Jos oma opiskelupaikka on toisella paikkakunnalla ja koti ja puoliso on toisella paikkakunnalla. Opiskelu kestää neljä vuotta. Sattuneista syistä minä olisin se, joka joutuu matkustaa. Kuinka kauan tällaista jaksaa - jaksaako sitä tosiaan sen neljä vuotta? Ja jos reissaamiseen kyllästyy, niin miten suhteelle käy? Opiskelu on ammattikorkeassa ja ilmeisesti vaatii aika paljon panostusta vapaa-ajallakin.
Vastaukset 4
- Ex-Amk
Viimeisenä opiskeluvuonna ei paljoa kontaktiopetusta tule olemaan. Lähinnä opinnäytetyöhön liittyviä juttuja, joten lähde 3 1 -mallista ajatuksissasi liikkeelle...
- tsemppiä
Riippuu paljon siitäkin, miten ison ajatuksen ja asian haluat matkustamisesta nostaa. Tietynlainen suhtautuminen/ hyväksyminen voi säästää puoli stressiä. Henkilökohtaista kuitenkin tuo, mitä jaksaa.
- daaaya
Kaksi vuotta oon matkustanut 450 km, joka 2. tai joka 3. viikko. Välillä pitää olla päiviä vaan töistä pois. Onnistuu, mutta opinnot kärsii. Toisaalta en parisuhdettakaan heittäisi hukkaan, koska kyl elämässä pitää olla muutakin.
- Positiivisempaaasennetta
Jos jo nyt tuolla asenteella, niin ei onnistu. Sun täytyy uskoa ja luottaa suhteeseenne, että se kestää sen opiskelun ja reissaamisenkin, osata pitää yhteyttä yllä reissunkin päällä ja nykyisin opiskellaan aika paljon etänä, joten ihan turha murehtia mitään ennakkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560