Kannattaako ateistit vapaata maahanmuutto-oikeutta vai rasismia?
Ateistien mielipide
Bavilliong
31353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Itse olen ateisti ja vastustan holtitonta maahanmuuttoa.
Mitä on "holtiton" maahanmuutto? Paljon sitä mäkee vastustettavan, mutta en ole huomannut, että siltä olisi määritelty tarkemmin. Ilmeisesti maahanmuutto muuttuu järkevästä holtittomaksi heti, kun maahanmuuttajat ovat ei-länsimaalaisia.
Kyllä tänne ovat kiinalaiset ja vietnamilaiset ahkerat ihmiset tervetulleita. Holtitonta maahanmuuttoa on ottaa maa täyteen todella huonosti työllistyviä afrikkalaisia ja arabi miehiä. Tämänkin toki tietäisit jos et eläisi vahvassa vihervasemmistolaisessa denialismissa.
Maahanmuutto-oikeus tulisi olla molemminpuolista, kun täältä on saanut suomalaiset muuttaa Yhdysvaltoihin ja Ruotsiin paremman elämän toivossa niin kyllä tännekin tulisi saada ihmisiä muuttaa vapaasti paremman elämän toivossa. Kaikki maahanmuuttajat eivät ole rikollisia, vaikka niikseen täällä Suomessa monesti yleistetään. Ihmisiä ne ovat siinä missä suomalaisetkin?!
Rasismi ja kristinusko kulkevat käsikädessä!
Muuten ihan hyvä ajatus mutta nykyään tuo "paremman elämän toivossa" tarkoittaa sosiaaliturvan perässä. Ei Ruotsiin ja jenkkeihin sossurahojen perässä muutettu vaan työn perässä. Nykyään työtä (ainakaan laillista) ei saa ilman koulutusta ja kielitaitoa joten hankalaa on. Kristinusko ja vastikkeeton holtiton rahanjakelu "asylum" taikasanalla kulkevat käsikädessä!
"Muuten ihan hyvä ajatus mutta nykyään tuo "paremman elämän toivossa" tarkoittaa sosiaaliturvan perässä. "
Eiköhän monilla suomalaisilla ollut ensin Ruotsissa sosiaaliturvaa ennen kuin saivat sieltä töitä. Ei suomalaiset lopulta korvaamattomia olleet Ruotsissa, vaikka niin väitettiin kun tiedetään kuinka viinapäisiä suomalaiset ovat kautta aikojen olleet.
"Ei Ruotsiin ja jenkkeihin sossurahojen perässä muutettu vaan työn perässä."
Eivät kaikki työn perässä lähteneet Ruotsiin vaan paremman elämän toivossa, kuten jo mainitsin. Varsinkin Ruotsi on ollut sosiaaliavustuksien edelläkävijä jo 1960-70 -luvulta lähtien juuri silloin kun suomalaisia muutti sinne "paremman elämän toivossa". Suomessa ei välttämättä löytynyt työtä, eikä täällä saanut kummoisia sosiaaliavustuksiakaan (jollei ollut sotaveteraani), jotta sillä olisi perhettä elättänyt.
Olen tehnyt aiheesta esitelmän jo yli 15 vuotta sitten peruskoulua käydessäni suomalaisten maahanmuutosta ja saman esitelmän olen esittänyt kauppistakin käydessäni. Kauppiksen opettaja oli tehnyt taas gradun kyseisestä aiheesta ja piti sitä minun tekelettä varsin hyvänä ja totesi että kaikki ei ole ollut sitä mitä me täällä Suomessa todellisesti aina vaan luullaan.
Lisäksi olen haastatellut 1910-luvulla Jenkkeihin muuttaneiden jälkeläisiä (sukulaisiani), jossa lähteenä on käytetty myöskin isoisäni laatimaa kirjoitusta sukuselvityksen yhteydessä, että millaista elämää oli Ameriikoissa. Ensin piti oppia kieli ja sitten kelpasi vasta suomalainenkin mies töihin kaivoksille eli se elämä siellä Jenkeissä oli todella suurta riskien ottoa, koska Ameriikoissa tuli elää ilman sosiaaliavustuksia. Se, mitä täällä kerrotaan ei ole koskaan totta, että ketä hyvänsä suomalainen mies sai siellä töitä kun tarttui lapioon tai hakkuun. Monet suomalaiset tulivat takaisin Suomeen Ameriikoista, koska elämä siihen aikaan Ameriikoissa ei sittenkään ollut parempaa kuin täällä Suomessa. Sukulaiseni ovat tosin asuneet USA:n länsirannikolla jo kohta likimain sata vuotta, mutta ovat olleet tiiviisti yhteydessä sukulaisiinsa. Se yhteydenpito jatkuu jo 4. sukupolvessa ja se oli ehtona heidän USA:han muuttaessa, että suomen kieltä eikä Suomea tule koskaan unohtaa.
Ruotsista tultiin suoraan rekrytoimaan myös suomeen työntekijöiden perässä, koska tilanne oli semmoinen että työtä löytyi enemmän kuin ruotsista sopivia tekijöitä. Tilanne oli tosiaan erilainen. Töiden luonne oli myös sellainen, että alkuun oli mahdollista päästä myös olemattomalla kielitaidolla.
Siltikään siellä eivät kaikki finskit pärjänneet, lieveilmiönä syntiyvät mm. ns. slussenin sissit. Omasta mielestä ko. sissit olisi voinut laittaa maitojunalla takaisin sitä mukaa kun alkoivat aiheuttaa ongelmia.
Jenkeissä tilanne oli tosiaan vielä karumpi. Onnistumiseen oli mahdollisuuksia, mutta se tosiaan tarkoitti töihin tarttumista eikä onnistuminen ollut taattua, mutta mahdollisuuksia kyllä löytyi sielläkin ilman että maahantulija olisi ollut jo oletuksena täysin ammattitaitoinen, koska yksinkertaisia suorittavan tason töitä oli tarjolla huomattavasti enemmän kuin vaikka nykyisin kun perushommat on pitkälti automatisoitu tai muuten koneistettu.
Aloittajan kysymys taas on yksinkertaisessa asenteellisuudessaan lähinnä väsynyt. Joskus aiemmin olisi saattanut lievästi huvittaa, mutta kun moista puusilmäisyyttä on tässä viimevuoden seurannut enää ei jaksa edes huvittua. Ikäänkuin tässäkään asiassa olisi yksinkertaisesti vain binäärinen vaihtoehto ja ihmiset voisivat olla liikkeellä vain 2. eri motiivista asiassa joka on täynnä harmaita sävyjä eikä varsinaisia oikeita ratkaisuja.
Esim. voitaisiin argumentoida että täysin vapaa maahanmuutto aiheuttaa suoria kuolemia, kun jengi lähtee tavoittelemaan sitä onneaan esim. maksamalla epäilyttäville muiluttajille jotka eivät välitä maksajien hengestä pätkääkään, tai vaihtoehtoisesti vaikka omatoimisesti merikelvottomilla aluksilla välimeren ylitykseen.
Toisaalta taas mm. Australia on ottanut tiukan kannan että vaikka sinne asti pääsisitkin, niin lähtöpassit tulee joka taas on useimmille selkeä merkki ettei kannata edes lähteä yrittämään, mikä taas säästää täysin suorasti ihmishenkiä.
Tältä pohjalta aloittajan kysymys voitaisiin asettaa muotoon haluatko säästää ihmishenkiä vai nautitko katsoa rantaan huuhtoutuneita menehtyneitä 3. vuotiaita, kun heidän isänsä katsoi että lätäkön takana saadaan mm. ilmainen hammashuolto. Oletko siis ihmishirviö, ehkäpä sosiopaatti?
Nämä asiat eivät tosiaan ole mitään 2. vaihtoehdon asioita vaan oikeasti monitahoisia ja vaikeita. Koskeeko vapaa maahanmuutto-oikeus esim. ihmisiä joilla on joilla on vakavia tartuntatauteja? Onko moisilla maahantulijoilla esim. oikeus hoitoon tilanteessa jossa jo maassa syntyneiden ja kasvaneiden kohdalla joudutaan resurssipulan takia tekemään priorisointeja. Vaihdatko egyptiläisen isoäidin esim. omaasi?
Tottakai kaikki onnistuu ja kaikkeen on varaa ja sitten meillä on se arkitodellisuus jossa asiat eivät olekaan ihan noin ja ihmishenki on rahassa mittaamaton tasan siihen asti kunnes keskustellaan esim. vakuutusyhtiön kanssa hoitojen, lääkkeiden yms. kustantamisesta.
Siis+meillä+on+humanitäärinen+velvollisuus+ottaa+vastaan+maahanmuuttajia+ja+se+usein+taitaa+tässä+kaikessa+unohtua,+kunnei+monikaan+maahanmuuttajavastaiset+henkilöt+satu+ymmärtämään+että+monet+kansainväliset+sopimukset+on+tehty+jo+ennen+heidän+syntymäänsä+tai+kun+Suomen+kaduilla+tavattiin+ensimmäistäkään+eurooppalaista+poikkeavaa+esim.+tummaihoista+tai+aasialaista,+mutta+tänne+on+saanut+muuttaa+(esim.+Tampereelle.+Siitä+on+Sami+Kaisko+(Koskinen)+tekemä+Gradu:+https://tampub.uta.fi/bitstream/handle/10024/84149/gradu06358.pdf?sequence=1+-1800-luvun+lopulla)+monenkielistä+väestöä+silti+jo+1800-luvulta+alkaen,+joilta+ei+vaadittu+välttämättä+koskaan+suomen/venäjän/ruotsin+kielen+taitoa,+mutta+nyt+sitten+tahdotaan+että+suomen+kielen+tulisi+omata+jopa+pari+kuukautta+asunut+maahanmuuttaja.+Eikö+meille+suomalaisille+englantia+opeteta+enää+peruskoulussa?!+
Suomi+on+YK:n+ja+Amnestyn+jäsen+ja+se+taitaa+unohtuvan+maahanmuuttovastaisilta.+
Se,+että+hoetaan+jatkuvasti+että+maahanmuuttaja+tai+suomalaisen+kanssa+eri+rotuun+kuuluva+tekee+17%+enemmän+raiskauksen+kuin+suomalainen+on+kuvottava+ja+kuvottavaksi+se+jää+mikäli+suomalaisen+naisen+rikosilmoittamisen+kynnys+on+todella+korkea+silloin,+mikäli+suomalainen+mies+on+ollut+raiskaajana+ja+vieläpä+jokin+naisen+tuttu.+Siitäkin+on+tehty+vastatutkimus.
Se että 1982 on tehnyt punikkiharhaista nollatutkimusta Ruotsiin muutosta ei tarkoita että Suomen tulisi ottaa vastaan kymmeniä tuhansia sossupummeja ja raiskaajia. Onneksi.
Ei Suomen myöskään tule elättää omiakaan kansalaisia, jotka välttelevät työnhakemista tai muuten vain loisivat.
Vai on se nollatutkimus, josta eräs opettaja on aikoinaan kirjoittanut gradunsa!
Vapaata maahanmuutoa tietenkin.
Jotkut yhtä, toiset toista. Tykkääkö kristityt enemmän jalkapallosta vai jääkiekosta?
Nuohan ovatkin fundikselle ainoat vaihtoehdot: vapaa maahanmuutto tai rasismi. Musta tai valkoinen. Minä en kannata vapaata maahanmuuttoa (kuka kannattaa?) ja vastustan jyrkästi rasismia.
Mutta kannatat kuitenkin vapaata maastamuuttoa, vai?
Entä itse nimim.Epälooginen? ÄLä tule kuule turhia lauseita tänne fofottaa homo
Jos et kannata vapaata maahanmuuttoa niin kannatat rasismia. Muuta mahdollisuutta ei ole. Jos et välittäisi sinun maasta ja rodusta, et välittäisi että maahan tulee vapaasti kuka vain. Rasismi on vain sitä että haluaa että oma rotu saa elää omassa maassa. Enimmät ihmiset ovat rasisteja koska rasismi on luonnollista.
Jeesus päässäsi tekee sinusta idiootin.
Minä: "MINÄ EN KANNATA VAPAATA MAAHANMUUTTOA (kuka kannattaa?) ja vastustan jyrkästi rasismia."
Sinä: "Mutta kannatat kuitenkin vapaata maastamuuttoa, vai?"
Jos et osaa lukea vastauksia, niitä lienee sinulle turha kirjoitella.
Ei, kyllä rasismiin kuuluu etnisten ryhmien välisten erojen liioitteleminen ja ennen kaikkea jonkin ryhmän paremmuuteen tai alemmuuteen uskominen. Äläpä viitsi määritellä termejä uudelleen oman mielesi mukaan, sellainen kun tuppaa aiheuttamaan kaikenlaisia sekaannuksia.
Ateisteilla kun ei ole mitään muuta yhteistä kuin jumaluuksien olemassaolon epäily.
Väärä dilemma. Opettele ajattelemaan.
Ai jos sinä soitat meidän ovikelloa, enkä päästä sinua sisälle,
SEKÖ ON RASISMIA!
Eihän kaikkia voi - ei tänne mahdu kaikki afrikkalaiset ja arabit.
Eikä varsinkaan kun ne eivät halua sopeutua vaan sopeuttaa
kaikki omiin toiveisiin sopiviksi.
Vapaankasvatuksen lapsista tulee harvoin onnellisia
Miksi asettelit kysymyksen noin?
"Eihän kaikkia voi - ei tänne mahdu kaikki afrikkalaiset ja arabit."
Ei tänne mahdu kaltaisesi suomalaisetkaan...painu siis oitis maasta pois!
"Vapaankasvatuksen lapsista tulee harvoin onnellisia"
Lapsiaan kurittavat vanhemmat taas kasvattavat lapsistaan sellaisia, että maahanmuuttajien tai homoseksuaalien lapsia tuleekin saada aina koulussa kiusata! Toisaalta sitten on kamalaa, jos lapselta kielletään tai evätään peruskouluissa esimerkiksi kännykän käyttö! Jos haluaa pitää lapseensa jatkuvasti yhteyttä niin kai opettajallakin on puhelin johon voi sitten yhtä tiheästi soittaa! :D
"Ai+jos+sinä+soitat+meidän+ovikelloa,+enkä+päästä+sinua+sisälle,
SEKÖ+ON+RASISMIA!"
Vastaan+ehkä+kaikkien+ateistien+puolesta,+ettei+ole!
Kaikkia+ei+tule+päästää+kotiinsa,+vaikka+soittaisivat+ovikelloa.+
Minäkään+en+päästä+Jehovia+tai+muita+hihhuleita+kotiini,+eikä+se+ole+ollut+koskaan+mitään+RASISMIA.+
Muslimeista+ja+arabeista+ei+ole+koskaan+ollut+Suomessa+mitään+haittaa+mitä+tulee+uskontoon,+kuten+suomalaisista+kristityistä+kautta+aikojen,+mutta+silti+niitä+arabeja+ja+muslimeja+pidetään+Suomen+yhteiskunnan+jonakin+suurimpana+uhkana,+vaikka+suurin+uhka+Suomessa+taitaa+olla+toisilleen+suomalaiset+itse+kaikin+tavoin+ja+myöskin+muille...ennakkoluuloineen,+uskontoineen,+rotuoppeineen+jne.
Voiko+suomalainen+taata+täysin+varmasti,+että+on+100%:sti+suomalainen?+Mäkin+takasin+olevani+täysin+suomalainen+vielä+joskus+5+vuotta+sitten,+muttei+niin+ollutkaan+ja+se+tuli+minulle+täytenä+yllätyksenä+vasta+n.+3+vuotta+sitten+ettei+asia+niin+ollutkaan,+jos+toisen+isoäidin+isä+on/oli+saksalainen.+Isoäitini+isän+saksalainen+sukuhaara+on+asunut/elänyt+Suomessa+jo+1800-luvun+lopulla.
Kannatatko yksinkertaistuksia vai järkeä?
Ihan sama kuin kysyisit, että rakastatko Yhdysvaltoja vai vihaatko tai että oletko sinä minun puolella vai vastaan?
Kaikki nämä ja sinun kysymys ovat yhtälailla väärä dilemma virheitä.
Muotoile kysymyksesi uudelleen, jos haluat keskustella.
Olipas harvinaisen typerät vaihtoehdot...
Tietääkseni missään ei ole vapaata maahanmuuttoa. Ja mitäs jos saksalainen tai ranskalainen tulee Suomeen ja menee töihin johonkin suomalaiseen yritykseen tai yliopistoon. Että sellainen "mamu", saako tulla?
Nämä "mamut" ja "maahanmuutto" on tyypillistä asioiden vääristelyä (jota esim. perussuomalaiset harrastavat), eihän esim. nuo irakilaiset oikeastaan mitään maahanmuuttajia ole vaan pakolaisia. Miksi ei enää käytetä ja saa käyttää asioista oikeita nimiä? Jos ei ole oikea pakolainen, Suomen valtiolla ei ole mitään velvotteita.
En.
En. Mutta olemmehan itsekkin alkujaan Afrikasta tulleita maahanmuuttajia, joten tuskin kovin hirveästi poikkeamme maahantulijoista, muuten kuin kultturilliselta taustalta. Eikä maahanmuuttjat tai islam ole sen enempää kuin Kristinuskokaan ole muuta kuin tuontitavara muualta.
Mirten koplata "rasismi" jumaluskoon - onko jumalanne rasisti?
Uskonto on rasismia.