua tietää kuinka kauan hän on ollut mukana kuvioissa.

Suhteemme aikana hän on lähtenyt 3 kertaa aikaisemmin mutta aina tullut takaisin noin kuukauden kuluttua. Ei tällä kertaa, enkä sitä uskonutkaan. Kunnes koitti helmikuu ja hän vonkasi takaisin kun suhde uuteen vähän reistaili. En ottanut. Sai nukkua sohvalla pari yötä, muttei mitään enempää.

Toukokuussa hän tuli "lapsia tapaamaan" yhtenä aamuna kun oli lomalla. Päädyimme jostain syystä sänkyyn, kai olin niin hellyyden puutteessa siinä vaiheessa että olisin ottanut ketä tahansa. Hän vannoi rakkauttaan ja kuinka kohtalo on aikoinaan liittänyt meidät yhteen, puhuimme enemmän kuin vuosiin, menneestä, tulevasta ja tämänhetkisestä. Sovimme, että hän hommaa oman asunnon ja katsotaan mitä tapahtuu. Virallisesti emme olisi yhdessä ainakaan heti.

No, kaksi päivää myöhemmin hän tuli takaisin "tavaranroudauskeikalta" ja ilmoitti että yrittävätkin uuden naisen kanssa vielä kerran, kaikki oli kuulemma ollut suuri "väärinkäsitys". My ass. Ja veitsi kääntyi sydämessä.

Olin selvinnyt erosta aika hyvin, mutta tämä parin päivän juttu musersi täysin. Suhteemme oli ollut täysi katastrofi viimeiset about 3 vuotta, ja suunnittelin itsekin eroa, mutta näinä kahtena päivänä näin taas ne hyvät puolet hänessä joihin alkuaikoina ihastuin. Taisin rakastua uudestaan, tosin aika yksipuolisesti nähtävästi.

No, hän oli sitten kihlannut tämän uuden tyyliin saman tien, ja lapsemme väitti tässä yhtenä päivänä että X on raskaana. En tiedä onko totta vai ei, en kylläkään olisi yhtään yllättynyt. Mutta paskana olen henkisesti, vaikka tiedän ettei todellakaan pitäisi. Säälittävintä on, etten edes tunne vihaa hänta kohtaan, vaan suurta hellyyttä. Mikä mua vaivaa, ihan oikeasti? Pärjään hyvin yksin enkä edes haluaisin asua hänen kanssaan, mutta olen niin mustasukkainen etten tiedä miten päin olisin. Aivan järjetöntä, tiedän. Mietin koko ajan mitä tekevät yhdessä, kuinka ihanaa niillä on, mimmoisia lemmenviestejä lähettävät toisilleen... Juuri sellaista kuin meiiläkin oli aikoinaan. Koen jotenkin että se uusi sai sen mikä oikeasti kuuluisi minulle.

Nyt sitten yritän epätoivoisesti löytää itselleni jonkun jotta saisin kohdistettua tunteet muualle. Hyvä vaan jos ei onnistu, tiedän itsekin ettei se olisi kovin terveellistä. Täytyisi ensin kahlata läpi surun ja menetyksen ja käsitellä näitä tunteita, mutta en jaksaisi enää. Sitä paitsi kai haluaisin näyttää exälle että minä kyllä kelpaan jollekin toiselle. Säälittävää, tiedän, tiedän...

Onko kellään hyviä vinkkejä miten päästä näistä tunteista eroon/yli?

2

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymällä

      kerro sille naisille, miksi hän oli sun luonna toukokuussa
      ja miksi se nainenvaras on varas, kysyy suoraan miksi

    • näinnäen

      Etsi todellakin uusi ihminen elämääsi, älä näyttääksesi, että saat jonkun vaan aloita rehelliseltä pohjalta toista ja itseäsi kunnioittaen se suhde ja mikä tärkeintä; unohda tuollainen tuuliviirimies, kai itsekin tajuat, että koko elämä tulee olemaan juuri tuota lähtemistä ja palaamista.. eihän kenenkään psyyke kestä tuollaista alituiseen. Vaikka kuinka sinusta tuntuu, että rakastat, niin nyt kylmä järki käteen ja ala elämään oikeaa elämää ilman tuollaista miestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      12904
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3590
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2874
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      35
      1350
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      1328
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1279
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1226
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe