Tuo Venäjän toiminta on ollut täysin systemaattista jo useamman vuoden, niiden on vaan pakko saada kolmas maailmansota aikaiseksi.
Mikä niissä on oikein vikana?
Ottaako se noin koville kun ei ole ystäviä missään, eikä kukaan halua olla missään tekemisissä niiden kanssa?
Vai eivätkö vaan tajua että tulevat itse tuhoutumaan ihan ensimmäisinä?
Hyvänä esimerkkinä siitä on vähäjärkisten punapeikkojen toiminta, jotka päivittäin julistavat sairasta mantraansa, siitä kuinka EU NATO USA isäntämaa-Suomi ja Niinistö ovat hyökkäämässä Venäjälle ja kaikki tapahtuu tyhjiössä pienen peikon pään sisällä.
No eihän kukaan todellisuudessa ole Venäjälle hyökkäämässä, mutta ei niidenkään hyökkäyksiä tulla enää sietämään, joten kyllä se sota saadaan aikaiseksi.
Mikä niissä on oikein vikana?
Ottaako se noin koville kun ei ole ystäviä missään, eikä kukaan halua olla missään tekemisissä niiden kanssa?
Vai eivätkö vaan tajua että tulevat itse tuhoutumaan ihan ensimmäisinä?
Hyvänä esimerkkinä siitä on vähäjärkisten punapeikkojen toiminta, jotka päivittäin julistavat sairasta mantraansa, siitä kuinka EU NATO USA isäntämaa-Suomi ja Niinistö ovat hyökkäämässä Venäjälle ja kaikki tapahtuu tyhjiössä pienen peikon pään sisällä.
No eihän kukaan todellisuudessa ole Venäjälle hyökkäämässä, mutta ei niidenkään hyökkäyksiä tulla enää sietämään, joten kyllä se sota saadaan aikaiseksi.
Vastaukset 164
Vanhimmat
Miksi Suomi haluaa sotaa Venäjän kanssa? Sitä minä ihmettelen. Jenkitkin kävivät jo tutustumassa maastoon ja miten mennään rajasta läpi.
Pakko varautua kun naapuri silmät kiiluen taas ulvoo sotaa, onhan ne niin rohkeita kun uskaltavat pienempiään terrorisoida.
Venäjähän se sitä sotaa taas kerran hakee, kuten niin monta kertaa aikaisemminkin.
Tosin tällä kerralla saavatkin sitten kunnolla turpaansa.
Suomessa ei kukaan halua sotaa Venäjän kanssa !
Voit lopettaa moisen ajatuksen lietsonnan, munaat vaan itsesi !
No näitä palstoja lukiessa haluavat
Vai onko se niillä pelkkää vellihousu pelkureitten trollausta vaan?
Aloittajalla on näitä nikkareita joka sormelle, etkö voisi olla varastelematta käyttämääni nikkaria.....ei muuten mutta hävettää summaton tyhmyys?
Teepä aloitus vaikkapa 'EnpäUsko' nikkarilla.
Ettet vaan kadehdi sillä eihän sinun tyhmyyttäsi kukaan kykene ylittämään, sitä paitsi ei tuosta ''sinun nikkaristasi'' ole mitään näyttöä.
Kuten ei siitäkään että sinä olisit täällä koskaan mitään muuta jauhanut kuin paskaa.
Tiedoksi kaikille että tämä 'hullumpi' varasateleva ERommel kirjoittelee ainakin kymmenellä nikkarilla tyyliä mukavasti muunnellen....siis tämän saitin aloittaja.
No ei sinua hullumpaa löydy mistään, sinähän se keräsit joukkoa savustamaan erimielisiä kirjoittajia pois palstalta ja jakelit hirttotuomioita ja olet sairaalloisen kiinnostunut toisten miesten sukuelimistä, eikä tuo nimimerkki sinun ole vaikka väitätkin toisia varkaiksi, yhtä lailla sinua voisi kutsua varastelevaksi pikku hinttariksi, sinut kun tunnistaa helposti siitä ettet osaa kunnolla suomenkieltä.
Toki kaikkihan tuon jo tietävätkin, mutta muistutukseksi.
Niin enkä ole aloittaja.
Miksi sitten kommentoit....ellet ole aloittaja...oletko vielä luultuakin tyhmempi?
Voi sentään eikö kukaan ole pienelle hintille kertonut, että tämä on keskustelupalsta.
Täällä on tapana kommentoida jopa idioottien juttuja.
No eihän sinullaiselle hintille kaikkia kerrota.
No ei haittaa, mutta opettele ryssä suomenkieltä ennen kuin alat avautumaan.
Ryssä siellä. Jenkki täällä hiialahiiala hoi..
Eikö niin Homppeli Rommeli?
Kumma paksukallo....apinoi nikkariani ja soittaa vielä suutansa päälle...onko natokiimaiset tosiaankin mielipuolia?
On!
Tiedä niistä mutta sinä ainakin olet totaalinen kusipää ja se on jo moneen kertaan todistettukin, todista hinttari että se nikkari on sinun tai pidä jo turpasi tukossa.
Kaikki jotka ovat palstalla käyneet näkevät ja tietävät kumpi meistä on raukka paskahousu?
Kummalla oli ERommel nikkari heti alkujaan ja sekin nähdään että varas käyttää useita nikkareita....olet munista hirtettävää ainesta.
Ei muuta kuin tolppaan munista killumaan ja pitää olla julkinen paikka.
Ei tarvi todistaa.
Sinä ite paljastaa ne...
Juuri niin, sinähän se keräsit joukkoa savustamaan erimielisiä kirjoittajia pois palstalta ja jakelit hirttotuomioita ja olet sairaalloisen kiinnostunut toisten miesten sukuelimistä, eikä tuo nimimerkki sinun ole.
Aika vahvoilla sinä olet kun valitaan sitä raukkaa paskahousua, ja suomalaisten on myös hyvä muistaa että sinä olet pelkkä ryssänhuora.
Joten jatka sinä säälittävä punahintti minun munistani unelmointia, mutta vähennä turhaa lässytystä.
Erimielisiä kirjoittajia on palsta täynnä.... kysymys on nikkarivarkaasta, en ymmärrä miksi pitää olla noin paksupää....ei kyllä ihan normaalia?
Mistä olet kotoisin?
Kysymys on siis sinusta, kun ei täällä muitakaan nikkarivarkaita ole.
Toivottavasti ymmärrät että noin paha narsismi on jo sairaus, hakeudu hoitoon viipymättä.
Älä viitsi, kirjoitustyylisi aloituksesta alkaen on tuttu, et pysty piiloutumaan....minä paljastan sinut joka kerta.
Paljastat.........Mistä?
Toivottavasti ei pikku hinttarin sairaus nyt pahene mutta setä kertoo sinulle salaisuuden.
Sillä sinä et ole ainoa joka täällä käyttää minun nimimerkkiäni, mutta sinä olet kaikkein vähäjärkisin ja vielä itket siitä.
Kuuluuko tuohon sinun narsismiisi se että oikeasti kuvittelet minun nimimerkkiäni omaksesi, vaikka olet sen minulta varastanut?
Toivottavasti saat nyt elämääsi muutakin sisältöä kuin pelkkää sossusta liimarahan kerjäämistä, kun arvuuttelet että mitkä ovat minun kommenttejani ja sitten paljastat niitä.
HUUTONAURUA!!!!!
PS. Aloituksen eikä monen muunkaan kommentin kanssa minulla ollut mitään tekemistä, mieti mieti ankarasti äläkä ime bostikkia.......
Tuo huutonaurua on yksi sinun tavaramerkkisi....kuinka kehtaat kirjoittaa palstalle yhtään mitään?
HUUTONAURUA!!!!!
No kirjoitathan sinäkin, ja minun kommenttini ovat kuitenkin paljon älykkäämpiä kuin sinun.
Toivottavasti saat nyt elämääsi muutakin sisältöä kuin pelkkää sossusta liimarahan kerjäämistä, kun arvuuttelet että mitkä ovat minun kommenttejani ja sitten paljastat niitä.
Mitähän venäläiset ovat tehneet?
Eivät mitään.
Mutta jenkit vehkeilevät ja valehtelevat.
Oheiset tiedot on saatu seuraavasta erinomaisesta artikkelista: Treason: Former Nato Commander Breedlove’s Hacked Emails Pure “Strangelove” By Ian Greenhalgh on July 2, 2016
Kirjallinen materiaali paljastaa ensinnäkin Yhdysvaltojen roolin ja erityisesti varaulkoministeri Victoria Nulandin, suurlähettiläs Geoffrey R. Pyattin ja monen muun sekaantumisen salajuoneen kaataa Ukrainan hallitus ja asettaa paikalle mieleisensä nukkehallitus natseineen.
Sähköposteista paljastui myös se, että Breedlove oli käyttänyt tieten väärennettyä tiedustelutietoa Venäjän sotilaallisesta hyökkäyksestä Ukrainaan. Tällä materiaalilla hän yritti saattaa Yhdysvallat ja Naton hyökkäämään sotilaallisesti Venäjää vastaan. Tarkoitus oli siis saada kolmas maailmansota alkamaan.
Miksi ne aikoinaan teurasti kymmeniä miljoonia miehiä naisia ja lapsia, kaikki omia kansalaisia?
Se on vaan niillä verissä.
Venäjä ei ole Neuvostoliitto.
Ole nyt sentäs kartalla:))
Miksi sinä uskot jenkkien valheisiin?
Aivan pahoittelen erehdystäni, olen aina kuvitellut että Venäjä joka nyt oli kuitenkin yli puolet Neuvostoliitosta piti siellä myös valtaa, kun ottaa huomioon että kaikki muut kultapossukerhon jäsenet olivat pakosta mukana.
No Venäjähän on aina ollut kuuluisa ihmisoikeuksistaan ja yksilönvapaudestaan, siis todellinen demokratian kehto.
Jos se vaikka olikin NATO tai joku pre-versio siitä joka kävi sen teurastuksen hoitamassa????
Kiitos kun autoit kartalle.
Voihan se olla noinkin ja saattaa tuo selitys löytyä venäläisistä historiankirjoista jo ensi vuonna.
"Venäjä ei ole Neuvostoliitto.
Ole nyt sentäs kartalla:)) "
Eikö ole!? Menpä kerran keskelle Voiton päivän paraatia ja ilmoita, että turhaan täällä marssitte natsityyliin kun se olikin neukkula joka jotakin voitti ETTEKÄ TE!?
Uskoisn, ettei sinulla jalat osu maahan kun sinua vietäisiin ja lujaa! Joten tuolla teolla pääset itse takaisin kartalle:-D
Tuossa on USA paskan maailman "kiertue".
Venäjä peruttu.
http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/content-img-thumb/domain-8906/kuvat/usa_army_tour_LIPUT.jpg
http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/174351-milloinka-ihmiset-heraavat-usa-haluaa-sodan-eurooppaan-omien-etujensa-tahden
Venäjän yhteistyökumppani Kiina hylkää Haagin oikeuspäätökset ja laittaa lisää kierroksia sotakoneeseen:
http://yle.fi/uutiset/kiina_hamuaa_etela-kiinan_merta_itselleen__myos_laaja_mediakampanja_kaynnissa/9019087
Katsokaa siinä jutussa olevaa karttaa ja pohtikaa vaatimusten oikeutusta.
Natojäsenyys kelpaisi varmaan jo Vietnamillekin.
Tulee pakostakin mieleen 30-luku kun Saksa ja Venäjä laajensivat härskisti alueitaan mikä johtikin maailmansotaan. Tuleekohan nytkin liittolaisille kuitenkin keskinäinen sota?
Kiinakin sitten melkeinsamanlainen kuin Venäjä, tosin ei ole vielä sotaa aloittanut naapuriin.
Suomen pitäisi käydä upottamassa pari hiekkaproomua pohjoisen merialueen öljykentille ja vaatia niitä itselleen :D
Ei Sun Tzu turhaan kiinalainen ollut, niiltä löytyy sotajuonia joka lähtöön.
Sunzi eli Mestari Sun, alkuperäiseltä nimeltään Sun Wu, oli kenraali, strategi ja filosofi muinaisessa Kiinassa. Hänen uskotaan kirjoittaneen klassisen sotastrategiasta kertovan teoksen Sodankäynnin taito
Täys idiootti vain voi olla sitä mieltä että Suomen pitäisi vehkeillä Naton kaa.
Niin totta, jäsenyys heti vireille ja kaikki vehkeily seis, enää ei leikitä vaan liitytään ja oppii venäläisetkin kunnioittamaan toisten rajoja.
ERommelin kannattaisi vaihtaa nimimerkkinsä johonkin sellaiseen, joka ei kuvaa merkittävää ja arvostettua sotilasta. Olisiko vaikka Sven Tuuva sittenkin parempi?
Ei se auta!
Erommeli paljastaa omalla tyhmyydellä ittensä ihan minkä nikin alta vaan.
Joo, mutta kun toi nimimerkki ei ole sopiva noin ääliömäisille sotajutuille. Joku arvo pitäisi pystyä säilyttämään.
Ok, unohdetaan se nimimerkki ja kysytään mistä helvetistä ERommel on saanut päähänsä, että nimenomaan Venäjä haluaisi aloittaa kokonaisen maailmansodan?
Tuo on kyllä niin totta. Lausuihan Svenin isäkin kirjassa "Miks Herran nimess aikonet, sinäkin poloinen". Että sikäli Sven Dufva olisi sopiva nicci Kyykäärme, Emävalhe>ERommelille.
Tosin ... sillä erotuksella, että Sven taisteli urheasti Koljonvirran sillalla. Emävalhe>ERommel taas kykenee lähinnä urheasti paskomaan alleen. :)
IMHO.
Huomatkaa, että jos sota syttyy todellisesti, ei ihmisrotua enää ole.
Tietenkään ole.
Mutta eihän isoa vahinkoa tule?
Kun pääsee Erommelikin täältä maailmasta trollaamasta siinä samassa rytäkässä..
Siksi koska niiltä loppuu rahat ja sisäiset ongelmat laitetan tulevan sodan syyksi. Jos ei tule sotaa niin vaara on että tulee kapina ja koko Putinin jengi tapetaan niskalaukauksella ja muurataan Moskovan metron seinään.
En nyt totakaan pitäisi niin pahana vaihtoehtona.
Totta kyseessähän on sisäinen ongelma ja sellaisena se tulee myös hoitaa.
Hoitunee ... ko. asiasta kun itänaapurissa on piiiiiiiiiiiiiiitkät ja tehokkaat perinteet. :)
Totta, joskus tuntuu ettei oikein tajuta mitä tarkoittaa totaalinen sota?
Ydinase on kaikkein mielipuolisin ase ja pahinta on ettei ihminen ole vieläkään kehittynyt tarpeeksi, eli se jopa voi käyttää sitä?
Minä en sitten ole aloittaja, se on natokiimainen pelle....yrittäkää palstan järkevät nähdä kuka sekoittaa keskustelua?
Sinä oletkin manpetturi, itänuolija, venäjäpelle römmelirummukainen jolle hoitajat tuovat pian iltalääkkeet ja Niuviksen nettikone laitetaan kiinni.
Yksi 'ERommel' lisää??
Kuule äpärä!
Seuraava sota kun syttyy.
Sinä lähet yhtälailla täältä maanpäältä, mitä me muutkin.
Ja minua ei pelota se.
Mutta sinua pelottaa trolli äpärä!
Sepustelet mm. 44.DIV. nikkarilla.....lopeta palstan häiriköinti tai saavat poistaa sinut lopullisesti.
Valehtelet!
Yrität vain omia nikkejä pukata toisille.
Pikku hinttari on aika kova poika tuollaiseksi sossukerjäläiseksi uhkailemaan muita, mutta ei kuitenkaan ole halukas itse koittamaan vaikka tilaisuuttakin on tarjottu.
Taisi edellisellä kerralla pieni punikin paskiainen paeta välittömästi toiseen ketjuun lässyttämään.
Että sellainen sankari.
Niin sinähän sen tiedät mutta tietääkö kukaan muu?
Ton apinan vakiovastaus joka toiseen kommenttiin on ''minä tiedän että se olet sinä, minua ei pysty huijaamaan ja minä paljastan sinut''..........
Ja samaa se hokee kaikille ''olet nikkarivaras tai aiotko varastaa minun nikkarin?''
Miten voi jollain aika edes riittää tollaseen jatkuvaan sekoiluun?
Riittäähän sillä aikaa kun ei töissä tarvi käydä, mitä nyt sossusta käy liimarahaa kerjäämässä ja sitten taas palstalle sekoilemaan bostikit huulessa.
Ja yleensä ensimmäisen tuubin jälkeen se on jo niin sekasin että alkaa itku varastetusta nikkarista.....
Seinähullu jaksaa jatkaa paskanjauhantaa....tuollainen yleensä hakataan ja armotta.
Täällä onnistuu mutta raukka paljastaa hankalan luonteensa.
Ilmoitat vaan että koska haluat kokeilla sitä hakkaamista, siinä säästyy sossunkin rahat kun yksi liimarahan kerjääjä katoaa tiskiltä.
Ja samaan hintaan poistuu palstalta yksi nikkarivaras ja maailmasta yksi turhaan happea kuluttava elämätön hinttari.
Niin että toimi ja todista että sinusta on muuhunkin kuin ottamaan verbaalisesti turpaan joka ketjussa, osoita että olen väärässä kun väitän sinua säälittäväksi pieneksi punikin paskiaiseksi.
Heh heh, kuului swaash ja swuush kun pikku hintti pakeni muihin ketjuihin paskaansa lässyttämään, taas kerran.
Tai sitten on sosiaalitoimistossa paha perjantairuuhka eikä bostikkirahaa niin vain saakaan.
On se todellakin palstan säälittävin pieni paskahousu.
Kuulut ehkä nyrkillä tapettaviin....yksikään täysipäinen aikuinen ei jaksa jauhaa selvää paskaa....?
Kovat on taas puheet palstan pienellä paskahousulla.
Ole huoleti, eihän sinua kukaan ole koskaan aikuisena edes pitänyt.
Taisit saada sossusta taas liimarahaa ja nyt on bostikit huulessa ja olo kuin oikealla miehellä, taidat saada aika usein turpaasi kun luikit noilla kerjuureissuillasi sossun tiskillä?
Ja tuollaista hinttarin saastaa sitten yhteiskunta elättää minun maksamillani verovaroilla, hyi helvetti.
Mitä se sinäkin tiedät täyspäisistä aikuisista, ei niitä ainakaan sinun suvustasi löydy ensimmäistäkään.
Ei sitten pienen paskahousu-hinttarin kantti taaskaan riittänyt muuhun kuin lässytykseen, olet sinä niin säälittävä myrkkykyrpä.
Edellisen kanssa samaa mieltä siitä, että helvettiäkö tuollaista pitää yhteiskunnan elättää, jos ei itse kykene niin olkoot elämättä.
Että oikein edellisen kanssa samaa mieltä....siis itsensä kanssa idiootti.
Tuollainen pitäisi kyllä eliminoida pois, sano osoite?
Ellet uskalla sanoa osoitetta, olet pelkuri ja siten täysi turhake siinäkin mielessä?
Osoite???
Et kai sinä säälittävä vähäjärkinen puna-hinttari kuvittele olevasi kahville tulossa?
Kerrot nyt vaan kiltisti että minkä kaupungin elättinä olet ja mistä sossusta sinä sitä liimarahaa käyt kerjäämässä, niin sovitaan joku rauhallinen paikka ilman turhia todistajia ja katsotaan että kuka on nyrkillä tapettava ja kenet eliminoidaan.
Vaikka sinä tuollainen pieni paskahousu oletkin niin leiki nyt edes kerrankin miestä ja vastaa huutoosi, tästä kun et nyt enää lässyttämällä selviäkään.
Vai niin puna-hinttari on sitten taas paennut, sellaista se on noilla sossukerjäläisillä ensin uhotaan ja sitten kun joku vastaakin haasteeseen niin housuihinsahan se lässyttäjä paskoo välittömästi, eikä ollut muuten ensimmäinen kerta.
Että tuollainen säälittävä paskahousu se täällä uhkailee ja solvaa muita kirjoittajia, nyt taas kaikki näkevät minkälaisesta nettiulosteesta oikein on kysymys.
Ja kukahan se paskahousu pelkuri olikaan, jälleen kerran?
Ihme että kehtaat täällä vielä kirjoitella, tai no kehtaathan sinä kerjätä sossusta liimarahaakin saatanan säälittävä yhteiskunnan elätti.
Uhoaa, uhkailee ja haastaa ja kun joku ottaa haasteen vastaan, niin mitä tekee puna-hinttari?
Paskoo housuihinsa ja pakenee sossuun kerjäämään liimarahaa, sen jälkeen bostikkipöllyssä toiseen ketjuun lässyttämään.
Eihän tuollaista säälittävää pientä myrkkykyrpää voi kukaan enää vakavasti ottaa.
Juuri noinhan puna-hinttari toimii, kova poika lässyttämään mutta ei kanttia vastata huutoonsa.
Ja tuollaisia sitten elätetään verovaroilla, voi helvetti sentään ilmeisesti tuollaiset pitää käydä kotoa hakemassa jos niiden kanssa haluaa keskustella?
On se säälittävä paskahousu, muistakaa tämä kun sen idioottimaisuuksia seuraavan kerran luette.
TURPA KIINNI, STNAN KYYKÄÄRME !!!!!! ALLEENLASKIJALTA EI TAASKAAN KYSYTTY.
Älä välitä ei tuo säälittävä paskahousu pysty muuhun lässyttämään, ensin uhosi ja uhkaili mutta kun tarjosin mahdollisuutta toteutukseen niin johan tuli kiire sossuun kerjäämään liimarahaa ja paeta toiseen ketjuun sekoilemaan.
Eihän tuollaisen puna-hinttarin kanssa ole kuin kaksi vaihtoehtoa, joko nöyryyttää julkisesti joka ketjussa tai hakea kotoa ja laittaa liemiruokintaan.
Ainakin tässä ketjussa paljasti itsensä kaikille.
Jos vaan saumat tulee niin vetele turpaan niin että tuntuu.......
Että oppii olemaan.
Tuskin tulee, paskahousu on niin pelkuri ettei siitä ole kuin uhoamaan ja pakenemaan.
No ei taida enää kenellekään olla epäselvää että minkälaisesta punahinttarista on kysymys, tuollaista sitten joutuu yhteiskunta elättämään.
Tässä on luultavasti kyse vain omien intressien ja valtion intressien sekoittaminen. Siellä naapurin johdossa on paljon korruptiota ja täytyy muistaa, että mm. sodassa on helppo hävittää esim. dokumentteja, jotka muuten voisivat olla kohtalokkaita. Siksi nyt pyritään viemään huomiota pois ja saamaan jotain mullistavaa aikaa jo ihan oman edun vuoksi.
Toisekseen valtio on myös johtajien työpaikka ja sen hoitaminen heijastaa heidän onnistumistaan. Siksi isänmaallisuutta on lisätty, jotta venäläiset ponnistelisivat enemmän valtion hyväksi ja estäisivät sitä vajoamasta.
Myöskään Yhdysvaltojen tilanne ei ole mairitteleva. Valtiolla on niin paljon velkaa, että kohta se aiheuttaa jotain seuraamuksia ja maan johtajillekin sopisikin jos saataisiin jokin ei niin ympäristöä tuhoava sota aikaan. (Jos ydinaseita ei olisi niin maailmassa olisi enemmän sotia... paljon enemmän. ) Heidän valtionsa on niin velkainen, että se on käytännössä orja velkojilleen. Sodan avulla velat voisi mitätöidä kriisiin vedoten ja "unohtaa" jälestä.
Venäjän on pakko varautua rajojen puolustamiseen kun Nato laajentaa valtapiiriään puolueettomiin maihin ja Suomessakin on joku sotahullu kansanosa joka kirkuu kurkku suorana solvauksia ja lietsoo sotaa! Ei tuollainen voi jäädä itänaapurissa huomaamatta ja reogoimatta!
Venäjällä ei ole minkäänlaista intressiä alka sotimaan, se on tuo sotahullu Natolobbariporukka jonka täytyy olla jokin jäänne Kolmannen Valtakunnan perillisistä!
Näinhän se juuri on. Jos Venäjä haluaisi Suomeen hyökätä niin sehän olisi sen jo tehnyt. Suomen vastarinta ei kauan kestäisi. Venäjää kun ei playstationilla pysäytetä ja mies kapasiteetti ei niiltä lopu. Mutta kun siitä ei olisi mitään hyötyä venäjälle. Niin yksinkertaista se. Jos Ruotsi menee Natoon, saattaa Velivenäläisen mieli muuttua että saa rajansa merenrantaan tohon pohjanlahdelle ja samalla koko suomenlahdelle. Silloin on selkeästi meri Venäjän ja ns. naton välissä. Sitähän me ei haluttaisi. Venäjä ei välttämättä viitsi odotella mitä Suomi päättää Ruotsin natoon liittymisen jälkeen, mennäänkö vai eikö mennä natoon. Suomella pitää olla selkeä kanta olla itsenäinen ja puolueeton maa. Tai sitten vähän hellkutin ripeesti natoon ennen Ruotsia. Ja sen jälkeen toivotaan parasta että Venäjä pysyy rauhallisena :) Toisaalta Suomi on natolle ja Venäjälle ihan sama. Eli oikein hyvä maa taistella Suomen mantereella ja tuhota suomesta kaikki maantasalle. Ketään ei kiinnosta ja kukaan ei häviä siinä mitään, paitsi Suomi.
Aika mielenkiintoinen näkemys vaikka ei todellisuutta vastaakaan, mutta kertoo kaiken omasta ajatusmaailmasta.
Todellisuudessa punapeikot ja tiltuthan ne tällä palstalla sitä sotaa julistavat ja uhkailevat Venäjän kauhealla kostolla jos Suomi ei tottele.
NATOa taas kannatetaan sen takia ettei mihinkään sotaan edes jouduttaisi.
Paras olisi tietysti puolueeton itsenäisyys, mutta juuri sitä nuo punapeikot yrittävät tuhota.
Suomen liittyminen natoon on viimeinen pisara, kuten aiemminkin sanoin ei Ruotsinkaan liittyminen ole niin arka asia?
Nato koneet lentelevät nyt jo Itämerellä pimeinä ja pitävät sitä omanaan....entä sitten kun Ruotsi ja Suomi olisivat täysjäseniä?
Suomen asema on erityinen, tämä pitää muistaa aina?
"Venäjän on pakko varautua rajojen puolustamiseen kun Nato laajentaa valtapiiriään puolueettomiin maihin"
Niinkö? Itse kuvittelin, että prosessi tapahtuu toisin päin! Rajalla olevat pikkuvaltiot kokevat Venäjän niin uhkaavaksi, että anovat Naton jäsenyyttä! Jospa Puten pitäisi katsoa peiliin? Toisenlaisilla toimilla ei liittymistarvetta edes olisi!
"Suomessakin on joku sotahullu kansanosa joka kirkuu kurkku suorana solvauksia ja lietsoo sotaa!"
Ja miten moinen ilmenee käytännössä?
" Ei tuollainen voi jäädä itänaapurissa huomaamatta ja reogoimatta!
Venäjällä ei ole minkäänlaista intressiä alka sotimaan"
Eikö? Olisit uskottavampi, jos saisit Venäjän vetäytymään Ukrainasta, poistumaan Krimiltä ja lopettamaan Syyrian sodan?Etkö lue lehtiä edes?
"se on tuo sotahullu Natolobbariporukka jonka täytyy olla jokin jäänne Kolmannen Valtakunnan perillisistä! "
Yhtä omituisia ovat meikäläiset Venäjän Tiltut, joiden isänmaa sijaitsee naapurissa!
Tällä palstallahan sitä puhutaan kolmannesta sodasta ja lietsotaan sitä ihmisten mielikuviin. Venäjä ei puhu siitä missään mitään.
No eihän sitä sotaa kukaan muu rakenna kuin tämän palstan vähäjärkiset punikki-peikot.
Eiköhän sovita että Natointoilijat alkavat pitää suunsa tästedes kiinni kun eivät edes ymmärrä mistä puhuvat. Se, että haluaa valtionaapurin kanssa elää sovussa ja rauhassa ja vaalia talouden kannalta hyviä kauppasuhteita ei tarkoita mitään ryssän perseennuolentaa tai punikkivallankumousta!
Yrittäkäähän jo ymmärtää ennenkuin on myöhäistä ja menkää vaikka sinne "eheytykseen" minne homojakin olette työntämässä!
Eiköhän sovita että pienet punikit ymmärtävät että tämä on keskustelupalsta, jossa jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen ilman että paskasakki jakelee sensuuria neuvosto-malliin?
Ja jos ei avoin keskustelu miellytä, niin ainahan voi mennä navettaan eläimiä kiusaamaan, se saattaa olla näille idänihailijoille luontaisempaa touhua..
Joo näin on, aika hyvin muuten ilmaistu.
Joidenkin pitää antaa keskustelupalstoillakin pientä isällistä ohjausta harhautuneille
mielipiteille ja ajatuksille! Ei se paskasakkia ole jos ei ymmärrä joidenkin puheita, vaikka saattaa siltä tuntua.Pitää vaan ottaa vaan asioista selvää eikä huutaa lärvi punaisena, sinä voi isoveli pian loukkaantua. Mitä saattaa joutua katumaan!
"Pitää vaan ottaa vaan asioista selvää eikä huutaa lärvi punaisena, sinä voi isoveli pian loukkaantua. Mitä saattaa joutua katumaan! "
Eli punikin oppi: ollaan kuin kusi sukassa ja myönnytään kaikkeen niin ehkä naapuri on armollinen eikä meitä miehitä?!
Venäjä voittaa kolmannen maailmansodan, kiina saa hopeaa ja yhdysvallat pronssia.
Ei voita se diskataan, kun kaikki sen aseet on näkymättömiä ja kaikki saavutukset pienten punaisten peikkojen mielikuvitusta.
Pakko viedä kansan huomio kuralla olevasta taloudesta
Ovat itsemurhahakuista kansaa
Se on velivenäläisellä verissä, tuo sotaisuus ja agressiivisuus
Venäjä ei kehittele maailmansotaa.Mitä USA ja Nato tekee Venäjän rajoilla?
Ja taas pelkkää huuhaa-höpötystä, oikea kysymyshän on se että miksi kaikki vähänkin Venäjää lähellä olevat maat haluavat NATO-jäseniksi?
Tuohon kun vastaat niin vastaat samalla omaan kysymykseesi.
Taitaa sinulla tosin jäädä vastaamatta, kuten yleensäkin.
Jospa pienten maitten hallinnot juonittelevat jenkkien kanssa ja pelottelevat kansaa parhaan kykynsä mukaan?
CIA-on valmiskäyttämään suurempiakin summia kuin näihin pikkuvaltioihin hukkuu...siis lahjusrahaa?
Ei kaikki ole niin kuin julki sanotaan, pääsääntöisesti päinvastoin?
Tämän topicin voi poistaa!
Juuri näin tällä palstalla ei totuuksia saa kirjoitella, ovat minuakin kiusanneet kaikki välipiste-trollit ja muut.
Miettikäähän pikkasen. Nyt täytyy ymmärtää että sotaa ei aloiteta huvin vuoksi. Se aloitetaan, jos siitä katsotaan olevan niin suuri hyöty omalle maalle, että myös tappiomuotoiset uhraukset (ihmishenget ja materiaalin menetys, sekä riski oman valtion häviöstä) katsotaan olevan korvattavissa voitolla. Voiton täytyy siis vaikuttaa ainakin todennäköiseltä.
Miettikäämme sitten Venäjän asemaa. Valtaamalla pelkästään Suomi ei oikeastaan saavuteta mitään. Venäjä on meritietä arvioidessa edelleen pussinperällä Itämerellä. Suomessa ei ole mitään merkittäviä geologisia tai muita rikkauksia, joita pelkästään kannattaisi tavoitella. Lisäksi kansainvälinen mielipide kääntyisi Venäjää vastaan ja edessä olisi mitä todennäköisimmin myös katkera sissisota hankalassa maastossa ja vihamielisessä ympäristössä.
Mutta sitten, Ruotsi. Valtaamalla Ruotsin eteläosan Venäjä saisikin yhtäkkiä haltuunsa meritien Atlantille, ja mikä tärkeintä, pystyisi jo täysin sulkemaan Itämeren muulta liikenteeltä, nykyaikaisten meritorjunta- ja muiden ohjusten kantomatka riittää siihen. Sieltä käsin olisi myös kovin helppo lamauttaa tai ainakin merkittävästi haitata NATON joukkojen liikkeitä Tanskassa ja Pohjois-Saksassa ja myös uhata tärkeitä öljyresursseja Pohjanmerellä. Se tekisi lännen vastaiskun kovin paljon vaikeammaksi ja sitoisi merkittävän määrän resursseja.
On siis selvä, että länsimailla ei ole tähän varaa, tai muuten on varauduttava täysimittaiseen maailmansotaan, jonka lopputulos on vaikeasti ennustettavissa, ja kuten eräät kirjoittajat ovat arvioineetkin, sisältää myös tietyn riskin erittäin laajamittaisesta ydintuhosta.
NATO siis pyrkii turvaamaan Ruotsin kaikin keinoin, mutta sama ei koske Suomea. Ruotsi, kuten aina ennenkin, laittaa toivonsa siihen, että Suomi kykenee tarvittaessa toimimaan puskurina riittävän pitkään, että varsinainen puolustus ehditään muodostaa heidän rajoilleen. Tällainen salainen turvasopimushan Ruotsilla oli jo -60-luvulla, mutta ymmärrettävästi siitä ei juurikaan huudeltu - tilanne ei tältä osin ole oleellisesti muuttunut. Ruotsilla ei edelleenkään ole intressejä toimittaa sotilaallisia resursseja Suomeen, jos todennäköistä on, että Suomi menetetään joka tapauksessa. Siksi he ovat kovin nihkeitä puolustusliittoon kanssamme, ja se on täysin ymmärrettävää.
Meidän on siis joko perustettava oma puolustuksemme niin vahvaksi, että sen kimppuun yrittäminen ei missään tilanteessa kannata, tai sitten liittouduttava NATON kanssa, jolloin emme edelleenkään voi tinkiä omasta puolustuskyvystämme, mutta saamme tietynlaisen selkänojan ja kenties ripeämmin ne tarpeelliset lisäresurssit, jos sotatilanteeseen joudutaan.
Ei ole uskottavaa... ei Venäjä lähde tällaiseen uhkapeliin. Pitää muistaa että vaikka maa valloitetaan, se tulee myös pitää hallussa....ei Venäjällä ole intressejä lähteä seikkailemaan Ruotsiin.
Se tehdään vasta pakon edessä, tilanteessa jossa Naton uhka on täysin ilmeinen tai on jo eskaloitunut yhteenotoiksi.
Suomi on turvassa järkevällä politiikalla ja se yhdistettynä hyvään...ehkä Euroopan parhaimpaan asevelvollisuus armeijaan....kuten tähänkin asti?
Nyt viime vuosina on ollut nähtävissä linjan muutos, joka ei ole ollut järkevää politiikkaa...eli ylipäätään tehdä armeijasta Nato yhteensopiva....kuinka se palvelee Suomea? Rasittaa veronmaksajien kukkaroa ainakin rankemmin ja saadaanko vastinetta rahille?
"Se tehdään vasta pakon edessä, tilanteessa jossa Naton uhka on täysin ilmeinen tai on jo eskaloitunut yhteenotoiksi."
Venäjän tuntien eli miten vainoharhainen se on niin se Naton uhka tulee ihan tyhjästä!
Ei Nato hyökkää Venäjälle joten mitään uhkaa todellisuudessa ei ole.
Oliko Nato hyökkäämässä Krimille?
Kyllä, Suomi on turvassa, jos meillä on laittaa riittävästi resursseja (lue=pätäkkää) maamme puolustamiseen. Tällä hetkellä nähdäkseni puuttuu korkealle ja kauas yltävä ilmatorjuntajärjestelmä, ilmavalvontajärjestelmä (AWACS-koneet), riittävä reservi raskasta raketinheitinkalustoa, hävittäjien määrä on ainakin lievästi epätyydyttävä, meritoimintakyky ei liene myöskään riittävällä tasolla, ei myöskään moderni ammuskalusto (JDAM, JASSM yms). Tavanomaista tykistöä ja periaatteessa miehistöreserviä on kohtalaisesti. Miettikää nyt, oikeasti, mikä asemamme on jos sota kaikista toiveistamme ja olettamuksistamme huolimatta kuitenkin alkaa?
Emme tarvitse tällaista kalustoa....katsos se kaikkein järkevin 'puolustus' on taitava diplomatia.
Jos laaja sota alkaa....Luoja varjelkoon....kukaan ei voi ennakoida seurauksia....paitsi jos käytetään ydinasetta....sen lopputulos tiedetään?
"Emme tarvitse tällaista kalustoa....katsos se kaikkein järkevin 'puolustus' on taitava diplomatia."
Valitettavasti se Rommelin tarkoittama "järkevä diplomatia" = alistuminen kaikessa naapurin tahtoon? Olemme nähneet, mihin se johtaa naapurin kohdalla!
YYA-aikana naapuri otti melkoisia 'vapauksia' Suomen suhteen:
- se painosti ja uhkaili
- puuttui presidentin valintaan ja hallituksen kokoonpanoihin
- jotkut puolueet olivat aina hallituksessa ja toiset eivät vaalituloksesta riippumatta
- Suomessa vallitsi sensuuri ja itsesensuuri
- muutimme jopa historiaamme naapurille sopivaksi
- naapuri puuttui kirjallisuuteen, uutisiin, elokuviin ja TV-ohjelmiin
Diplomatia, niin... kunpa se olisi riittänyt myös 1939. Ei pahalla, mutta me Suomessa emme voi luottaa diplomatiaan kuin tiettyyn pisteeseen saakka. Se ei saa olla viimeinen oljenkortemme. Diplomatia ei näet ole sitä että me annamme kaiken ja toinen osapuoli antaa tyhjän. Meillä täytyy olla kättä pitempää vielä siinäkin vaiheessa, kun diplomatia pettää. Se on se risti, jota kansamme on kannettava, ja joka puuttuu niin monelta muulta Euroopan valtiolta, kuten Ruotsilta, Sveitsiltä, Norjalta jne jne. Tämä kansa on kuitenkin kaikesta köyhyydestään, kaikesta vähäväkisyydestään, kaikesta ulkopuolelta katsottuna puhtaasta mitättömyydestään huolimatta selvinnyt ja taistellut varhaiskeskiajalta lähtien läpi ne vuodet, jolloin ihmisoikeudet tai mikään nykyaikana tunnustettu valtiomuoto olisi ollut pätevä. Sitä perintöä ei saa heittää hukkaan, se on säilyttämisen arvoinen. Koko aikana uhka on tullut vain yhdestä suunnasta, eikä viimeaikaisten tapahtumien nojalla ilmene pätevää syytä epäillä, että suunta olisi muuttunut. Siksi isänmaallinen suomalainen ajattelee maan etua ja on myös valmis sen puolesta taistelemaan. Tiedoksi vaan sinne rajan toiselle puolelle.
Siis taas talvisodan edeltäviin aikoihin....ei ole kovin harvinaista Nato palstalla?
Talvisota olisi voitu välttää juurikin diplomatialla....eli olisi neuvoteltu maanvaihdoista?
Vaihdosta oli kysymys....eli silloinen NL:tto olisi antanut maa-alueita korvaukseksi Leningradin 'tykinkantaman' eliminoimiseksi?
Silloisessa NL: ssa nähtiin ja ihan oikein Saksan uhka ja Suomen kautta....kuten nyt Nato nykyhetkessä?
Pitäisikö jatkaa....eli on meneillään suora kopio edellisestä yhteenottoon liittyvästä tekijästä?
Olisiko todellakin voitu välttää? Suo anteeksi, mutta muutaman kirjoituksesi laadun perusteella epäilen että nikkisi ei tee oikeutta älykkäälle upseerille kuten Erwin Rommelille. Pelkään pahoin että käsityskykysi ja strateginen osaamisesi eivät aivan vastaa esikuvaasi. Kohtuuton vaatimus se toki olisikin. Kotimainen kirjallisuus huomioiden stm Riitaoja lienee henkilöösi paremmin istuva nimimerkki ja ilmentää paremmin suomalaisuuttakin :-)
Vakio tekstiä, väkisin yrittää keskustella kohteliaasti mutta kun argumentit loppuvat käydään henkilökohtaisuuksiin?
Pitää kohdata tosiasiat sellaisena kun ne ovat olleet, ei ne muutu henkilökohtaisuuksiin menemällä?
Suomen historiassa eletään hämmästyttävän paljon samamoista aikaa kuin oli 30-luvulla ja asetelmat ovat samat....nyt on Saksan tilalla Nato ja jenkit.
Että aiotaanko tosiaan lyödä pää Karjalan mäntyyn vielä kerran?
Ei vaan pikemminkin muistin vanhan viisauden: Kumpi on hullumpi, hullu itse vai se joka hänen kanssaan väittelee? Lisäksi tutustuin hieman aiempaan kirjoitteluhistoriaasi ja toden totta, päätelmäni vahvistui. Joten intä rauhassa NATOa vastaan, itse en tähän keskusteluun yritä enää järkiperusteita tuoda. Ne henkilöt joilla on merkitystä, tietävät ne jo. Muut - koettakaa saada vaikka käsi käymään :-)
Muuten hyvä että lopetat, mutta missä olivat 'järkipuheet'....niistä ei ollut havaintoa, ainoastaan Nato palstan tuttua peruskauraa samalla nuotilla?
Oohho hoh hoo, olet sekä herkkänahkainen että yksinkertainen, täydellinen vedätettävä siis. Onpa harmi ettet syntynyt poromiehen ahkioksi :-) No vieläkö haluat nöyryyttää itseäsi?
Ei sitten paskahousu punikista ollut vastaamaan omasta uhkailustaan, taisi pikku hinttarin uskottavuus pudota kerralla alle nollan.
Ei riittänyt kantti leikkiä miestä edes yhden kerran ja nyt sen tietää koko palsta.
Ei riittänyt niin ja ei se mitään. Kaikista ei ole miehen hommiin ja mikäs siinä. Kyllä niitä nolliakin tarvitaan, itse asiassa kuulin että eräs varuskunta kaipaa uusia janttereita "rangelle" (wink wink) joten sieltähän tämmöinen osaava kaveri saisi paikan pois poikkeen, vai mitä?
Varmaan olis keikka kohillaan muttei taida tollanen homppeli lähtee kotoo kun sossuun ruinaamaan ja heti takas nettiin lässyttämään.
Ja tuota mantraa hokee puna-hinttari joka uhoaa ja uhkailee, mutta kun tulee näytön paikka niin sossuelätti paskoo housuihinsa pelosta ja pakenee toiseen ketjuun lässyttämään.
Mitäköhän arvoa on tuollaisen säälittävän paskahousun kommenteilla?
Ei niin mitään.
Mitenköhän minusta tuntuu että tämä erommeli on mennyt jo sekaisin kirjoituksissaankin, mihin vastaa ja mihin ei. No ei se mitään, rauhoitu hyvä mies, ja ota lääkkeet ohjeen mukaan. Sitten kuuntelet rauhallista klassista musiikkia etkä vilkaisekaan nettiin päin ainakaan kuukauteen. Ja muistat tehdä niin kuin ne avaimet omistavat henkilöt sanoo.
Kyllä, ei Suomella ole mitään hätää niin kauan kuin Nato ja Jenkit pitää näppinsä erossa Euroopan politiikasta. Venäjällä on paljon muuta ajateltavaa kuin Euroopan valloitus. Talouspolittiikassa mm. on paljon tekemistä kaikilla aloilla. Koko valtion koossapitämisessä on täysi työ koska Venäjä koostuu edelleenkin niin monista kansoista ja kansallisuuksista vaikka osa jo itsenäistyi NL:n hajoamisen myötä . Ei Venäjällä ole mitään intressiä valloitella lisää alueita kun ei todennäköisesti saa pidettyä entisiäkään omia alueitaan. Sen vuoksi Naton ei pidä missään nimessä tulla enää härkkimään ja lisäämään paineita tällaisten asioiden suhteen!
Suomi voi hoitaa oman puolustuksensa, vaikka sitten Migeillä tai T-tankkeilla.
Jos se on ennenkin käynyt päinsä niin mikä ihme tässä on muuttunut ettei se kävisi päinsä tänäkin päivänä.
Korkeintaan jotkut Kolmannen Valtakunnan jälkeläiset Natonatsit ovat saaneet ääntään kuuluviin ja lietsovat viha- ja sotapuheita vastuuttomasti. Jotkut herkkäuskoiset tyhjäpäät vielä uskovat näitä sekopääpopulisteja joiden paikka olisi lukkojen takana!
Kyllä meidän täytyy natoon liittyä . Siihen kuuluu jo koko länsieurooppa . Tsetseeneillä oli kova halu olla itsenäinen tarvittiin kaksi sotaa hävittämään se halu . Ja muuallakin on ollut taisteluita georkiassa esim. Viimeisin on tuo ukrainan hivuttaminen takaisin venäjään . Niillä alueilla jotka saadaan vallattua hiljenevät täysin opposition äänet . Mitenkähän tukalaa olisi virolla latvialla ja liettualla jos eivät olisi älynneet heti livahtaa naton suojiin
Tulemme auttamaan teitä vapautumaan länsimaiden painostuksesta. Sana vain ja avunpyyntöönne suostutaan välittömästi. Meillä on teknologia ja struktuuri valmiina ja testattuna Ukrainassa hyvällä menestyksellä. Kävimme jo esittäytymässä eräälle matkailijaryhmällenne ja he olivat hyvin tykästyneitä tarjoamaamme apuun!
Yhteisvoimin luomme hyvän valtakunnan, harashoo tavaritsh!
Niin katkeraa paskoille ryssille. Niin katkeraa se että kaikki liittoutuvat hyvän puolta ajavien jenkkien kanssa kimppaan. Kaikki haluaa pysyä Vebnäjästä kaukana ja suojata itsensä Venäjältä nato turvastamaan asettautumalla. eiksje
Ilman ryssien apua Suomi on perseellään lopun aikaa eikä näytä reppana toipuvan enää ikinä entiselleen ilmiselvästikään.
No mitäs apua ryssät on antanut?
Pietarin jätevedet menisi vieläkin kaikki suoraan mereen ilman SUOMEN apua!
Silti sitä ollaan niin suurvaltaa että! Pthyi ja Pthyi!
Mehän "nautimme" ryssän "avusta" ihan tarpeeksi kultaisella 70-luvulla!
Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!
Sinähän kopioit nopeasti omaa löpinääsi ja sitten kiireesti uudelle saitille....oikeaa trollin meininkiä?
Koska vastaat huutosi säälittävä paskahousu, luulisi edes hävettävän nyt kun kaikki tietävät totuuden sinusta?
Tuo se on oikeaa puna-hinttarin meininkiä.
Etkö mulkku tajua että paljastat muita nikkareita joita käytät....eli olet paljastettu vaikka esiintyisit suhteellisen asiallisesti....??
Mutta pääsi taitaa olla sekaisin, uskoisin että saat turpiisi säännöllisesti....että sen kyllä huomaa sitten kirjoittelun tasossa?
No ainakin sinut on paljastettu paskahousu pelkuriksi, sinä säälittävä pikku hinttari haastoit minut mutta eihän sinusta ollut huutoasi vastaamaan kun minä haasteesi hyväksyin.
Niin että hoidatko osuutesi kuin mies vai jatkatko paskat housussa lässyttämistä kuten tähänkin asti?
Tästä ketjusta selviää kyllä kaikille kuinka halveksittava punikki sinä olet.
Ja tuollaista pientä paskaa yhteiskunta sitten ruokkii minunkin verorahoillani, hyi helvetti.
Mitäpä aikoo pieni säälittävä sossukerjäläinen tehdä, jatkatko puna-hinttarin lässytystä ja uskot ettei sinua ehkä haetakaan kotoa, vai esitätkö edes kerran miestä ja vastaat sanoistasi?
Siihen saakka pysyt varmasti palstan noloimpana paskahousuna, juuri tuollaisille miehet nauravat.
Eihän tuosta pikku paskiaisesta ole miestä, ei edes esittämään.
Sillä säälittävällä punahintillähän on tapana nuo uhkauksetkin esittää aina toisten puolesta, kun oma rohkeus riittää juuri ja juuri lässyttämiseen ja siihenkin vain bostikin voimalla, sekin kerjätty sossusta.
No ainakin kaikki näkevät että minkä tason peikosta on kysymys.
On se vaan niin säälittävä paskahousu.
Niinpä aika raskaan maineen sai punahintti kannettavakseen, sille nauretaan jo palstan ulkopuolellakin.
Eikä taida paskahousun maineesta päästä koskaan eroon?
Ei varmasti pääse ainakaan ennen kuin seisoo sanojensa takana, mutta pääasia on että koko palstalle selviää minkälainen pelkuri paskahousu tuo punahinttari todellisuudessa on.
Ja säälittävä pieni paskahousu jatkaa pakoiluaan.
Kertoo kaiken punikin luotettavuudesta, kun ei uskalla vastata edes omasta uhkailustaan.
Ja pieni paskahousu jatkaa peloissaan pakenemistaan ja kuvittelee pääsevänsä pakoon, yrittää kovasti esittää miestä muissa ketjuissa bostikin voimalla kun onnistui taas ruinaamaan sossusta liimarahaa.
Ei taida reppana itse edes ymmärtää kuinka pahasti on tärvännyt varastamansa nimimerkin?
Eihän se säälittävä paskahousu mitään ymmärrä.
Täytyy varmaan jättää tuo nimimerkki ERommel pelkuri varkaalle, sillä tuo ValERommel on sen täysin pilannut ei kai kukaan kehtaa käyttää samaa nikkiä kuin puna-hinttari ja sossukerjäläinen oikea palstan paskahousu.
Aito ERommel. Jo vuosien takaa.
Elikäs se ryssän rommeli on siis itse nikkarivaras?
No en kyllä itsekään sitä enää käyttäisi, saastutettuhan se on, on se paskahousu vahinko ettei uskalla toteuttaa uhkaustaan, sille tekisi hyvää saada kunnolla turpaan.
Juuri näin, pieni paskahousu se vaan lässyttää mihinkään muuhun siitä ei ole, paitsi kerjäämään sossusta.
Ei tuollaista vaan voi ottaa vakavasti, säälittävää pelkuria.
Voi olla ettei kohta tarvitsekaan, huhun mukaan tuon paskahousun henkilöllisyydestä on luvattu jo palkkio.
Katsotaan kelpaako raha?
No eipä toi paljon yllätä kun sen apinan kommentteja on lukennu, ihme ettei sitä rakkia ole jo ajettu helvettiin täältä räksyttämästä.
Saattaa sille vielä ajolähtö tullakin, sitten nähdään kuinka lujaa pikku paska juoksee?
Huhun mukaan pikku hinttari on piiloutunut perunakellariin eikä suostu ulos tulemaan, ei edes sossuun bostikkirahaa kerjäämään.
Joten kyllähän tuota säälittävää punikkia voi ihan hyvällä syyllä sanoa paskahousuksi.
Tästedes tolle valerommelille riittää hyvin vastaukseksi että ''painu vittuun paskahousu'' ei sille muuta tarvi kirjottaa.
Tarttis kunnon oppitunnin viittomakielellä.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14415788/onko-natolla-viela-jokin-tehtava
Pieni paskahousu römmeli on aika ahtaalla.
Miksi Sauli Niinistö lietsoo kolmatta maailmansotaa???
https://www.facebook.com/1606003069647224/photos/a.1606345526279645.1073741828.1606003069647224/1750148868565976/?type=3
Miksi "Elävä Kompassi" on IDIOOTTI?.
Onneksi NATO:n olemassaolo hiukan hillitsee iivanan intoilua.
Suomi kuuluu NATO:on........
Satoja murhattuja siviilejä
Amnestyn mukaan Yhdysvallat on viime aikoina tappanut suuria määriä siviilejä Manbij’n kaupungissa ja sen lähellä sijaitsevissa kylissä, Pohjois-Syyriassa.
Ihmisoikeusjärjestön mukaan on hälyttävää, ettei Amerikka ole suostunut tutkimaan epäiltyjä sotarikoksia eikä selvittämään niihin syyllistyneitä.
Amerikkalaisjohtoisen koaltion hävittäjät ovat pommittaneet paikallisten siviilien koteja ja murhanneet kesäkuun jälkeen jo reilusti yli 100 syyrialaissiviiliä.
Amnesty International on oma-aloitteisesti tutkinut jo kymmeniä koaltion ilma-iskuja. Kun Yhdysvaltoja on pyydetty kommentoimaan todisteita siviilimurhista, ei vastausta ole kuulunut.
Amerikan johtama koaltio on terrorisoinut Syyriaa 2014 syyskuusta lähtien ja surmannut satoja siviileitä paitsi Syyriassa myös Irakissa. Teurastus tulee jatkumaan kunnes Syyriaan saadaan Israel-mielinen johtaja.
http://russiakills.com/en
En nyt kuitenkaan tuota pitäisi ainakaan parempana vaihtoehtona.
Joo kyllä toi saatanan paskasakki pitäis opettaa ihmisten tavoille tai sitte eristää kokonaan ihmisistä.
alkaa vaikka Syyriasta tai jos esim. Ruotsi yrittää väkisin Natoon niin silloin Venäjä on pakotettu voimatoimiin Ruotsia vastaan. Tällöin konflikti voi eskaloitua lopulta ydinsodaksi. Luin netistä, että Putin on kuulemma kehunut juhlaillallisella pystyvänsä tuhoamaan koko USAn 30 minuutissa tai jopa alle sen. Pystyyköhän USA vielä nopeampaan toimintaan?
Muuta edes jotenkin käyttökelpoista sotakalustoa russällä ei ole kuin ikivanhat ydinaseet viljasiiloissaan. Pakko päästä näyttämään että täältäkin pesee, vaikkei linkoakaan.
Kun venäjällä menee asiat perseelleen niin aletaan kahnata ihmisvaltioita vastaan...ja ainahan venäjällä on kaikki päin persettä.
Rus luulee olevansa suurvalta :D
Samanlaista utopiaa kuin se että palstan säälittävä pelkuri paskahousu ERommel luulee olevansa mies, toisaalta tuollainen pieni hinttari voi olla arvaamaton, kun selkäsi käännät niin se lyö käsilaukulla päähän.
Eiköhän se vaan juokse karkuun ja juostessaan pasko housuihinsa...
No tuonhan se on jo tehnytkin, monta kertaa niin että kyllä nyt pitää vähän jo varoa sitä käsilaukkua.
Ryssällä on sota, sorto ja terrorismi verissä
Venäjä on viimeinen Euroopan maa joka luopui orjuudesta siirtyen suoraan
toiseen järjettömyyteen "Bolsevismi-Kommunismiin" . Seuraava vaihe oli
melkein suoraan Putinin fasismi- natsismi.
Järjettömyyteen toiseen Venäjällä siirrytään.
Nato on meidän pelastastus Venäjän laajentumishaaveita vastaan.
Venäjä ei uskalla aloittaa sotaa Natoa vastaan, kuten Krimiä ja
Ukrainaa vastaan puolueettomuuden takia uskalsikin.
Venäjä on itseasiassa passiivisella käytöksellään estänyt uuden suursodan syttymisen.
Venäjä tosiaan passiivinen, Armenian rajan siirto, Krimin valtaus ja jatkuva
sota Ukrainaa vastaan. Suomea ja Ruotsia vastaan uhoaminen ja kaikenlainen
rajaloukkauksien tekeminen. Venäjä yrittää palauttaa Venäjän vaikutusvallan,
jotta he voisivat alistaa taas muita maita orjikseen.
Ja tuohon kun lisätään vielä typerä uhittelu KV-ilmatilassa ja merialueilla, niin ihmehän se on jos eivät sitä sotaa saa kohta aikaiseksi.
Kyllä se sieltä tulee ja siinä Venäjä sitten tuhotaan lopullisesti, Kiinasta tulee Suomen rajanaapuri ja maailmaan saadaan vihdoinkin rauha.