Hei! Onko kokemuksia millanen digitaalipiano kyseessä?
Onko hinta-laatusuhteeltaan iha jees?
http://www.thomann.de/fi/thomann_dp_95_b.htm
Digitaalipiano Thomann DP 95
1
2767
Vastaukset
- vbvbvbvbvbvbvb
Itse tilasin Thomannilta muutama vuosi sitten digitaalipianon. Kysyin silloin Thomannin asiakaspalvelusta, mitä suosittelevat. Päädyin ostamaan Casio CDP-120:n. Olen ollut soittimeen tyytyväinen. Siinä koskettimet eivät ole liian löysät. Tosin soitan kuulokkeilla, ja mielestäni kaiuttimet eivät ole soittimessa hyvät.
Eli mieti, mihin tarkoitukseen ostat soittimen. Jos olet aloittelemassa pianonsoittoa, niin olisi parempi, että kosketintuntuma ei ole liian löysä. Siitä tulee ongelmia kursseilla/pianotunneilla, jos joudut soittamaan siellä akustisella pianolla. Niinkuin yleensä joutuu. Itse olin pari vuotta sitten pianon alkeiskurssilla, ja siellä joku Thomannin oman pianomerkin ostaja valitteli löysää kosketintuntumaa.
Nyt olen tauon jälkeen uudestaan pianonsoiton alkeiskurssilla. Nykyinen opettaja korostaa, että harjoittelussa on oltava akustinen piano käytössä (ainakin jos on kiinnostunut klassisesta puolesta). Eli kovin löysäkoskettimisesta soittimesta koituu harmia.
Kannattaa myös harkita käytetyn akustisen pianon ostoa, jos on oikeasti tarkoitus oppia soittamaan hyvin, onpa sitten kyseessä lapsi tai aikuinen. Toki ensimmäiset vuodet aloittelija soittaa edullisella digipianollakin. Myös musiikin ammattilaiset ostavat digipianoita, kun esim. muuttaessa akustista pianoa ei voikaan viedä kerrostaloon. Eivät hekään aina valita, saattavat olla ihan tyytyväisiä.
Aion ehdottaa työväenopistoon, että pitäisivät yleisöluennon aiheesta pianon hankita. Niin moni ostaa soittimen ensin, ja menee kurssille vasta sen jälkeen. Aina soitinvalinta ei ole järkevin mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078