Lihottaminen

alipainoinen

Hei!

Ongelmani on siis se, että tarvitsisin lisää kiloja. Ja myöskin sitä rasvaa, eli voidaan suosiolla jättää ne "painoa lisää treenaamalla" jutut pois. Tilanne siis se että rasvaprosentti n. 14 ja pitäisi saada ylöspäin kun nyt kuukautisissa tuon takia häikkää ja untuvat kasvaa kasvojen reunoilla. Olen 167cm/42kg.
Löytyykö täältä sellaisia, jotka onnistuneesti lihottaneet alipainosta normaalipainoon? Miten teitte sen? Miten saada päivässä todella paljon kaloreita kuitenkaan syömättä kerralla suuria annoksia (ei mahdu vatsaani sitten millään)? Millaisista välipaloista paljon kaloreita? Mitä ruokaa kannattaa valmistaa?

8

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alipainoinen

      Ja siis haluaisin lihoa kohtuu nopeasti.. Häiritsee olla anorektisissa mitoissa, näytän kamalalta..

      • kokkokokokokok

        Olet trolli koska kirjoitat tahallasi väärälle palstalle. Aloituksesi pitäisi poistaa. Kiusaat ihmisiä jotka haluaisivat olla mitoissasi!!!


    • etene.terveesti
      • alipainoinen

        Kiitos sinulle, tuolla oli hyvin tietoa :) tuo rypsi-/oliiviöljyn lisääminen oli hyvä neuvo ja helposti toteutettavissa, koitan sitä ainakin ehdottomasti!


    • Viiviis

      Hyvä maku ja pienessä koossa paljon kaloreita ja terveellisiä kuituja ja rasvoja: pähkinät, avokado ja kuivatut hedelmät.
      Erilaisia pähkinöitä löytyy, joten niihin ei helposti kyllästy. Pehmeät kuivatut viikunat ovat herkullisia. Avokadoa voi lisätä smoothieen tai syödä punaisen peston kanssa iltapalaksi.

      • alipainoinen

        Pähkinöitä pitääkin lisätä ruokavalioon! En tiennytkään että kuivatuissa hedelmissä on paljon kaloreita, ostankin sitten myös niitä kun ovat hyviä..:) kiitos vinkeistä!


    • P-.Athena20

      Miten olisi hedelmien lisääminen? Juuri nyt on uusi sato tulossa.
      Ne ovat täynnä vitamiineja ja kuituja. Oletko katsonut aiemman
      kommentin "Hyvä terveys" ehdotuksen? Kiinnostavaa.
      Miten olet päässyt nykyiseen painoosi? Stressaamallako?
      Olen itse kokenut rauhallisen voimistelun tasapainottavana,
      kuten Pilates ja Hatha-yoga, jonka lääkäritkin hyväksyvät.
      Hitaat liikkeet vahvistavat ja kasvattavat lihaksia, kun taas
      nopeat liikkeet laihduttavat. Tulet tietoiseksi kehostasi.
      Valitse kuitenkin puhdasta, elävää, käsittelemätöntä ruokaa.
      Siten saat hyviä raaka-aineita kehosi vahvistukseen.
      Onnea sinulle!

      • alipainoinen

        Hedelmät kyllä maistuu että voisihan niitä lisätä! Katsoin kaikki kommentit läpi ja poimin neuvoja, jotka omalla kohdalla olisivat ehkä parhaita, esim pari ylimääräistä lusikallista rypsiöljyä.
        Sairastin melko pitkään vakavaa masennusta jonka vuoksi ruokahalu oli olematon enkä myöskään jaksanut käydä kaupassa juurikaan, saati sitten valmistaa ruokaa.. Nyt tervehtyneenä sitten ei maha juuri vedäkään ruokaa kun niin pitkän aikaa tottui olemattoman pieniin määriin ruoka päivässä.. Eli ei ollut tarkotuksellinen painonpudotus. Tulevaisuutta ajatellen pitäisi varmaan kehittää jotain stressiä hillitseviä menetelmiä, esim tuota pilatesta :)
        Kiitos sinulle vinkeistä ja tsemppauksesta! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe